Неділя, 03 травня 2015

Мобільна журналістика: нові можливості

Мобільна журналістика: нові можливості Фото: SumyNews

Розвиток мобільних технологій створив можливості для розвитку якісної громадянської журналістики та невеликих медіа-стартапів. Єдиним питанням залишається вага та вплив мобільної журналістики на класичні медіа.

Наприкінці березня 2015 року журналісти, документалісти та просто не байдужі до мобільної журналістики зібрались в Дубліні на конференції Mojo Con. Про необхідність більшого залучення мобільних пристроїв у журналістиці висловився і колишній голова всесвітньої служби BBC Річард Сембрук (Richard Sambrook). На його думку, телебачення має всі шанси втратити лідерство, поступившись продуктам мобільної журналістики в онлайн-ресурсах.

Тема застосування гаджетів у створенні сюжетів не нова, однак такої популярності досягла лише зараз. Не останню роль у цьому відіграли і нові медіа, такі як Vice News. Вони продемонстрували можливість конкурувати зі стабільним зображенням та високоякісним монтажем за рахунок динамічності та оперативності.

Однак ще більшої популярності в США набула інша форма застосування мобільної журналістики – для багатьох це стало можливістю розкрити ті теми, до яких не доходили руки у штатних репортерів.

Журналістика для всіх

Громадянська журналістика завдячує двом факторам – популяризації глобальної мережі та розвитку мобільних технологій. Якщо перша умова реалізується поступово протягом останніх двох десятиліть, то друга вибухнула буквально за 2 роки. За цей час виробники програмного забезпечення зробили все можливе, щоб оптика на мобільних пристроях мала змогу конкурувати з професійним обладнанням.

Не забарилась і реакція медіасередовища – було створено цілий ряд платформ для сюжетів нефахових журналістів. Основною метою більшості з них є залучення світової спільноти до глобального діалогу. Тобто окрім того, що слово надають представникам всіх професій, створюються можливості висловитись на різних мовах про події у різних державах.

Такі майданчики існують у двох варіантах – як частини вже існуючих медіа та як абсолютно нові портали, що функціонують власне для реалізації громадянської журналістики. Яскравим представником других є Witness blog, який не лише надає можливість викладати свої відео усім охочим, але й залучає авторів до дискусій. Крім того, на сайті розміщено декілька відео, що навчають основам зйомок, причому основна увага приділяється саме застосуванню гаджетів.

Відчутні зміни стались і у більш традиційних ресурсах громадянської журналістики, які почали більше переорієнтовуватись не мультимедійні варіанти. Так у мережіGlobal voices, яка об’єднує медіа громадянської журналісти з 167 країн почало з’являтись відчутно більше відеоматеріалів. Очевидно, що більшу частину з них віднято на мобільні пристрої.

Технологічний стрибок

Якщо у країнах золотого мільярда мобільна журналістика втілилася переважно у широкому доступі різних верств населення до створення контенту, то в країнах, що розвиваються, вона надала поштовх для створення інтернет-медіа загалом. Причиною цьому є низька вартість обладнання при повному процесі виробництва сюжету. Тоді як спорядження однієї знімальної групи може коштувати близько 20 тисяч доларів, планшет чи мобільний телефон з усіма необхідними додатками обійдеться в десятки разів дешевше. При цьому якість кінцевого продукту все одно залишиться відносно високою. Тут також випливає необхідність у значно меншій кількості персоналу, оскільки весь процес зйомки та монтажу перетворюється на персональне завдання журналіста.

Для багатьох африканських країн, на кшталт Нігерії чи Гани, це реальний шанс побувати медіасистему, перестрибнувши етап класичних ЗМІ. Цьому сприяє ціла низка факторів, серед яких достатній рівень покриття мобільного інтернету, низька довіра до телебачення та відсутність міжнародних мовників в регіоні.

Крім того, часто мова йде про більшу мобільність та безпеку журналіста, оскільки його не затримує або видає громіздка апаратура. Це сприяє значно простішому доступу до зон військових конфліктів або стихійних лих.

