П'ятниця, 27 січня 2012

Віктор Бобиренко: "Козел ви, товаріщ Путін"

Директор Центру досліджень регіональної політики, експерт з комунікаційних стратегій.

Головний редактор медіа-платформи www.sumynews.com [з січня 2009 року].

Координатор Громадянської мережі ОПОРА в Сумській області [2014-2015 рр.].

В 1995-2000 рр. навчався в Сумському державному педагогічному університеті, історичний факультет та факультет іноземних мов.

В 2000-2002 рр. навчався в Ukrainische Freie Universität [Мюнхен, Німеччина].

В 2006 році навчання в Українській школі політичних студій [Київ, Україна] та Summer university of democracy [Рада Європи, Страсбург].

В 2014 році навчався в Visegrad School of Political Studies на базі European Academy of Diplomacy [Варшава, Польща].

В 2000-2004 рр. викладав правничі дисципліни в Сумському державному педагогічному університеті.

В 2004 році працював на Організацію з безпеки та співробітництва в Європі [ОБСЄ], консультантом в Сумській області в реалізації проекту "Підтримка в подальшому вдосконаленні виборчого процесу в Україні".

В 2005-2006 рр. працював начальником управління з питань внутрішньої політики Сумської обласної державної адміністрації.

Автор і ведучий політичних програм "Agenda" на сайті медіа-платформи SumyNews та "Realpolitik" на телеканалі "Відікон".

Сторінка на facebook.

Війна не закінчилася. Війна й досі продовжується – на рівні символів та міфів. Досі воюють у інформаційному полі: свастика, серп і молот, Тризуб, зірка Давида, різноманітні орли, кольори, трикольори тощо.

Досі нас хочуть змусити повірити у "великую победу русского народа" без участі українців, білорусів та інших народів імперії. Повірити у визначну роль у цій перемозі комуністичної партії, ідолів Сталіна та Жукова та їх відтворення в сучасності – Партію регіонів, що одна розуміє їхні "велич і дух".

Але для вдумливих людей є інші теми. Наприклад, ментальні продовження війни: у піснях, фільмах, книгах, усних легендах.

Хороший метод – порівняння. Якщо порівнювати відтворення війни (а значить, і відчуття людей про війну) у сучасному епосі. Що нав’язується нашій підсвідомості у піснях, фільмах, романах? Наприклад: "Но только нам нужна одна Победа/Одна на всех, мы за ценой не постоим".

Тобто, перемога важливіша за людське життя. І зараз ветерани-комуністи кажуть: "в этом была необходимость, без сильной руки и крайних мер не было бы победы". Тому, так би мовити, мотивацією був наказ № 227 "ни шагу назад". І ще. Виховувалося, ширилося (і мріялося пасіонаріями): "жила бы страна родная – и нету других забот".

І для порівняння. Усі пам’ятають американський фільм "Рятуючи рядового Раяна". Ідея фільму: американський генерал дізнається, що якась мати в якійсь Арізоні втратила двох синів. І уся американська армія рятує третього. Щоб останній син повернувся до матері.

Для американців це важливо – почуття матері та життя солдата. Бо так їх нація сприймає правду війни. А ми сміємося з америкосів: по-дурному витрачають ресурси. Але кожен про себе думає: от би про мене хтось так дбав.

Американські генерали за кожного солдата у відповіді. А у нас – солдат за все відповідає.

Ви можете собі уявити сюжет радянського фільму: Жуков дізнається, що на Лютежському плацдармі гине двоє з трьох синів матері з якогось села під Конотопом. І Жуков вирішує врятувати для матері останнього сина. Щоби не залишилась на старість мати сиротою.

Уявили? А насправді дії будь-якого Жукова викладені в улюбленому всіма фільмі "Батальйони просять вогню" – там командир посилає на смерть два батальйони для того, щоб відволікти увагу ворога.

