Неділя, 03 травня 2015

Мобільна журналістика: нові можливості

Мобільна журналістика: нові можливості Фото: SumyNews

Розвиток мобільних технологій створив можливості для розвитку якісної громадянської журналістики та невеликих медіа-стартапів. Єдиним питанням залишається вага та вплив мобільної журналістики на класичні медіа.

Наприкінці березня 2015 року журналісти, документалісти та просто не байдужі до мобільної журналістики зібрались в Дубліні на конференції Mojo Con. Про необхідність більшого залучення мобільних пристроїв у журналістиці висловився і колишній голова всесвітньої служби BBC Річард Сембрук (Richard Sambrook). На його думку, телебачення має всі шанси втратити лідерство, поступившись продуктам мобільної журналістики в онлайн-ресурсах.

Тема застосування гаджетів у створенні сюжетів не нова, однак такої популярності досягла лише зараз. Не останню роль у цьому відіграли і нові медіа, такі як Vice News. Вони продемонстрували можливість конкурувати зі стабільним зображенням та високоякісним монтажем за рахунок динамічності та оперативності.

Однак ще більшої популярності в США набула інша форма застосування мобільної журналістики – для багатьох це стало можливістю розкрити ті теми, до яких не доходили руки у штатних репортерів.

Журналістика для всіх

Громадянська журналістика завдячує двом факторам – популяризації глобальної мережі та розвитку мобільних технологій. Якщо перша умова реалізується поступово протягом останніх двох десятиліть, то друга вибухнула буквально за 2 роки. За цей час виробники програмного забезпечення зробили все можливе, щоб оптика на мобільних пристроях мала змогу конкурувати з професійним обладнанням.

Не забарилась і реакція медіасередовища – було створено цілий ряд платформ для сюжетів нефахових журналістів. Основною метою більшості з них є залучення світової спільноти до глобального діалогу. Тобто окрім того, що слово надають представникам всіх професій, створюються можливості висловитись на різних мовах про події у різних державах.

Такі майданчики існують у двох варіантах – як частини вже існуючих медіа та як абсолютно нові портали, що функціонують власне для реалізації громадянської журналістики. Яскравим представником других є Witness blog, який не лише надає можливість викладати свої відео усім охочим, але й залучає авторів до дискусій. Крім того, на сайті розміщено декілька відео, що навчають основам зйомок, причому основна увага приділяється саме застосуванню гаджетів.

Відчутні зміни стались і у більш традиційних ресурсах громадянської журналістики, які почали більше переорієнтовуватись не мультимедійні варіанти. Так у мережіGlobal voices, яка об’єднує медіа громадянської журналісти з 167 країн почало з’являтись відчутно більше відеоматеріалів. Очевидно, що більшу частину з них віднято на мобільні пристрої.

Технологічний стрибок

Якщо у країнах золотого мільярда мобільна журналістика втілилася переважно у широкому доступі різних верств населення до створення контенту, то в країнах, що розвиваються, вона надала поштовх для створення інтернет-медіа загалом. Причиною цьому є низька вартість обладнання при повному процесі виробництва сюжету. Тоді як спорядження однієї знімальної групи може коштувати близько 20 тисяч доларів, планшет чи мобільний телефон з усіма необхідними додатками обійдеться в десятки разів дешевше. При цьому якість кінцевого продукту все одно залишиться відносно високою. Тут також випливає необхідність у значно меншій кількості персоналу, оскільки весь процес зйомки та монтажу перетворюється на персональне завдання журналіста.

Для багатьох африканських країн, на кшталт Нігерії чи Гани, це реальний шанс побувати медіасистему, перестрибнувши етап класичних ЗМІ. Цьому сприяє ціла низка факторів, серед яких достатній рівень покриття мобільного інтернету, низька довіра до телебачення та відсутність міжнародних мовників в регіоні.

Крім того, часто мова йде про більшу мобільність та безпеку журналіста, оскільки його не затримує або видає громіздка апаратура. Це сприяє значно простішому доступу до зон військових конфліктів або стихійних лих.

Мобільна журналістика виникає не лише як внутрішня потреба, але і як реакція на зовнішній ринок. Глобальні інформаційні агенції мають лише регіональних представників, які не зажди мають змогу оперативно дістатись до конкретної локації. Тому існує запит на місцевих стрингерів, що співпрацюють на умовах позаштатних кореспондентів.