Мобільна журналістика виникає не лише як внутрішня потреба, але і як реакція на зовнішній ринок. Глобальні інформаційні агенції мають лише регіональних представників, які не зажди мають змогу оперативно дістатись до конкретної локації. Тому існує запит на місцевих стрингерів, що співпрацюють на умовах позаштатних кореспондентів.

Потокове відео

Не менш важливим є потокове відео, яке транслюється на інтернет-каналах у режимі прямого або відкладеного ефіру. За наявності покриття мобільного зв’язку третього покоління такі трансляції можуть конкурувати з трансляціями телебачення. При цьому мобільність журналістів зростає в рази, не кажучи про можливість транслювати таке відео будь-кому.

На відміну від готових сюжетів, стріми більшою мірою розраховують на оперативність і тому можуть жертвувати якістю, тому і є полем для найзавзятішою конкуренції з телевізійними аналогами. І знову істотну вагу має факт значно меншої помітності у натовпі, що дає журналісту більшу безпеку.

Мобільна журналістика не є панацеєю – переконані учасники конференції мобільної журналістики у Дубліні – проте вона відкриває значно більші можливості для тих, кого раніше від медіа відділяв технічний бар’єр. Необхідно докласти достатньо багато зусиль, щоб перетворити мобільну журналістику на серйозне джерело якісного контенту. І питання не в обробці відеоматеріалів, а в перевірці їх валідності – фактчекінг стає чи не найголовнішою проблемою цієї галузі. Перевірити оперативну інформацію непросто, а інколи просто неможливо, тому розмови про громадянську журналістику поступово переходять у ідеї авторської журналістики, де кожен має власну репутацію та сам бере на себе відповідні ризики.

Іншою проблемою є питання освіти, оскільки створення відносно якісного контенту передбачає наявність хоча б базових навичок зйомки та монтажу. Зрозуміло, що розмовляючи про громадянську журналістику такі навички є лише продуктом самоосвіти. А допоки питання конкурентоспроможності мобільної журналістики залишиться відкритим.

http://ua.ejo-online.eu

Актуальні матеріали

Сумщина долучилася до флешмобу на підтримку Софії Федини

Слідом за волонтером, активістом Марусею Звіробій в ДБР запросили для вручення підозри нардепа від «Європейської солідарності», волонтера, громадського діяча Софію Федину. В знак підтримки Софії її колеги по фракції запустили Україною флешмоб в соцмережі #ЗеНебійся, мета якого показати, що активісти…

Сумчанин до Дня закоханих показав, за що ми «любимо» Суми

На сторінці у фейсбуці Віталія Іваха опубліковані оригінальні «валентинки». У такий спосоіб сумчан привітали не тільки з Днем закоханих, а й звернули увагу на комунальні проблеми міста.

Ще до весни далеко, а Охтирку вже почало підтоплювати

Небайдужі охтирчани б’ють на сполох через те, що міська влада не охоче опікується питаннями приватного сектору в місті і з початком танення снігів вулиці перетворюються на канали, наповнені водою. І це при тому, що снігу цьогоріч випала вкрай мало.

Роз’яснення сумчанам щодо проведення повірки квартирних лічильників обліку холодної води.

Міжповірочний інтервал засобів обліку води Всі засоби обліку води повинні своєчасно, з урахуванням установлених міжповірочних інтервалів (тобто певного інтервалу часу між двома послідовними періодичними повірками), проходити повірку. Для усіх лічильників води установлено міжповірочний інтервал 4 роки (наказ Міністерства економічного розвитку…

Второй раз в ту же реку: вакантное место главы Сумской ОГА вот-вот будет занято

Кабмин утвердил Дмитрия Живицкого на должность главы Сумской ОГА. Информацию подтвердил сам г-н Живицкий. Теперь его кандидатуру должен рассмотреть президент Украины Владимир Зеленский.