Це необхідність. Це справедливо. І ми всі, стираючи сльози і пишаючись подвигом солдатів, погоджуємося, що інакше як віддати на заклання 700 молодих хлопців (два батальйони) – іншої можливості не було. І генерал у наших очах – теж герой. Бо йому все життя тепер мучитися, що послав на смерть солдатів.

Така його карма. Ми б не змогли. А він, бідний, зміг, молодець. Послав солдатів на смерть. А сам живе, мучиться, переймається, горілку п’є, похоронки підписує. З ППЖ через силу спить, так йому важко. А в мемуарах напише, що так було треба.

У багатьох фільмах про наших розвідників є бродяча легенда: розвідник (перевдягнений у фашиста), повертається з відпустки з Німеччини. Реальна легенда, бо насправді, до початку тотальної війни, німецькому солдату була "положена" щорічна відпустка. А ще кожному загиблому німцю мав бути наданий індивідуальний гроб.

Це тільки в РККА "на братских могилах не ставят крестов". Бо заморимося стругати гроби. Бо нам так подобається.

А ще в німців до кінця 44 року була постільна білизна. А у нас воші – від прожарки до прожарки. І ми не соромимося. Ми – звикли. Ніяких відпусток. Війна.

Мій дядько – орденоносець, старшина роти розвідників пішов у армію в 1940-му і повернувся у рідне село восени 1945-го (указ про демобілізацію по трьох пораненнях). А кожен Ганс після поранення їхав до Гретхен. Бо це – ставлення до солдата у фашистів.

Але ж ми не фашисти. Треба РОДІНУ захищати. Солдат після шпиталю має швидко повернутися у частину. І – вперед. За РОДІНУ! ЗА СТАЛІНА!

Ми досі живемо за версією: "так було треба". Кому треба? Чому треба? – Державі? Так, державі. "Родина слышит, Родина знает!". Це – імперський принцип.

І ми шануємо імперію у її міфах. А значить і уряд імперії – святий. І українці, і росіяни забувають слова руського ліберала Герцена: "не должно любовь к родине переносить на ее правительство".

У нас все не так. Я мушу любити уряд, якщо він підмазався під переможців. Бо це ж ми перемогли: (а виходить) Я і УРЯД. Бо уряд – це народ. Червоні прапори вперед. Звідси і основний метод управління, який ми сприймаємо, як належне: Я начальник – ти дурак. Війна – назавжди. А на війні – щоб був порядок.

Як колишній чиновник, стверджую: більшість управлінців не можуть відрізнити основні критерії у визначенні якості управління: результативність і ефективність. Для більшості – ментально – це одне і те ж. Пояснюю. Результативність – це відношення мети до результату.

Приклад. Кожен воїн (із тих, хто дожив) розписався на Рейхстазі. Результат зрозумілий. Перемога відбулася. І хто спробує заперечити результативності РККА? Ми – народ переможець!

Але є інший критерій. Ефективність – відношення затрачених ресурсів до заявленої мети, і до отриманого результату. І тут – жах. Для досягнення мети ми тільки людських ресурсів загубили… Ой…

Під Дем’янськом німецькі кулеметники сходили з розуму. Їх колись "мутер" вчила в німецькій "кірсі", що є люди, і їх треба любити. А тут, за спогадами очевидців, кулеметник вбивав щодня 500-800 живих людей. Червона армія наступала тупо і глупо.

Воїни Вермахту втрачали глузд тому, що не могли зрозуміти логіки червоних генералів. Хіба можна відправляти людей на смерть, як у тиру? Вони не знали, що ми "за ценой не постоим". Це було ефективне командування?

І нікому розказати про дніпровські плацдарми. Свиточники (саме так їх називали) Сумської, Полтавської і Чернігівської областей таки дали результат. Київ узяли до 6 листопада. Потішили дядю Джо (Сталіна).

А ефективність цього результату: тільки хлопців 1924-1926 років народження, тільки однієї школи (Лохвицької середньої школи №1 Полтавської області) польовим воєнкоматом 2436 від 15 вересня 1943 року було призвано 98 осіб. А присягу 4 листопада (після боїв на плацдармі) прийняли аж шестеро. Інших Родіна забула спитати, як звали.

