Вівторок, 21 червня 2016

Журналістика даних: OpenSpending

Журналістика даних: OpenSpending Фото: mediaHUB SumyNews

Що робить журналістику даних відмінною від інших видів журналістики?

Мабуть, це нові можливості, що відкриваються завдяки поєднанню традиційного "чуття на новини" та здатності розповісти переконливу історію за допомогою самого лише масштабу та діапазону цифрових даних, які зараз є в нашому розпорядженні.

Дані можуть бути джерелом інформації для журналістики даних, або інструментом, за допомогою якого журналіст розповідає історію – або і тим, і іншим водночас.

Як і до будь-якого джерела інформації, до нього слід ставитися із скептицизмом; і як це буває з будь-яким інструментом, ми маємо бути свідомими того, як він може оформлювати та обмежувати ті повідомлення, які створюються з його допомогою.

У 2007 році Джонатан Грей прийшов до фундації Open Knowledge та приніс викладену на одному листочку пропозицію проекту під назвою На що йдуть мої гроші?

Мета – спростити розуміння мешканцями Британії того, на що витрачаються державні кошти. Все це задумувалося як тестування більшого проекту з візуального представлення громадської інформації, заснованого на новаторській роботі Отто та Марії Нейрат із Isotype Institute у 1940-ві роки.

Проект "На що йдуть мої гроші?" давав змогу користувачам досліджувати загальнодоступні дані, отримані з різноманітних джерел, за допомогою інтуїтивно зрозумілих інструментів, написаних на програмному забезпеченні з відкритим кодом.

Ми перемогли на конкурсі з розробки прототипу проекту, а пізніше отримали від цифрового підрозділу 4IP, що належав телеканалу Channel 4, замовлення на розробку на його основі повноцінної веб-програми.

Гуру з інформаційного дизайну Девід МакКендлес [з проекту Information is Beautiful] розробив кілька різних варіантів візуального представлення даних, яке б допомагало людям сприймати великі цифри – а саме, "Країна та регіональний аналіз", яка показує розподіл коштів у різних частинах країни, та Хліб насущний, яка показує громадянам структуру їхніх податкових платежів щодня – у фунтах стерлінгів та пенсах.

На що йдуть мої гроші? Податковий калькулятор "Хліб насущний" [фундація Open Knowledge]

На той час святим Граалем для проекту була база даних Об'єднана онлайнова інформаційна система [Combined Online Information System], або, як її назвали у формі дотепної абревіатури, COINS ["монети" - прим.] Це була найбільш повна та деталізована база даних з британських фінансів. Працюючи з Лізою Еванс [перш ніж вона приєдналася до команди проекту Datablog у Guardian] та Френсісом Ірвінгом [зараз – знаменитість у проекті Scraperwiki], Мартіном Розенбаумом [ВВС] та іншими, ми направляли численні запити на отримання даних – у багатьох випадках безуспішно.

Коли в середині 2010 року ці дані зрештою були оприлюднені, це широко трактувалося як перемога прихильників принципу прозорості. Нам дали розширений доступ до даних, які ми могли завантажити в нашу веб-програму, і ми здобули відчутну увагу зі сторони ЗМІ, коли цей факт став відомим.

У день публікації десятки журналістів з’явилися на нашому каналі чату IRC, щоб обговорити реліз та поставити запитання, а також щоб дізнатися, як відкрити та досліджувати ці дані [файли мали розмір у десятки гігабайтів]. І хоч деякі мудрагелі заявляли: такий масивний набір даних настільки складний, що це http://www.silicon.com/management/public-sector/2010/06/10/tax-spend-revelations-buried-deep-in-whitehall-data-graveyard-39745912 насправді не прозорість, а темрява, багато хоробрих журналістів занурилися в ці дані, щоб дати читачам безпрецедентну картину того, як саме витрачаються державні кошти. Guardian наживо писала в своєму блозі про цей реліз, багато інших ЗМІ також висвітлювали цю подію та публікували аналітику по інформації, знайденій у цих даних.

Не пройшло багато часу, як ми почали отримувати запити про те, як запустити аналогічні проекти в інших країнах світу. Невдовзі після запуску OffenerHaushalt – версії проекту для державного бюджету Німеччини, створеного Фрідріхом Ліндбергом – ми запустили OpenSpending, міжнародну версію проекту, спрямовану на те, щоб допомогти користувачам створювати карту державних витрат у різних країнах світу за тим же принципом, як проект OpenStreetMap допомагає наносити на карту географічні об’єкти. Ми розробили новий дизайн з допомогою талановитого Грегора Айша, який частково базувався на оригінальному дизайні Девіда МакКендлеса.

