П'ятниця, 27 січня 2012

Віктор Бобиренко: "Козел ви, товаріщ Путін"

Директор Центру досліджень регіональної політики, експерт з комунікаційних стратегій.

Головний редактор медіа-платформи www.sumynews.com [з січня 2009 року].

Координатор Громадянської мережі ОПОРА в Сумській області [2014-2015 рр.].

В 1995-2000 рр. навчався в Сумському державному педагогічному університеті, історичний факультет та факультет іноземних мов.

В 2000-2002 рр. навчався в Ukrainische Freie Universität [Мюнхен, Німеччина].

В 2006 році навчання в Українській школі політичних студій [Київ, Україна] та Summer university of democracy [Рада Європи, Страсбург].

В 2014 році навчався в Visegrad School of Political Studies на базі European Academy of Diplomacy [Варшава, Польща].

В 2000-2004 рр. викладав правничі дисципліни в Сумському державному педагогічному університеті.

В 2004 році працював на Організацію з безпеки та співробітництва в Європі [ОБСЄ], консультантом в Сумській області в реалізації проекту "Підтримка в подальшому вдосконаленні виборчого процесу в Україні".

В 2005-2006 рр. працював начальником управління з питань внутрішньої політики Сумської обласної державної адміністрації.

Автор і ведучий політичних програм "Agenda" на сайті медіа-платформи SumyNews та "Realpolitik" на телеканалі "Відікон".

Сторінка на facebook.

Війна не закінчилася. Війна й досі продовжується – на рівні символів та міфів. Досі воюють у інформаційному полі: свастика, серп і молот, Тризуб, зірка Давида, різноманітні орли, кольори, трикольори тощо.

Досі нас хочуть змусити повірити у "великую победу русского народа" без участі українців, білорусів та інших народів імперії. Повірити у визначну роль у цій перемозі комуністичної партії, ідолів Сталіна та Жукова та їх відтворення в сучасності – Партію регіонів, що одна розуміє їхні "велич і дух".

Але для вдумливих людей є інші теми. Наприклад, ментальні продовження війни: у піснях, фільмах, книгах, усних легендах.

Хороший метод – порівняння. Якщо порівнювати відтворення війни (а значить, і відчуття людей про війну) у сучасному епосі. Що нав’язується нашій підсвідомості у піснях, фільмах, романах? Наприклад: "Но только нам нужна одна Победа/Одна на всех, мы за ценой не постоим".

Тобто, перемога важливіша за людське життя. І зараз ветерани-комуністи кажуть: "в этом была необходимость, без сильной руки и крайних мер не было бы победы". Тому, так би мовити, мотивацією був наказ № 227 "ни шагу назад". І ще. Виховувалося, ширилося (і мріялося пасіонаріями): "жила бы страна родная – и нету других забот".

І для порівняння. Усі пам’ятають американський фільм "Рятуючи рядового Раяна". Ідея фільму: американський генерал дізнається, що якась мати в якійсь Арізоні втратила двох синів. І уся американська армія рятує третього. Щоб останній син повернувся до матері.

Для американців це важливо – почуття матері та життя солдата. Бо так їх нація сприймає правду війни. А ми сміємося з америкосів: по-дурному витрачають ресурси. Але кожен про себе думає: от би про мене хтось так дбав.

Американські генерали за кожного солдата у відповіді. А у нас – солдат за все відповідає.

Ви можете собі уявити сюжет радянського фільму: Жуков дізнається, що на Лютежському плацдармі гине двоє з трьох синів матері з якогось села під Конотопом. І Жуков вирішує врятувати для матері останнього сина. Щоби не залишилась на старість мати сиротою.

Уявили? А насправді дії будь-якого Жукова викладені в улюбленому всіма фільмі "Батальйони просять вогню" – там командир посилає на смерть два батальйони для того, щоб відволікти увагу ворога.

Це необхідність. Це справедливо. І ми всі, стираючи сльози і пишаючись подвигом солдатів, погоджуємося, що інакше як віддати на заклання 700 молодих хлопців (два батальйони) – іншої можливості не було. І генерал у наших очах – теж герой. Бо йому все життя тепер мучитися, що послав на смерть солдатів.

Така його карма. Ми б не змогли. А він, бідний, зміг, молодець. Послав солдатів на смерть. А сам живе, мучиться, переймається, горілку п’є, похоронки підписує. З ППЖ через силу спить, так йому важко. А в мемуарах напише, що так було треба.

