Четвер, 21 травня 2015

De Profundis: старі боги уміють перевтілюватись

Директор Центру досліджень регіональної політики, експерт з комунікаційних стратегій.

Головний редактор медіа-платформи www.sumynews.com [з січня 2009 року].

Координатор Громадянської мережі ОПОРА в Сумській області [2014-2015 рр.].

В 1995-2000 рр. навчався в Сумському державному педагогічному університеті, історичний факультет та факультет іноземних мов.

В 2000-2002 рр. навчався в Ukrainische Freie Universität [Мюнхен, Німеччина].

В 2006 році навчання в Українській школі політичних студій [Київ, Україна] та Summer university of democracy [Рада Європи, Страсбург].

В 2014 році навчався в Visegrad School of Political Studies на базі European Academy of Diplomacy [Варшава, Польща].

В 2000-2004 рр. викладав правничі дисципліни в Сумському державному педагогічному університеті.

В 2004 році працював на Організацію з безпеки та співробітництва в Європі [ОБСЄ], консультантом в Сумській області в реалізації проекту "Підтримка в подальшому вдосконаленні виборчого процесу в Україні".

В 2005-2006 рр. працював начальником управління з питань внутрішньої політики Сумської обласної державної адміністрації.

Автор і ведучий політичних програм "Agenda" на сайті медіа-платформи SumyNews та "Realpolitik" на телеканалі "Відікон".

Сторінка на facebook.

На виборах можна обіцяти що завгодно: швидке встановлення миру, долар не вище десяти, повернення в держскарбницю вкрадених мільярдів, безвізовий режим у 2015-му, неминучу кару сановним негідникам, деолігархізацію. Несміливе запитання про відповідність слів справам легко глушиться гнівним обвинуваченням у колабораціонізмі та задушевним монологом про тяжкі часи. Головне — зробити це переконливо. Але такі прийоми, як правило, мають короткочасний ефект. Коли кількість незадоволених значно перевищує кількість тих, хто читав коаліційну угоду й не цілком задоволений точністю її дотримання, — доводиться напружувати мозок пошуком нових аргументів. Якщо хочеш уникнути передчасної зміни режиму, яка має кепську звичку підкрадатися непомітно. 

Про корупцію як універсальне мастило всіх ділових відносин в країні, про порядок на дорогах ціною прав людини та безуспішну поки що боротьбу з корупцією ми говоримо з гостями програми “Реальна політика/Realpolitik” в студії ТРК “Відікон” 22 травня 2015 року з Дмитром Лук’янцем, докт. юридичних наук, професором Харківського національного університету ім. В. Каразіна, експертом Центру досліджень регіональної політики [м. Суми] та Ігорем Марченком, адвокатом, головою Громадської ради при обласному управлінні юстиції в Сумській області. 

Питання до обговорення:

- Як країна може побороти корупцію, коли в країні процвітає “волонтерство”?.. Президент Порошенко також волонтер. До работи президентом він зарабляв набагато більше. А зараз працює практично безоплатно. І Яценюк волонтер. І Абрамавічус волонтер. Взагалі, будь-який чиновник, який не живе на одну державну зарплату- це волонтер. Тому в Україні законодавча, виконавча і судова влади на 99% складаються з волонтерів. Всі волонтери навколо.…


- Як ви ставитесь до того факту, що керівництво МВС під тиском суспільства вирішило відмовитися від норми так званої презумпції правоти поліцейського у законопроектах з реформування правоохоронних органів [яка трактувалася суспільством і багатьма експертами як автоматичне скасування презумпції невинності при підозрі адміністративного правопорушення]?  

Мова йшла не стільки про скасування презумпції невинності, скільки про презумпцію правоти поліцейського. Спочатку тебе зупиняє поліцейський, спочатку підкорись, потім апелюй.

Також передбачена новація – надання права місцевим радам на сесії висловлювати недовіру поліцейським керівникам.  Таким чином, як зазначив міністр, буде децентралізованим ряд функцій і територіальні громади будуть впливати на правопорядок на своїй території.   