OffenerHaushalt, німецька версія проекту "На що йдуть мої гроші?" [фундація Open Knowledge]

У 2001 ми працювали разом із проектом Опублікуй, що ти оплачуєш та Інститутом міжнародного розвитку над візуалізацією допомоги Уганді в 2003-2006 роках. Для нас це було новим, бо вперше можна було показати потоки іноземного фінансування паралельно з національним бюджетом – це давало змог побачити, наскільки пріоритети донорів співпадали з пріоритетами уряду. Ми отримали деякі цікаві висновки: наприклад, і програми протидії СНІДу, і програми планування родини, як виявилося, майже повністю фінансувалися зовнішніми донорами. Про це написав Guardian.

Ми також спільно з неурядовими організаціями та ініціативними групами працювали над пошуком перехресних посилань між даними про витрати та іншими джерелами інформації. Наприклад, організація Privacy International вийшла на нас і великим списком компаній, що виробляють обладнання для стеження, та списком державних установ, що брали участь у відомій міжнародній виставці технологій для стеження, яку неофіційно називають "Бал жучків". Систематичний пошук перехресних посилань між назвами цих компаній та базою даних витрат давав змогу встановити, які з компаній отримали урядові контракти – а потім це можна було використати для запитів відповідно до закону про свободу інформації. Цю тему висвітлили Guardian та Wall Street Journal.

Наразі ми працюємо над покращенням фінансової грамотності журналістів та громадськості – виконуючи частину проекту під назвою "Історії витрат" [Spending Stories]. Він дає змогу користувачам поєднувати дані про державні витрати зі статтями, пов’язаними з цими витратами, і в такий спосіб бачити цифри, що стоять за статтями, та статті, що стоять за цифрами.

Працюючи в цій галузі, ми дізналися про таке:

  • Журналісти часто не призвичаєні до роботи з «сирими» даними, і багато з них не вважають їх необхідним підґрунтям для журналістської роботи. Шукати теми статей у «сирій» інформації – це все ще порівняно нова ідея.
  • Процес аналізу та розуміння даних потребує багато часу, навіть якщо у вас є необхідні навики. «Утиснути» їх у короткотерміновий цикл із виробництва новин важко, тому журналістику даних частіше використовують у більш довготермінових проектах, таких як розслідування.
  • Дані, які оприлюднює уряд, часто є неповними або застарілими. Дуже часто бази даних, надані в публічний доступ, не придатні для розслідувань, якщо не додати до них більш специфічну інформацію, отриману за допомогою запитів відповідно до законодавства про свободу інформації.
  • Ініціативні групи, вчені та дослідники часто мають більше часу та ресурсів на проведення розширених досліджень масивів даних, ніж журналісти. Об’єднання з ними в єдину команду та командна робота можуть бути дуже плідними.

Люсі Чемберс та Джонатан Грей, фундація Open Knowledge via texty 

 

Актуальні матеріали

Громадські активісти вирішили заклеїти рекламою про Лисенка все місто

Політичну рекламу “Команда Лисенка” в Сумах замовили та оплатили громадські організації. Про це Суспільному розповів мер міста Олександр Лисенко під час виїзного брифінгу про ремонт тротуарів.

Сумські осередки партій "Європейська солідарність", "Демократична сокира", "За Україну!" і "Народний рух України" об'єдналися перед місцевими виборами

Сумські осередки політичних партій "Європейська Солідарність", "Демократична сокира", "Народний рух" і "За Україну" підписали меморандум про об'єднання перед місцевими виборами.

Сумщина потрапила в дев'ятку областей України, які не готові до послаблення карантину

Станом на понеділок, 10 серпня, в Україні до послаблення карантину не готові дев'ять областей. У двох областях перевищені показники завантаженості ліжок у лікарнях.

Чотирьох жителів Сумщини затримали за крадіжки у потягах

Тримання під вартою до 3 жовтня 2020 року. Чотирьом жителям Конотопа з Сумської області, яких підозрюють у крадіжках у потягах, обрали запобіжний захід 6 серпня. Про це повідомляє пресслужба Зарічного районного суду м. Суми.

У Сумській облраді обговорювали можливості допомоги дітям з тяжкими генетичними захворюваннями

У Сумській обласній раді відбулася зустріч між заступником голови ради Тетяною Головко, в.о. начальника управління охорони здоров’я ОДА Сергієм Бутенком та менеджером з орфанних захворювань ТОВ «Рош Україна» Світланою Соловйовою.

В Сумском роддоме вспышка COVID-19 – уже, как минимум 6 заболевших

Об этом сегодня, 7 августа, во время онлайн-брифинга в Сумской облгосадминистрации сообщила и.о. заведующего отделением особо опасных инфекций Сумского областного лабораторного центра МЗ Украины Галина Христенко.