У багатьох фільмах про наших розвідників є бродяча легенда: розвідник (перевдягнений у фашиста), повертається з відпустки з Німеччини. Реальна легенда, бо насправді, до початку тотальної війни, німецькому солдату була "положена" щорічна відпустка. А ще кожному загиблому німцю мав бути наданий індивідуальний гроб.

Це тільки в РККА "на братских могилах не ставят крестов". Бо заморимося стругати гроби. Бо нам так подобається.

А ще в німців до кінця 44 року була постільна білизна. А у нас воші – від прожарки до прожарки. І ми не соромимося. Ми – звикли. Ніяких відпусток. Війна.

Мій дядько – орденоносець, старшина роти розвідників пішов у армію в 1940-му і повернувся у рідне село восени 1945-го (указ про демобілізацію по трьох пораненнях). А кожен Ганс після поранення їхав до Гретхен. Бо це – ставлення до солдата у фашистів.

Але ж ми не фашисти. Треба РОДІНУ захищати. Солдат після шпиталю має швидко повернутися у частину. І – вперед. За РОДІНУ! ЗА СТАЛІНА!

Ми досі живемо за версією: "так було треба". Кому треба? Чому треба? – Державі? Так, державі. "Родина слышит, Родина знает!". Це – імперський принцип.

І ми шануємо імперію у її міфах. А значить і уряд імперії – святий. І українці, і росіяни забувають слова руського ліберала Герцена: "не должно любовь к родине переносить на ее правительство".

У нас все не так. Я мушу любити уряд, якщо він підмазався під переможців. Бо це ж ми перемогли: (а виходить) Я і УРЯД. Бо уряд – це народ. Червоні прапори вперед. Звідси і основний метод управління, який ми сприймаємо, як належне: Я начальник – ти дурак. Війна – назавжди. А на війні – щоб був порядок.

Як колишній чиновник, стверджую: більшість управлінців не можуть відрізнити основні критерії у визначенні якості управління: результативність і ефективність. Для більшості – ментально – це одне і те ж. Пояснюю. Результативність – це відношення мети до результату.

Приклад. Кожен воїн (із тих, хто дожив) розписався на Рейхстазі. Результат зрозумілий. Перемога відбулася. І хто спробує заперечити результативності РККА? Ми – народ переможець!

Але є інший критерій. Ефективність – відношення затрачених ресурсів до заявленої мети, і до отриманого результату. І тут – жах. Для досягнення мети ми тільки людських ресурсів загубили… Ой…

Під Дем’янськом німецькі кулеметники сходили з розуму. Їх колись "мутер" вчила в німецькій "кірсі", що є люди, і їх треба любити. А тут, за спогадами очевидців, кулеметник вбивав щодня 500-800 живих людей. Червона армія наступала тупо і глупо.

Воїни Вермахту втрачали глузд тому, що не могли зрозуміти логіки червоних генералів. Хіба можна відправляти людей на смерть, як у тиру? Вони не знали, що ми "за ценой не постоим". Це було ефективне командування?

І нікому розказати про дніпровські плацдарми. Свиточники (саме так їх називали) Сумської, Полтавської і Чернігівської областей таки дали результат. Київ узяли до 6 листопада. Потішили дядю Джо (Сталіна).

А ефективність цього результату: тільки хлопців 1924-1926 років народження, тільки однієї школи (Лохвицької середньої школи №1 Полтавської області) польовим воєнкоматом 2436 від 15 вересня 1943 року було призвано 98 осіб. А присягу 4 листопада (після боїв на плацдармі) прийняли аж шестеро. Інших Родіна забула спитати, як звали.

Загрібали мертвих в братську могилу на плацдармі грейдером, а це був абрейт зі зламаного танка з ковшем, який насував землю у викопаний рів. І бігали круг ями кілька мамок (приїхали з клунками підгодувати діток, а потрапили – ховати), просили: "дайте поховати по-християнськи". І розлючений особіст бив їх дрючком, щоб не "валували з розпачу".

І плакав мій майбутній учитель, Заславський Іван Федорович, бо залишився один з усього класу, і йому було соромно, що так йому повезло – вижити. І ніхто б не знав про це, аби він одного разу не посоромився сліз для простого учня (це був я)...

І він тихо, мені, допитливому школяру, говорив: "Гітлер і Сталін – брати по пролитій крові українців". Тільки у 80-ті роки я цього не розумів. Як і зараз – більшість людей.