Потокове відео

Не менш важливим є потокове відео, яке транслюється на інтернет-каналах у режимі прямого або відкладеного ефіру. За наявності покриття мобільного зв’язку третього покоління такі трансляції можуть конкурувати з трансляціями телебачення. При цьому мобільність журналістів зростає в рази, не кажучи про можливість транслювати таке відео будь-кому.

На відміну від готових сюжетів, стріми більшою мірою розраховують на оперативність і тому можуть жертвувати якістю, тому і є полем для найзавзятішою конкуренції з телевізійними аналогами. І знову істотну вагу має факт значно меншої помітності у натовпі, що дає журналісту більшу безпеку.

Мобільна журналістика не є панацеєю – переконані учасники конференції мобільної журналістики у Дубліні – проте вона відкриває значно більші можливості для тих, кого раніше від медіа відділяв технічний бар’єр. Необхідно докласти достатньо багато зусиль, щоб перетворити мобільну журналістику на серйозне джерело якісного контенту. І питання не в обробці відеоматеріалів, а в перевірці їх валідності – фактчекінг стає чи не найголовнішою проблемою цієї галузі. Перевірити оперативну інформацію непросто, а інколи просто неможливо, тому розмови про громадянську журналістику поступово переходять у ідеї авторської журналістики, де кожен має власну репутацію та сам бере на себе відповідні ризики.

Іншою проблемою є питання освіти, оскільки створення відносно якісного контенту передбачає наявність хоча б базових навичок зйомки та монтажу. Зрозуміло, що розмовляючи про громадянську журналістику такі навички є лише продуктом самоосвіти. А допоки питання конкурентоспроможності мобільної журналістики залишиться відкритим.

http://ua.ejo-online.eu

Актуальні матеріали

В Сумах думали, как быть с обострением ситуации с COVID-19

Сегодня, 4 августа, мэр Сум Александр Лысенко провел совещание с участием городских чиновников, должностных лиц, медиков, представителей Национальной полиции, Госпродпотребслужбы по предотвращению распространения коронавируса.

У Сумах перевірили доступність одного з центральних пішохідних переходів – міському голові знову двійка

Зручне та комфортне місто – це головна прерогатива будь-якої міської влади, адже для того, щоб містяни відчували себе комфортно та безпечно не потрібно захмарних інвестицій та фінансових вливань, потрібно жити серед людей, відчувати їх потреби та розуміти їх побажання. Як…

На Охтирщині відкрили після реконструкції мостовий перехід через річку Ворскла у селі Климентове

Міст через Ворсклу у селі Климентове збудований ще у 1962 році й останніх десять років він потребував капітального ремонту. Ремонтувати його почали у 2017 році і врешті його вдалося добудувати і ввести в експлуатацію.

Вулицю Харківську у Сумах перекриють з вівторка. Як об'їхати?

У Сумах з початку доби 4 серпня повністю перекриють рух частиною вулиці Харківської - на ділянці від проспекту М.Лушпи до перехрестя з вулицею Героїв Сумщини. На цій ділянці будуть ремонтувати дорогу.

Фахівці lнcтитуту серця МОЗ України провели консультації у Сумах

Столичні кардіологи приймали пацієнтів із серцево-судинними хворобами у обласному кардіодиспансері, а дітей з  вродженими  вадами  серця – на кафедрі  педіатрії  медичного інституту СумДУ, яка розташована у обласній дитячій клінічній лiкарнi.

У Сумській облраді більше немає фракції Радикальної партії Ляшка

Сьогодні, 31 липня, проходило пленарне засідання Сумської обласної ради. Голова облради Володимир Токар зачитав повідомлення про те, що фракція Радикальної партії Ляшка у Сумській обласній раді припинила своє існування. Причини такого рішення фракції поки невідомі. 

Вибори

На Сумщині проголосували 64,46% виборців

За даними ЦВК станом на 20.00 на Сумщині проголосували 64,46% від загальної кількості виборців. Голосування проходило на 1000 виборчих дільницях Сумщини. Наразі процес голосування завершено, розпочався підрахунок голосів. Надзвичайних ситуацій, які б могли вплинути на хід проведення голосування та результати…

Підставився під статтю: мер Лисенко відкрито заявив про свою виборчу симпатію

Міський голова Сум Олександр Лисенко, який водночас є головою обласної організації "Батьківщини", може понести кримінальну відповідальність за порушення виборчого законодавства - пубілічно заявив, що голосував за Тимошенко, повідомляє Depo.ua.