Вибори

На Сумщині проголосували 64,46% виборців

За даними ЦВК станом на 20.00 на Сумщині проголосували 64,46% від загальної кількості виборців. Голосування проходило на 1000 виборчих дільницях Сумщини. Наразі процес голосування завершено, розпочався підрахунок голосів. Надзвичайних ситуацій, які б могли вплинути на хід проведення голосування та результати…

Підставився під статтю: мер Лисенко відкрито заявив про свою виборчу симпатію

Міський голова Сум Олександр Лисенко, який водночас є головою обласної організації "Батьківщини", може понести кримінальну відповідальність за порушення виборчого законодавства - пубілічно заявив, що голосував за Тимошенко, повідомляє Depo.ua.

Політика

Сумщина долучилася до флешмобу на підтримку Софії Федини

Слідом за волонтером, активістом Марусею Звіробій в ДБР запросили для вручення підозри нардепа від «Європейської солідарності», волонтера, громадського діяча Софію Федину. В знак підтримки Софії її колеги по фракції запустили Україною флешмоб в соцмережі #ЗеНебійся, мета якого показати, що активісти…

Так дальше продолжаться не может: родственники Небесной Сотни, ветераны АТО обратились с письмом к Зеленскому, Рябошапке и Разумкову

Родственники Небесной Сотни, майдановцы, ветераны российско-украинской войны обратились с публичным обращением к президенту Зеленскому, Генпрокурору Рябошапке и спикеру Верховной Рады Разумкову. В своем обращении люди обеспокоены теми процессами, которые происходят в стране и носят все признаки самого настоящего реванша пророссийских…

Зеленський хоче швидко розпродати державні землі за безцінь, щоб залатати дірки в бюджеті, – Сюмар

Депутатка наголошує, що нинішній проект закону щодо вільного продажу землі в Україні це «латиноамериканська модель, яка не має нічого спільного із європейським ринком землі».

Світовий конгрес українців стурбований призначенням Бабікова і політичним переслідуванням Порошенка

Світовий конгрес українців стурбований призначенням адвоката Януковича Олександра Бабікова на посаду заступника директора ДБР і політичним переслідуванням п’ятого президента Петра Порошенка. Про це йдеться у заяві конгресу.

«ЄС» виросла, а «Голос» просів: українці розповіли, кого б обрали на виборах до Ради

Поточні рейтинги партій "Слуга народу", ОПЗЖ і "Батьківщина" серед громадян залишилися близькими до їхніх результатів на виборах до Верховної Ради 21 липня. Тим часом рівень підтримки "Європейської солідарності" виріс у півтора рази, а у "Голосу" просів більш ніж на половину.

Порошенко в Брюсселі: ми не можемо допустити «детоксикації» Путіна, він має нести відповідальність за агресію проти України

Україна має забезпечити збереження євроінтеграційного вектору розвитку, і не можна допустити, щоб за розмовами про євроінтеграцію саботувався процес цих реформ. Про це у Брюсселі заявив п’ятий Президент України, лідер партії «Європейська Солідарність» Петро Порошенко.

«Європейська солідарність» закликає інші фракції зайняти солідарну позицію в підтримці вимог родин героїв небесної сотні

Фракція «Європейська Солідарність», як і інші фракції та керівництво Верховної Ради України, сьогодні отримала публічне звернення родин Героїв Небесної Сотні. Ми висловлюємо повну підтримку позиції ГО «Родина Героїв Небесної Сотні», поранених та активістів Революції Гідності, висловленій у цьому зверненні, щодо…

Петро Порошенко: недопущення народних депутатів з родинами Небесної сотні до приміщення ДБР є брутальним порушенням закону

П’ятий Президент України, лідер партії «Європейська Солідарність» Петро Порошенко закликав правоохоронців, які охороняють ДБР, не знущатися над родинами Героїв Небесної Сотні, які разом з народними депутатами від «Європейської Солідарності» намагаються передати звернення до керівника ДБР щодо неприпустимості призначення адвоката Януковича…

Економіка

На Сумщині середня зарплата становить 9701 грн.

Головне управління статистики у Сумській області повідомляє: у грудні 2019р. нарахована заробітна плата одного штатного працівника, в середньому, склала 9701 грн, що на 14,7% більше, ніж у грудні 2018р.; реальна заробітна плата (з урахуванням інфляції та сплачених податків) зросла на…

Надходження загального фонду бюджету Сумської міської ОТГ збільшилися на 7,3 млн. грн.