Планувалося, що Кодекс про адміністративні правопорушення буде доповнений новою статтею 91, у якій ідеться про те, що на законодавство про адміністративне правопорушення не поширюється презумпція невинуватості. У такому випадку, особа повинна буде самостійно доказувати, що вона не вчиняла правопорушення – тобто, доводити свою невинуватість.

Однак КУАП містить величезну кількість інших адміністративних правопорушень, зокрема, дрібну крадіжку, дрібне хуліганство, розпиття спиртних напоїв у громадських місцях тощо. Також передбачена відповідальність за порушення порядку проведення мирних зібрань, опір працівнику правоохоронного органу тощо.

У разі ухвалення цього законопроекту дія нової статті 91 КУАП розповсюджуватиметься на всі зазначені діяння.

Згідно із законопроектом №2562, вирішення більшості справ про порушення правил дорожнього руху передаються від судів до поліцейських. У випадку із прийняттям рішень про накладення штрафів це прийнятно й навіть прогресивно.

Однак недопустимо надавати поліції – органу виконавчої влади – виключно судові повноваження щодо розгляду справ, де наслідком буде:

  • по-перше, адміністративний арешт і громадські роботи – порушення особистої свободи, гарантованої статтею 29 Конституції;
  • по-друге, оплатне вилучення транспортного засобу – порушення права власності, гарантованого статтею 41 Конституції;
  • і по-третє, позбавлення прав на керування транспортним засобом на строк до 10 років – порушення права на судовий захист, гарантованого статтею 55 Конституції.

Окрім цього, уряд запропонував суттєво збільшити тривалість адміністративного затримання – з 3-х до 24 годин – у справах, де можливе наступне застосування арешту. Тепер, фактично, цей вид затримання за своєю тривалістю не буде відрізнятися від кримінального.

Але є одна суттєва відмінність: під час кримінального процесуального затримання держава забезпечує участь захисника в обов'язковому порядку через систему безоплатної правової допомоги, а під час адміністративного затримання – участь захисника не обов'язкова.

А це прямий шлях до маніпуляцій і порушення прав затриманих. 


Нам справді потрібен час для реформ? Чи нам потрібна велика війна? На Заході втомилися чекати, коли влада знайде час відволіктися від перерозподілу потоків та "ребрендингу" тіньових схем. І сили на запуск тих реформ, які ними є, а не тільки називаються. Це не їхня війна. Це не їхня країна. Будемо імітувати й далі — залишимося старою зоною чужого впливу і новим джерелом розподілу ресурсів. А річ же ж не в прізвищах, за які ми так часто чіпляємося. Не в Порошенку і Яценюку. Імена — візуалізовані, формалізовані образи наших запитань, подиву, розчарувань і претензій. І обґрунтованих, і не дуже. Які, проте, відволікають від головного — система поки що не змінилася. Держава, на яку покладали надії, не запрацювала. 

Дуже системна і символічна стаття “In Ukraine, Corruption Concerns Linger a Year After a Revolution” в The New York Times від 17 травня 2015 року до річниці президентства Петра Порошенка. Те, про що західні політики і журналісти говорили ще півроку тому за кавою, сьогодні швидко стає консенсусною позицією Заходу щодо України: "непередбачувана і ненадійна країна", де як і раніше процвітає корупція і не зроблено жодної реформи.

Тому, не варто дивуватися, що нам не дають зброї чи європейської перспективи, а діалог все активніше ведуть з хоч агресивною, але "передбачувано агресивною" Росією. За рік наші західні партнери не лише почули слова, але і побачили дії українського керівництва. Слова нові, а дії - як у попередників. Цей текст - це майже, але все ще не червоне світло. За нами ще слідкують і мають якісь дрібні але все таки крихти надії, що все таки може в цій країні нарешті щось зміниться. 

А підсумки прості і сумні - у нас переміг залізний закон оліграхіїї - ті, хто боролися проти закритих рентних суспільних інституцій, очоливши їх вирішили не демонтувати ці інституції, а скористатися їх перевагами. Перетворившись дуже швидко у тих, проти кого вони виступали рік тому. Коли надія зовсім вже зникне, тоді нас почнуть просто ігнорувати.