Саме тому наші управлінські методи – це методи РККА 41 року. Нічого не змінилося. Принцип Вермахту: делегування повноважень. Є стратегія. Генерали креслять стрілки. Є оперативні розпорядження: кому куди бігти. А далі – на рівні тактики – полковники і майори, гауптмани і оберсти здійснюють подвиги і несуть відповідальність за прийняті рішення.

Головний принцип управління: навчити, дати повірити у себе, і не морочити голову виконавцям. Їм у бою видніше.

Ось чому німці били нас 41-го року. Наші командири боялися приймати рішення без комісарів, верховного командування, безлічі інструкцій. Наш солдат не гірший германця – просто командири були без ініціативи. Потім навчилися у німців, їх перемогли. А потім, у мирний післявоєнний час, місце ініціативних командирів знову зайняли солдафони. Карма.

Управлінський європейський принцип: довго розмірковуємо над прийняттям рішення – аналізуємо, вивчаємо альтернативи, радимося з експертами, проговорюємо варіанти, визначаємо виконавців. Демократія, блін, що поробиш.

А потім, після прийняття рішення, підкоряємося обраному варіанту. І рішення виконуємо. Розмови – до прийняття рішення. Дія – після.

У нас по-іншому. Хтось приймає рішення – і ніяких розмов. Усі з подивом визначають, що обговорення було хтозна-десь, у якійсь наче вертикалі, а норматив – ось він. Виявляється, законом можна когось зачепити? По любому, це буде "гарна людина", чи "порядний бізнес", що не ясно? Тому, після чіткого і зваженого вертикального рішення починається виконавчий бардак в інтересах "правильних людей". І у нас саме цей управлінський метод чомусь називається "демократія".

Здавалося б, наша карма – суцільна і суспільна поразка? Але – ментальність – поняття змінне, від покоління до покоління. Німці видихнули після двох світових воєн. І стали жити краще без арійства. Британці заспокоїлися від місії білої людини Кіплінга. І фунт – стабільна валюта, хоч Імперії вже нема.

Я все зроблю для "жила бы страна родная". Але без цього уряду. А для цих людей. Я певен, що потрібні нові стандарти і символи. Тільки об’єднання маси небайдужих може змінити країну. Але, передусім, потрібно змінити власну ментальність.

Ми мусимо не розмахувати прапорами, а поховати останніх солдатів Тієї війни.

Ми, нарешті, "постоим" за ціною тієї Перемоги. Ми, потомки тих, хто взяли не одну столицю, – нарешті візьмемо свою. Ми, потомки тих, хто ніс удавану Свободу іншим народам, нарешті станемо вільними самі у своїй країні.

Менше понтів і шаблонів. Більше аналізу і щирості. І вони не пройдуть.

No pasarán!

Віктор Бобиренко, для УП

Актуальні матеріали

Урочистості з нагоди проведення призовників до Збройних Сил України відбулися на Сумщині

«Честь вам і хвала за те, що розумієте, що справжній українець не той, хто палко співає, танцює й вдягає вишиванку, а той, хто може у складні часи захистити свою державу», – з такими словами звернувся до новобранців заступник голови облдержадміністрації…

Ґеорґ Мільбрадт: Сумщина входить до групи областей-лідерів щодо впровадження реформи децентрацізації

Про це говорив з журналістами Сумської області спеціальний посланник Уряду Федеративної Республіки Німеччина з питань реформ децентралізації та ефективного урядування в Україні, професор Ґеорґ МІЛЬБРАДТ під час прес-конференції, що проходила в Сумському центрі розвитку місцевого самоврядування, створеному за підтримки Програми U-LEAD with Europe та Мінрегіону України.

Суд відхилив позов забудовника на Театральній площі у Сумах

23 квітня Сумський окружний адміністративний суд розглянув справу №480/37/19 за позовом приватної комерційної фірми "СЕЙРО" до Сумської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Сумська обласна державна адміністрація, товариство з обмеженою відповідальністю БКП "Архбудпроект", Сумська…

Юрій Чмирь за 2018 рік продав майна майже на 20 млн грн

Очолює список депутатів-мільйонерів Сумської облради екс-губернатор Сумської області Юрій Чмирь («Відродження»), доходи якого за 2018 рік склали 19,45 млн. грн. З них 19 млн. грн. він отримав від продажу рухомого та нерухомого майна (автомобіль, квартира і машиномісце в Києві, якими…