До загального фонду бюджету Сумської міської ОТГ (без урахування офіційних трансфертів) надійшли кошти в сумі 114,8 млн. грн., що становить 5,7 % до плану на рік (2 007,8 млн. гривень).

На Сумщині поліція викрила лісника, який завдав державі збитків на 450 тисяч гривень

Відносного нього в поліції відкрили кримінальне провадження відразу за двома фактами – незаконний поруб та зловживання службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки.

З 1 січня 2020 року розпочався черговий етап подання щорічних декларацій

Північно-Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Суми) нагадує, що 1 січня 2020 року розпочався черговий етап подання щорічних декларацій за 2019 рік особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Соціум

Сумчанин до Дня закоханих показав, за що ми «любимо» Суми

На сторінці у фейсбуці Віталія Іваха опубліковані оригінальні «валентинки». У такий спосоіб сумчан привітали не тільки з Днем закоханих, а й звернули увагу на комунальні проблеми міста.

Ще до весни далеко, а Охтирку вже почало підтоплювати

Небайдужі охтирчани б’ють на сполох через те, що міська влада не охоче опікується питаннями приватного сектору в місті і з початком танення снігів вулиці перетворюються на канали, наповнені водою. І це при тому, що снігу цьогоріч випала вкрай мало.

Сумська двокатеса 41 раз повідомляла про мінування установ у Сумах

Прокурор Сумської області Григорій Кондратенко сьогодні, 11 лютого, повідомив про підозру адвокату, яка з 10 жовтня 2019 року 41 раз телефонувала на лінію «102» і повідомляла про замінування місцевих судів, а також Центру надання адміністративних послуг (ч. 2 ст. 259 КК України). При…

Марусю Звіробій зобов’язали носити електронний браслет. Ось така діджиталізація від Зеленського

Адвокат Звіробій готується подати апеляційну скаргу на рішення суду, натомість сама волонтер гарантує з'являтися за правильно оформленим викликом і "винести іще раз того слідчого, прокурора, кого завгодно".

Демографія

Юні плавці дитячої школи "Інваспорт" привезли до Сум 11 золотих медалей

Команда сумських плавців дитячої школи “Інваспорт” повернулася додому зі Слов’янська, Донецької області. Юні спортсмени вибороли 11 золотих нагород, – повідомляє Суспільне.

Відкритий чемпіонат області з легкої атлетики відбудеться в Сумах

18-19 січня в легкоатлетичному манежі СумДУ відбудеться Відкритий чемпіонат Сумської області з легкої атлетики серед юнаків, дорослих і ветеранів в приміщенні збірних команд міст та районів.

Важливо на цьому тижні

У школах Сум продовжили карантин

Комісія з питань надзвичайних ситуацій і техногенно-екологічної безпеки Сумської міськради вирішила продовжити карантин у сумських школах до 14 лютого включно через високий рівень захворюваності на грип та ГРВІ.

У Сумах підвищили тарифи на водопостачання та водовідведення

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг схвалила рішення про підвищення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення. 

Школи та дитячі садочки міста Суми закривають на карантин

Таке рішення прийняли сьогодні, 30 січня, на засіданні міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки. Карантин у закладах середньої та дошкільної освіти триватиме з 31 січня до 10 лютого.

Депутати прийняли обласний бюджет на 2020 рік

24 січня на пленарному засіданні тридцять другої сесії Сумської обласної ради депутати прийняли бюджет на 2020 рік. За головний фінансовий документ Сумщини проголосували 48 депутатів.

До контрактування з НСЗУ готові близько 78 % спеціалізованих медичних закладів Сумщини

Про це повідомили під час брифінгу щодо підготовки Сумської області до другої хвилі медичної реформи за участю представників Національної служби здоров’я України.

У Сумського прикордонного загону новий начальник

Начальник Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України полковник Валерій Вавринюк під час оперативного штабу з координації роботи у галузі законності, правопорядку та обороноздатності в Сумській області, що відбувся в облдержадміністрації, представив новопризначеного начальника Сумського прикордонного загону підполковника Миколу Романчука.…