Політика

У Сумській облраді більше немає фракції Радикальної партії Ляшка

Сьогодні, 31 липня, проходило пленарне засідання Сумської обласної ради. Голова облради Володимир Токар зачитав повідомлення про те, що фракція Радикальної партії Ляшка у Сумській обласній раді припинила своє існування. Причини такого рішення фракції поки невідомі. 

«Європейська Солідарність» вимагає терміново зібрати парламент через погіршення ситуації з коронавірусом – Герасимов

«Європейська Солідарність» вимагає від влади терміново зібрати засідання Верховної Ради у зв’язку з погіршенням епідемічної ситуації. Про це повідомив співголова фракції Артур Герасимов, який оприлюднив відповідну заяву.

Фейки, які дискредитують Революцію Гідності, це частина кремлівського плану на знищення незалежності України – заява «Європейської Солідарності»

Своєю вчорашньою заявою проросійська партія «Опозиційна платформа – За життя» вкотре викрила себе і довела, що й хвороблива маячня Жванії, і «плівки» Деркача, і «викриття» Онищенка – це частини цілеспрямованої інформаційної кампанії Москви та її п’ятої колони в Україні.

В сети появились интересные факты о «коммерческом поджигателе» депутате Сумского облсовета Константине Товстухе

Блогер из Глухова Александр Тахтай на своей странице в Facebook «раскрыл» тайные подробности деятельности депутате Сумского областного совета, советнике главы Сумской облгосадминистрации Константине Товстухе, который, как оказалось, неплохо заработал в результате своей деятельности на посту директора Ямпольского агролесхоза.

Порошенко – після суду над Погребиським: не допустимо кидати захисників вмирати під вогнем агресора

П’ятий президент України, лідер партії "Європейська солідарність" Петро Порошенко після засідання Печерського суду з обрання запобіжного заходу ветерану АТО Олександру Погребиському заявив, що держава не має права кидати своїх захисників напризволяще під вогнем агресора.

Петро Порошенко зустрівся з Послом Польщі в Україні

Голова партії «Європейська Солідарність», п’ятий Президент України Петро Порошенко зустрівся з послом Польщі в Україні Бартошем Ціхоцкі. Петро Порошенко передав особисті привітання Президенту Польщі Анджею Дуді у зв’язку з його переобранням на другий президентський термін.

У Сумах відбулася акція на захист української мови

Представники громадськості, політичних сил та громадських організацій зібралися сьогодні в центрі Сум в сквері Тараса Шевченка, щоб сказати своє рішуче слово на захист української мови.

Економіка

На Сумщині відбирають проекти, що будуть реалізовані коштами ДФРР у 2020 році

Під час засідання регіональної комісії з оцінки та забезпечення проведення попереднього конкурсного відбору інвестиційних програм та проектів регіонального розвитку, що можуть реалізовуватися за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку у 2020 році, заступник голови облдержадміністрації Іван БОРШОШ зазначив, що Сумщині…

На Сумщині середня зарплата становить 9701 грн.

Головне управління статистики у Сумській області повідомляє: у грудні 2019р. нарахована заробітна плата одного штатного працівника, в середньому, склала 9701 грн, що на 14,7% більше, ніж у грудні 2018р.; реальна заробітна плата (з урахуванням інфляції та сплачених податків) зросла на…

Надходження загального фонду бюджету Сумської міської ОТГ збільшилися на 7,3 млн. грн.

До загального фонду бюджету Сумської міської ОТГ (без урахування офіційних трансфертів) надійшли кошти в сумі 114,8 млн. грн., що становить 5,7 % до плану на рік (2 007,8 млн. гривень).

На Сумщині поліція викрила лісника, який завдав державі збитків на 450 тисяч гривень

Відносного нього в поліції відкрили кримінальне провадження відразу за двома фактами – незаконний поруб та зловживання службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки.

З 1 січня 2020 року розпочався черговий етап подання щорічних декларацій

Північно-Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Суми) нагадує, що 1 січня 2020 року розпочався черговий етап подання щорічних декларацій за 2019 рік особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Соціум

В Сумах думали, как быть с обострением ситуации с COVID-19

Сегодня, 4 августа, мэр Сум Александр Лысенко провел совещание с участием городских чиновников, должностных лиц, медиков, представителей Национальной полиции, Госпродпотребслужбы по предотвращению распространения коронавируса.