Вибори

На Сумщині проголосували 64,46% виборців

За даними ЦВК станом на 20.00 на Сумщині проголосували 64,46% від загальної кількості виборців. Голосування проходило на 1000 виборчих дільницях Сумщини. Наразі процес голосування завершено, розпочався підрахунок голосів. Надзвичайних ситуацій, які б могли вплинути на хід проведення голосування та результати…

Підставився під статтю: мер Лисенко відкрито заявив про свою виборчу симпатію

Міський голова Сум Олександр Лисенко, який водночас є головою обласної організації "Батьківщини", може понести кримінальну відповідальність за порушення виборчого законодавства - пубілічно заявив, що голосував за Тимошенко, повідомляє Depo.ua.

Політика

Громадські активісти вирішили заклеїти рекламою про Лисенка все місто

Політичну рекламу “Команда Лисенка” в Сумах замовили та оплатили громадські організації. Про це Суспільному розповів мер міста Олександр Лисенко під час виїзного брифінгу про ремонт тротуарів.

Депутат Сумської облради не пустив поліцію на обшук до затриманого посадовця екоінспекції, який виявився його тестем

Учора, 4 серпня, близько 21.00 до будинку на вулиці Толстого, що на Луці, прибули правоохоронці, аби провести невідкладні слідчі дії у помешканні затриманого кількома годинами раніше заступника начальника Управління Держекоінспекції в Сумській області Олександра Уварова. Однак, до будинку поліцію не…

У Сумській облраді більше немає фракції Радикальної партії Ляшка

Сьогодні, 31 липня, проходило пленарне засідання Сумської обласної ради. Голова облради Володимир Токар зачитав повідомлення про те, що фракція Радикальної партії Ляшка у Сумській обласній раді припинила своє існування. Причини такого рішення фракції поки невідомі. 

«Європейська Солідарність» вимагає терміново зібрати парламент через погіршення ситуації з коронавірусом – Герасимов

«Європейська Солідарність» вимагає від влади терміново зібрати засідання Верховної Ради у зв’язку з погіршенням епідемічної ситуації. Про це повідомив співголова фракції Артур Герасимов, який оприлюднив відповідну заяву.

Фейки, які дискредитують Революцію Гідності, це частина кремлівського плану на знищення незалежності України – заява «Європейської Солідарності»

Своєю вчорашньою заявою проросійська партія «Опозиційна платформа – За життя» вкотре викрила себе і довела, що й хвороблива маячня Жванії, і «плівки» Деркача, і «викриття» Онищенка – це частини цілеспрямованої інформаційної кампанії Москви та її п’ятої колони в Україні.

В сети появились интересные факты о «коммерческом поджигателе» депутате Сумского облсовета Константине Товстухе

Блогер из Глухова Александр Тахтай на своей странице в Facebook «раскрыл» тайные подробности деятельности депутате Сумского областного совета, советнике главы Сумской облгосадминистрации Константине Товстухе, который, как оказалось, неплохо заработал в результате своей деятельности на посту директора Ямпольского агролесхоза.

Порошенко – після суду над Погребиським: не допустимо кидати захисників вмирати під вогнем агресора

П’ятий президент України, лідер партії "Європейська солідарність" Петро Порошенко після засідання Печерського суду з обрання запобіжного заходу ветерану АТО Олександру Погребиському заявив, що держава не має права кидати своїх захисників напризволяще під вогнем агресора.

Економіка

На Сумщині відбирають проекти, що будуть реалізовані коштами ДФРР у 2020 році

Під час засідання регіональної комісії з оцінки та забезпечення проведення попереднього конкурсного відбору інвестиційних програм та проектів регіонального розвитку, що можуть реалізовуватися за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку у 2020 році, заступник голови облдержадміністрації Іван БОРШОШ зазначив, що Сумщині…

На Сумщині середня зарплата становить 9701 грн.

Головне управління статистики у Сумській області повідомляє: у грудні 2019р. нарахована заробітна плата одного штатного працівника, в середньому, склала 9701 грн, що на 14,7% більше, ніж у грудні 2018р.; реальна заробітна плата (з урахуванням інфляції та сплачених податків) зросла на…

Надходження загального фонду бюджету Сумської міської ОТГ збільшилися на 7,3 млн. грн.

До загального фонду бюджету Сумської міської ОТГ (без урахування офіційних трансфертів) надійшли кошти в сумі 114,8 млн. грн., що становить 5,7 % до плану на рік (2 007,8 млн. гривень).

На Сумщині поліція викрила лісника, який завдав державі збитків на 450 тисяч гривень

Відносного нього в поліції відкрили кримінальне провадження відразу за двома фактами – незаконний поруб та зловживання службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки.