- Які найбільш дієві механізми на українському грунті можуть суттєво зменшити корупцію? 

В усіх спецназах світу сповідується єдиний принцип: ти повинен або наступати, або оборонятися, або навіть відступати, але в жодному разі не сумніватися. Тому в української влади сьогодні є три варіанти: наступати на корупцію, оборонятися від неї, або просто узаконити. Проте в жодному разі не впадати в ту безвольну, принизливу і брехливуневизначеність, в якій довгий час знаходиться вся країна.

В різних країнах корупція має свою специфіку. В Італії вона історично складала альтернативу державним органам. В Росії вона має “магістральний” характеру, і базується на нафтових трубах і потоках. В Україні ж – капілярна корупція, де в кожній клітині українського суспільствасидить корупційний кліщ. В класичному вираженні – це поєднання місцевого політика, правоохоронців та судівської влади. Вони разом ходять в бані, на охоти, збираються в  інших інтимних місцях. Як їх змусити жити по-новому?..

Щоб подолати таку систему я б пропонував в середньостроковій перспективі змінити принцип формування еліт. Еліту змінювати потрібно не ротаційно – групу на групу, а комплементарно. Тобто в еліту повинні входити не тільки політ-бізнес кентаври, а й військові, релігійні діячі, інтелектуали тощо. Подібний джентльменський набір не випадковість і не кітч. Справа в тому, що бізнесменам [навіть різного політичного забарвлення] набагато легше між собою корупційно домовитись, ніж священнику, генералу та драматургу, які волею обставин зійшлися в правлячій верхівці на даний момент. 

Програма "Реальна політика/Realpolitik" на ТРК "Відікон" з Олександром Хоруженком.

Випуск №12

[22/05/2015]

Це програма про реформи і необхідність змін в цій країні. В дискусіях ми створюємо проекцію того суспільства, яке буде в Україні після завершення війни. Формат - мінімалістичний. У глядача виникає ефект присутності за столом: нічого зайвого, лише скляний стіл і чорна студія, час від часу зйомка збоку, проста і зрозуміла манера спілкування без пафосу і зайвої патетики. Глядачу, здається, ще трохи  — і йому нададуть слово. Ведучий направляє і веде своїх гостей виключно як модератор. 

Концептуально – це журналістика пояснень, що дозволяє робити складні теми більш доступними, подаючи необхідний контекст в зручній і швидкій для сприйняття формі. Ми не пропонуємо ані театралізованого дійства, ані політичних розбірок. Мета скромна — шукати й, якщо вдасться, знаходити відповіді на актуальні та гострі питання. Проте програма може стати важливим майданчиком для тем, про які звикли мовчати, за умови, якщо самі глядачі захочуть на ці теми реагувати.

 

Актуальні матеріали

В Сумській області лабораторно підтверджено 5 випадків захворювань на COVID-19

Станом на 27 березня 2020 року в Сумській області лабораторно підтверджено 5 випадків захворювань на COVID-19, в т.ч. померла жінка з Конотопського району, у якої тест ПЛР дав позитивний результат. Чотири інші особи у стабільному стані, захворювання наразі без ускладнень.

Померла жінка з Сумщини контактувала з понад 50 людьми

Станом на 26 березня епідеміологи визначили 50 осіб, що контактували із померлою жінкою із села Козацьке на Конотопщині. Про це під час брифінгу розповів в.о. директора сумського обласного лабораторного центру МОЗ Володимир Збаражський.

Після коронавірусу Суми можуть захлинутися у власному смітті?

Про це на своїй сторінці Facebook розповів сумський блогер Микола Сурженко. За його словами обласний центр вже кілька років знаходиться на межі екологічної катастрофи, пов'язаної із переповненістю полігону твердих побутових відходів КП "Сумижилкомсервіс", а влада міста постійно ігнорує проблеми захоронення…

Мер Мішель – більше не мер

Сьогодні, 25 березня, у Глухові була скликана позачергова сесія міськради, яку вимагали провести більшість депутатів. Планувалося розглянути питання дострокового припинення повноважень міського голови Мішеля Терещенка та секретаря міської ради Олени Демішевої. Сесію ініціювали вже вдруге депутати від кількох опозиційних фракцій,…