Вибори

На Сумщині проголосували 64,46% виборців

За даними ЦВК станом на 20.00 на Сумщині проголосували 64,46% від загальної кількості виборців. Голосування проходило на 1000 виборчих дільницях Сумщини. Наразі процес голосування завершено, розпочався підрахунок голосів. Надзвичайних ситуацій, які б могли вплинути на хід проведення голосування та результати…

Підставився під статтю: мер Лисенко відкрито заявив про свою виборчу симпатію

Міський голова Сум Олександр Лисенко, який водночас є головою обласної організації "Батьківщини", може понести кримінальну відповідальність за порушення виборчого законодавства - пубілічно заявив, що голосував за Тимошенко, повідомляє Depo.ua.

Політика

На Сумщині відкрилися виборчі дільниці

Виборчі дільниці розпочали свою роботу, відкривши двері для голосування громадянам о 8:00. Нагадуємо: проголосувати можна з 8:00 до 20:00 на виборчій дільниці при пред'явленні паспорта громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, військовий квиток для військовослужбовців, за місцем проходження служби.

Сумчан попереджають про відповідальність за порушення на виборах

Фахівці юстиції, впроваджуючи всеукраїнську правопросвітницьку кампанію «Я МАЮ ПРАВО ГОЛОСУ!», нагадають виборцям про види порушень під час голосування та відповідальність, передбачену за їх скоєння.

В Управлінні молоді та спорту Сумської ОДА визначили ОТГ, які візьмуть участь у проекті «Молодіжний працівник»

Управління молоді і спорту Сумської ОДА повідомляє про результати відбору ОТГ для проведення навчально-консультативних виїздів «Молодіжна робота в ОТГ - інтегрований підхід»

У двох ОВК Сумщини замінені голови комісій

У ТВО №157 та №161 відбулись заміни в керівництві комісій. Про це повідомляють спостерігачі ОПОРИ, які відвідали перші засідання комісій в усіх виборчих округах Сумщини. За їхніми словами, усі 6 новостворених ОВК  Сумщини розпочали роботу у встановлений законом термін.

83% складу новостворених ОВК Сумщини працювали в попередньому складі комісій

Центральна виборча комісія 10 квітня утворила склад окружних виборчих комісій для проведення повторного голосування 21 квітня. На Сумщині таких шість. В оновленому складі ОВК 83% (70 із 84 осіб) були членами ОВК під час підготовки та організації чергових виборів 31…

Зам.мера Сум Олександра Журбу, який фігурує у справі про загибель дитини у ліфті, залишили на посаді

Олександр Журба, якому прокуратура висунула підозру у смерті немовляти в ліфті, залишається виконувати обов’язки заступника сумського міського голови. 

Економіка

Голова Сумської ОДА анонсував відкриття Центру сучасних агродосліджень на Сумщині

Днями в ефірі телеканалу СТС у передачі «Даю слово» голова Сумської ОДА Микола Клочко повідомив про відкриття Центру сучасних агродосліджень 19 квітня.

Результати поїздки обласного керівництва до ДК «Укроборонпром» щодо вирішення питань заборгованості заробітної плати працівникам "Зірки"

Про результати поїздки до ДК «Укроборонпром» очільник області Микола КЛОЧКО повідомив під час засідання колегії облдержадміністрації.

Посівна кампанія на Сумщині в цьому році розпочалась раніше

Під урожай 2019 року в області вже посіяно озимих зернових культур на площі 182,3 тис.га, озимого ріпаку - 6,4 тис.га. Погодно-клiматичнi умови значно не вплинули на загальний стан посівів озимих культур.

Ціни на ліки від найпоширеніших захворювань будуть знижені за ініціативою Уряду

На засіданні Уряду ухвалено низку рішень, спрямованих на зниження цін на ліки. Це черговий крок Уряду для забезпечення громадянам можливості отримувати доступне лікування

Соціум

Суд відхилив позов забудовника на Театральній площі у Сумах

23 квітня Сумський окружний адміністративний суд розглянув справу №480/37/19 за позовом приватної комерційної фірми "СЕЙРО" до Сумської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Сумська обласна державна адміністрація, товариство з обмеженою відповідальністю БКП "Архбудпроект", Сумська…

У Сумах померла актриса Вікторія Воробйова

Колектив Сумського обласного театру для дітей і юнацтва у скорботі.  21 квітня пішла з життя актриса Вікторія Воробйова. «Вчора пішла з життя актриса нашого театру Вікторія Воробйова…. Світла пам’ять талановитій актрисі і людині з великим серцем… » — висловила співчуття…

В аварії на Сумщині загинуло четверо людей

 ДТП зі смертельним наслідком трапилася сьогодні, 21 квітня, у Конотопському районі біля села Шаповалівка. За попередніми даними Сумської області у результаті зіткнення двох авто, Шевроле і ВАЗ 2107 загинуло четверо людей, дитина 13 років потрапила в лікарню. 