З 1 січня 2020 року розпочався черговий етап подання щорічних декларацій

Північно-Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Суми) нагадує, що 1 січня 2020 року розпочався черговий етап подання щорічних декларацій за 2019 рік особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Соціум

Сумщина потрапила в дев'ятку областей України, які не готові до послаблення карантину

Станом на понеділок, 10 серпня, в Україні до послаблення карантину не готові дев'ять областей. У двох областях перевищені показники завантаженості ліжок у лікарнях.

Чотирьох жителів Сумщини затримали за крадіжки у потягах

Тримання під вартою до 3 жовтня 2020 року. Чотирьом жителям Конотопа з Сумської області, яких підозрюють у крадіжках у потягах, обрали запобіжний захід 6 серпня. Про це повідомляє пресслужба Зарічного районного суду м. Суми.

У Сумській облраді обговорювали можливості допомоги дітям з тяжкими генетичними захворюваннями

У Сумській обласній раді відбулася зустріч між заступником голови ради Тетяною Головко, в.о. начальника управління охорони здоров’я ОДА Сергієм Бутенком та менеджером з орфанних захворювань ТОВ «Рош Україна» Світланою Соловйовою.

На Сумщине из-за коронавируса ограничили работу трех медучреждений

В Сумской области три медицинские учреждения частично ограничили работу из-за коронавируса. Это Кролевецкая и Недригайловская центральные районные больницы и Сумской городской родильный дом.

В Сумах думали, как быть с обострением ситуации с COVID-19

Сегодня, 4 августа, мэр Сум Александр Лысенко провел совещание с участием городских чиновников, должностных лиц, медиков, представителей Национальной полиции, Госпродпотребслужбы по предотвращению распространения коронавируса.

Демографія

Юні плавці дитячої школи "Інваспорт" привезли до Сум 11 золотих медалей

Команда сумських плавців дитячої школи “Інваспорт” повернулася додому зі Слов’янська, Донецької області. Юні спортсмени вибороли 11 золотих нагород, – повідомляє Суспільне.

Важливо на цьому тижні

Сумські осередки партій "Європейська солідарність", "Демократична сокира", "За Україну!" і "Народний рух України" об'єдналися перед місцевими виборами

Сумські осередки політичних партій "Європейська Солідарність", "Демократична сокира", "Народний рух" і "За Україну" підписали меморандум про об'єднання перед місцевими виборами.

В Сумском роддоме вспышка COVID-19 – уже, как минимум 6 заболевших

Об этом сегодня, 7 августа, во время онлайн-брифинга в Сумской облгосадминистрации сообщила и.о. заведующего отделением особо опасных инфекций Сумского областного лабораторного центра МЗ Украины Галина Христенко.

Сумщина встановила антирекорд: за добу виявили 19 випадків коронавірусу

Як свідчать дані системи моніторингу поширення епідемії коронавірусу від РНБО України, на Сумщині підтверджено вже 430 випадків COVID-19. За минулу добу виявили 19 нових випадків. Станом на 9.00 26 липня в області одужало вже 330 осіб, 93 все ще хворіють.

Верховна Рада створила на Сумщині 5 районів

Сьогодні, Верховна Рада України проголосувала за проєкт Постанови про утворення та ліквідацію районів (№3650) і прийняла його за основу та в цілому. За нього проголосувало 238 народних депутатів України. Згідно постанови, на Сумщині утворено 5 районів. Лебединська ОТГ таки увійшла до складу…

«Сумытеплоэнерго» сообщает о восстановление горячего водоснабжения

ООО «Сумытеплоэнерго» в период с 1 по 31 июля осуществляет гидравлические испытания повышенным давлением на магистральных тепловых сетях и распределительных тепловых сетях и технологическом оборудовании котельных, что сопровождается прекращением предоставления услуги по централизованному снабжению горячей воды.

Зеленський та Порошенко залишаються лідерами електоральних симпатій українців

Володимир Зеленський та Петро Порошенко залишаються лідерами електоральних симпатій українців. Але якщо рейтинг діючого президента та його партії знизився, то в його попередника з командою навпаки зріс, в порівнянні з минулорічними виборами. Про це свідчать соціологічне дослідження компанії СОЦІС, яке…

На Сумщині посилюють карантин

Під час позачергового засідання Сумської обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, що відбулося під головуванням заступника голови облдержадміністрації Сергія БАННІКОВА, було прийнято рішення щодо запровадження більш жорстких заходів під час дії адаптивного карантину на території Сумської області.

Сумской горсовет определил перевозчиков мусора в городе

Сегодня, 10 июня, на сессии Сумского горсовета депутаты проголосовали за решение «Об определении исполнителей услуг по вывозу бытовых отходов на территории Сумской городской объединенной территориальной громады».