Вибори

На Сумщині проголосували 64,46% виборців

За даними ЦВК станом на 20.00 на Сумщині проголосували 64,46% від загальної кількості виборців. Голосування проходило на 1000 виборчих дільницях Сумщини. Наразі процес голосування завершено, розпочався підрахунок голосів. Надзвичайних ситуацій, які б могли вплинути на хід проведення голосування та результати…

Підставився під статтю: мер Лисенко відкрито заявив про свою виборчу симпатію

Міський голова Сум Олександр Лисенко, який водночас є головою обласної організації "Батьківщини", може понести кримінальну відповідальність за порушення виборчого законодавства - пубілічно заявив, що голосував за Тимошенко, повідомляє Depo.ua.

Політика

Команда «ЄС» у Сумах створила волонтерський проект, який покликаний підтримати літніх людей під час карантину!

«Зі світової практики ми бачимо: найкраще, що можна зробити –самоізолюватися. Але є люди, що опинилися в важких життєвих обставинах. Вони не можуть самостійно купити продукти харчування в магазині, ліки в аптеці. Багато хто хворіє і в такому стані вимушений виходити…

Петро Порошенко звернувся до українців

Дорогі українці! Нині той момент, коли на тлі нових викликів українська нація має показати себе як єдина родина, в якій один за всіх, і всі за одного. Здолати лихо можемо тільки усі разом.   Українська опозиція, уособлена командою «Європейської Солідарності», підставила плече владі,…

В «ЄС» закликали президента відреагувати на провокацію проросійських сил на чолі з Медведчуком

З початку березня на фронті від рук російських окупантів загинуло 11 українських воїнів, ще десятки отримали поранення і травми. У цей же час делегація «Опозиційної платформи – За життя» відвідує Держдуму, яка направила російські війська на територію Україні, і Кремль,…

Петро Порошенко: Суд зобов’язав ДБР закрити справу і відкрити провадження проти її ініціатора за неправдиве повідомлення про злочин

Шевченківський суд ухвалив рішення до ДБР розглянути і закрити справу, а також порушити кримінальне провадження проти її ініціатора за неправдиве повідомлення про злочин. Про це повідомив п’ятий Президент України, лідер партії «Європейська Солідарність» Петро Порошенко під стінами ДБР, де відбувається…

Обласні депутати просять центральну владу збільшити фінансування будівництва, ремонту та утримання доріг на Сумщині

Саме незадовільний стан доріг Сумщини є серйозною причиною зменшення її інвестиційної привабливості, значною перешкодою розвитку підприємництва, що суттєво й негативно впливає на соціально-економічний розвиток регіону, вважають депутати Сумської обласної ради.

"Володимире Олександровичу, займіться функціями президента" - Порошенко звернувся до Зеленського

Шевченківський суд постановив ДБР закрити справу, за якою Петро Порошенко сьогодні викликався на допит, у зв'язку з відсутністю складу злочину. Про це п'ятий президент, лідер партії "Європейська Солідарність" повідомив під час акції проти політичних репресій під стінами ДБР.

Економіка

На Сумщині відбирають проекти, що будуть реалізовані коштами ДФРР у 2020 році

Під час засідання регіональної комісії з оцінки та забезпечення проведення попереднього конкурсного відбору інвестиційних програм та проектів регіонального розвитку, що можуть реалізовуватися за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку у 2020 році, заступник голови облдержадміністрації Іван БОРШОШ зазначив, що Сумщині…

На Сумщині середня зарплата становить 9701 грн.

Головне управління статистики у Сумській області повідомляє: у грудні 2019р. нарахована заробітна плата одного штатного працівника, в середньому, склала 9701 грн, що на 14,7% більше, ніж у грудні 2018р.; реальна заробітна плата (з урахуванням інфляції та сплачених податків) зросла на…

Надходження загального фонду бюджету Сумської міської ОТГ збільшилися на 7,3 млн. грн.

До загального фонду бюджету Сумської міської ОТГ (без урахування офіційних трансфертів) надійшли кошти в сумі 114,8 млн. грн., що становить 5,7 % до плану на рік (2 007,8 млн. гривень).