У Сумах перевірили доступність одного з центральних пішохідних переходів – міському голові знову двійка

Зручне та комфортне місто – це головна прерогатива будь-якої міської влади, адже для того, щоб містяни відчували себе комфортно та безпечно не потрібно захмарних інвестицій та фінансових вливань, потрібно жити серед людей, відчувати їх потреби та розуміти їх побажання. Як…

На Охтирщині відкрили після реконструкції мостовий перехід через річку Ворскла у селі Климентове

Міст через Ворсклу у селі Климентове збудований ще у 1962 році й останніх десять років він потребував капітального ремонту. Ремонтувати його почали у 2017 році і врешті його вдалося добудувати і ввести в експлуатацію.

Вулицю Харківську у Сумах перекриють з вівторка. Як об'їхати?

У Сумах з початку доби 4 серпня повністю перекриють рух частиною вулиці Харківської - на ділянці від проспекту М.Лушпи до перехрестя з вулицею Героїв Сумщини. На цій ділянці будуть ремонтувати дорогу.

Фахівці lнcтитуту серця МОЗ України провели консультації у Сумах

Столичні кардіологи приймали пацієнтів із серцево-судинними хворобами у обласному кардіодиспансері, а дітей з  вродженими  вадами  серця – на кафедрі  педіатрії  медичного інституту СумДУ, яка розташована у обласній дитячій клінічній лiкарнi.

Сумщина знаходиться у «червоній» зоні за одним із показників захворюваності на COVID-19

Про це розповів заступник директора Сумського обласного лабораторного центру МОЗ України Михайло МАЦЮК під час онлайн-брифінгу щодо ситуації із захворюванням на коронавірусну інфекцію на Сумщині.

Демографія

Юні плавці дитячої школи "Інваспорт" привезли до Сум 11 золотих медалей

Команда сумських плавців дитячої школи “Інваспорт” повернулася додому зі Слов’янська, Донецької області. Юні спортсмени вибороли 11 золотих нагород, – повідомляє Суспільне.

Важливо на цьому тижні

Сумщина встановила антирекорд: за добу виявили 19 випадків коронавірусу

Як свідчать дані системи моніторингу поширення епідемії коронавірусу від РНБО України, на Сумщині підтверджено вже 430 випадків COVID-19. За минулу добу виявили 19 нових випадків. Станом на 9.00 26 липня в області одужало вже 330 осіб, 93 все ще хворіють.

Верховна Рада створила на Сумщині 5 районів

Сьогодні, Верховна Рада України проголосувала за проєкт Постанови про утворення та ліквідацію районів (№3650) і прийняла його за основу та в цілому. За нього проголосувало 238 народних депутатів України. Згідно постанови, на Сумщині утворено 5 районів. Лебединська ОТГ таки увійшла до складу…

«Сумытеплоэнерго» сообщает о восстановление горячего водоснабжения

ООО «Сумытеплоэнерго» в период с 1 по 31 июля осуществляет гидравлические испытания повышенным давлением на магистральных тепловых сетях и распределительных тепловых сетях и технологическом оборудовании котельных, что сопровождается прекращением предоставления услуги по централизованному снабжению горячей воды.

Зеленський та Порошенко залишаються лідерами електоральних симпатій українців

Володимир Зеленський та Петро Порошенко залишаються лідерами електоральних симпатій українців. Але якщо рейтинг діючого президента та його партії знизився, то в його попередника з командою навпаки зріс, в порівнянні з минулорічними виборами. Про це свідчать соціологічне дослідження компанії СОЦІС, яке…

На Сумщині посилюють карантин

Під час позачергового засідання Сумської обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, що відбулося під головуванням заступника голови облдержадміністрації Сергія БАННІКОВА, було прийнято рішення щодо запровадження більш жорстких заходів під час дії адаптивного карантину на території Сумської області.

Сумской горсовет определил перевозчиков мусора в городе

Сегодня, 10 июня, на сессии Сумского горсовета депутаты проголосовали за решение «Об определении исполнителей услуг по вывозу бытовых отходов на территории Сумской городской объединенной территориальной громады».

На Сумщині заявили, що готові до другого етапу послаблення карантину

Завдяки дотриманню жителями Сумської області обмежувальних заходів, ситуація із розповсюдженням коронавірусної інфекції на Сумщині наразі є не тільки контрольованою, а й дозволяє регіону перейти до другого етапу виходу з карантину. Обласна влада вдячна всім, хто підійшов з розумінням та всією…