Демографія

У Тростянці пройде відкритий чемпіонат пам’яті дворазового олімпійського чемпіона Володимира Куца

12 квітня 2019 року о 12:00 годині відбудеться відкритий чемпіонат обласної ДЮСШ з легкоатлетичного кросу, присвячений пам’яті дворазового олімпійського чемпіона Володимира Куца.

У Сумах закінчився обласний командний турнір серед шахистів ДЮШС, клубів та гуртків

Перемогу виборювали 10 команд з м.Суми, м. Тростянець та м. Білопілля у двох вікових категоріях. 1 місце серед старших школярів здобула команда з м.Суми, а саме:  

Важливо на цьому тижні

Урочистості з нагоди проведення призовників до Збройних Сил України відбулися на Сумщині

«Честь вам і хвала за те, що розумієте, що справжній українець не той, хто палко співає, танцює й вдягає вишиванку, а той, хто може у складні часи захистити свою державу», – з такими словами звернувся до новобранців заступник голови облдержадміністрації…

Ґеорґ Мільбрадт: Сумщина входить до групи областей-лідерів щодо впровадження реформи децентрацізації

Про це говорив з журналістами Сумської області спеціальний посланник Уряду Федеративної Республіки Німеччина з питань реформ децентралізації та ефективного урядування в Україні, професор Ґеорґ МІЛЬБРАДТ під час прес-конференції, що проходила в Сумському центрі розвитку місцевого самоврядування, створеному за підтримки Програми U-LEAD with Europe та Мінрегіону України.

Володимир Токар звітуватиме перед громадою

Пленарне засідання сесії планується провести 17 травня 2019 року о 10-й годині у приміщенні адміністративної будівлі Сумської обласної ради. На розгляд депутатського корпусу будуть винесені питання змін до обласного бюджету Сумської області на 2019 рік, до Обласної програми здійснення компенсаційних…

Бійців 15 батальйону територіальної оборони 58 окремої мотопіхотної бригади зустріли на Батьківщині

Бійці 15 батальйону територіальної оборони під командуванням підполковника Андрія ЖИТОМИРСЬКОГО 58 окремої мотопіхотної бригади повернулися на Сумщину з території проведення Операції об’єднаних сил напередодні 5-ї річниці утворення батальйону.

Проведення виборів депутатів в ОТГ на Сумщині: детальніше щодо дати голосування

Центральна виборча комісія визначила дату проведення перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад ОТГ та сільських, селищних, міських голів у 66 об’єднаних територіальних громадах. Про це повідомляє Українська правда.

Рейтингова інтрига – розрив між кандидатами стрімко скорочується

Про це говорять дані соціології центру імені Михайла Драгоманова. У свіжому опитуванні – серед тих, хто визначився з вибором і точно прийде на дільниці, Володимиру Зеленському готові віддати голоси 54 відсотки респондентів, Петру Порошенку – понад 44 відсотки.

Знову замість суду міський голова Сум на лікарняному

15 квітня, мав відбутися розгляд адміністративного протоколу щодо Сумського міського голови Олександра Лисенка. На початку засідання його захисник Юлія Молібог надала довідку про те, що мер перебуває на лікуванні та просила відкласти розгляд справи. 

Сергій Бутенко: "Влада Сум не заклала в бюджеті міста грошей на ліки для інсулінозалежних"

На цьому наголосив начальник управління охорони здоров’я облдержадміністрації Сергій Бутенко, зустрівшись з матерями дітей, хворих на цукровий діабет.

Сумщина стане регіоном сталого економічного зростання, краєм, де створені всі умови для всебічного європейського розвитку особистості

На цьому під час презентації Плану перспективного розвитку Сумської області на 2019-2021 роки наголосив очільник області Микола КЛОЧКО. У своїй доповіді голова облдержадміністрації зупинився на розгляді проектів, що внесені до цього плану. Це і ремонт доріг та мостів, відкриття нових…