На Сумщині поліція викрила лісника, який завдав державі збитків на 450 тисяч гривень

Відносного нього в поліції відкрили кримінальне провадження відразу за двома фактами – незаконний поруб та зловживання службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки.

З 1 січня 2020 року розпочався черговий етап подання щорічних декларацій

Північно-Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Суми) нагадує, що 1 січня 2020 року розпочався черговий етап подання щорічних декларацій за 2019 рік особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Соціум

В Сумській області лабораторно підтверджено 5 випадків захворювань на COVID-19

Станом на 27 березня 2020 року в Сумській області лабораторно підтверджено 5 випадків захворювань на COVID-19, в т.ч. померла жінка з Конотопського району, у якої тест ПЛР дав позитивний результат. Чотири інші особи у стабільному стані, захворювання наразі без ускладнень.

Померла жінка з Сумщини контактувала з понад 50 людьми

Станом на 26 березня епідеміологи визначили 50 осіб, що контактували із померлою жінкою із села Козацьке на Конотопщині. Про це під час брифінгу розповів в.о. директора сумського обласного лабораторного центру МОЗ Володимир Збаражський.

На Сумщині під забороною робота продуктових та речових ринків

Таке рішення у рамках запровадження карантинних заходів прийняли під час позачергового засідання обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.

На Сумщині за результатами інспектування районних лікарень будуть прийняті кадрові рішення

На минулому тижні голова облдержадміністрації Роман ГРИЩЕНКО разом із заступниками, спеціалістами обласного управління охорони здоров’я та представниками обласної ради проінспектували районні лікарні щодо їх готовності надавати медичну допомогу хворим на коронавірусну інфекцію, пацієнтам з підозрою та консультативну допомогу особам, які…

Демографія

Юні плавці дитячої школи "Інваспорт" привезли до Сум 11 золотих медалей

Команда сумських плавців дитячої школи “Інваспорт” повернулася додому зі Слов’янська, Донецької області. Юні спортсмени вибороли 11 золотих нагород, – повідомляє Суспільне.

Відкритий чемпіонат області з легкої атлетики відбудеться в Сумах

18-19 січня в легкоатлетичному манежі СумДУ відбудеться Відкритий чемпіонат Сумської області з легкої атлетики серед юнаків, дорослих і ветеранів в приміщенні збірних команд міст та районів.

Важливо на цьому тижні

Мер Мішель – більше не мер

Сьогодні, 25 березня, у Глухові була скликана позачергова сесія міськради, яку вимагали провести більшість депутатів. Планувалося розглянути питання дострокового припинення повноважень міського голови Мішеля Терещенка та секретаря міської ради Олени Демішевої. Сесію ініціювали вже вдруге депутати від кількох опозиційних фракцій,…

Лисенко розповів, як будуть жити Суми з понеділка

Міський голова Сум Олександр Лисенко у Фейсбуці повідомив про рішення засідання міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, яке пройшло 21 березня.

Суми йдуть на карантин: працюють тільки продуктові магазини, аптеки і заправки

Сьогодні, 16 березня, в мерії відбулося засідання міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.

Сумщина нарешті отримала керманича

За дорученням Президента України Володимира ЗЕЛЕНСЬКОГО перший заступник керівника Офісу Президента України Сергій ТРОФІМОВ представив на Сумщині нового очільника облдержадміністрації Романа ГРИЩЕНКА.

В Україні оголосили загальнонаціональний карантин

Уряд пропонує ввести обмеження на проведення масових заходів, у яких запланована участь 200 та більше осіб, але це не стосується заходів державної необхідності. Проведення спортивних заходів можливе з дозволу міжнародних організацій, без глядачів.

На Сумщині визначили переможців всеукраїнського конкурсу «джерело творчості»

У цьогорічному конкурсі у номінації «Керівник гуртка» взяли участь 17 керівників гуртків закладів позашкільної освіти Сумщини за військово-патріотичним, дослідницько-експериментальним, еколого-натуралістичним, науково-технічним та художньо-естетичним напрямами.