Загрібали мертвих в братську могилу на плацдармі грейдером, а це був абрейт зі зламаного танка з ковшем, який насував землю у викопаний рів. І бігали круг ями кілька мамок (приїхали з клунками підгодувати діток, а потрапили – ховати), просили: "дайте поховати по-християнськи". І розлючений особіст бив їх дрючком, щоб не "валували з розпачу".

І плакав мій майбутній учитель, Заславський Іван Федорович, бо залишився один з усього класу, і йому було соромно, що так йому повезло – вижити. І ніхто б не знав про це, аби він одного разу не посоромився сліз для простого учня (це був я)...

І він тихо, мені, допитливому школяру, говорив: "Гітлер і Сталін – брати по пролитій крові українців". Тільки у 80-ті роки я цього не розумів. Як і зараз – більшість людей.

Саме тому наші управлінські методи – це методи РККА 41 року. Нічого не змінилося. Принцип Вермахту: делегування повноважень. Є стратегія. Генерали креслять стрілки. Є оперативні розпорядження: кому куди бігти. А далі – на рівні тактики – полковники і майори, гауптмани і оберсти здійснюють подвиги і несуть відповідальність за прийняті рішення.

Головний принцип управління: навчити, дати повірити у себе, і не морочити голову виконавцям. Їм у бою видніше.

Ось чому німці били нас 41-го року. Наші командири боялися приймати рішення без комісарів, верховного командування, безлічі інструкцій. Наш солдат не гірший германця – просто командири були без ініціативи. Потім навчилися у німців, їх перемогли. А потім, у мирний післявоєнний час, місце ініціативних командирів знову зайняли солдафони. Карма.

Управлінський європейський принцип: довго розмірковуємо над прийняттям рішення – аналізуємо, вивчаємо альтернативи, радимося з експертами, проговорюємо варіанти, визначаємо виконавців. Демократія, блін, що поробиш.

А потім, після прийняття рішення, підкоряємося обраному варіанту. І рішення виконуємо. Розмови – до прийняття рішення. Дія – після.

У нас по-іншому. Хтось приймає рішення – і ніяких розмов. Усі з подивом визначають, що обговорення було хтозна-десь, у якійсь наче вертикалі, а норматив – ось він. Виявляється, законом можна когось зачепити? По любому, це буде "гарна людина", чи "порядний бізнес", що не ясно? Тому, після чіткого і зваженого вертикального рішення починається виконавчий бардак в інтересах "правильних людей". І у нас саме цей управлінський метод чомусь називається "демократія".

Здавалося б, наша карма – суцільна і суспільна поразка? Але – ментальність – поняття змінне, від покоління до покоління. Німці видихнули після двох світових воєн. І стали жити краще без арійства. Британці заспокоїлися від місії білої людини Кіплінга. І фунт – стабільна валюта, хоч Імперії вже нема.

Я все зроблю для "жила бы страна родная". Але без цього уряду. А для цих людей. Я певен, що потрібні нові стандарти і символи. Тільки об’єднання маси небайдужих може змінити країну. Але, передусім, потрібно змінити власну ментальність.

Ми мусимо не розмахувати прапорами, а поховати останніх солдатів Тієї війни.

Ми, нарешті, "постоим" за ціною тієї Перемоги. Ми, потомки тих, хто взяли не одну столицю, – нарешті візьмемо свою. Ми, потомки тих, хто ніс удавану Свободу іншим народам, нарешті станемо вільними самі у своїй країні.

Менше понтів і шаблонів. Більше аналізу і щирості. І вони не пройдуть.

No pasarán!

Віктор Бобиренко, для УП

Актуальні матеріали

Народний депутат Артур Герасимов відвідав Сумщину

Народний депутат України VIII скликання, голова парламентської фракції «Європейська Солідарність» Артур Герасимов з робочим візитом побував на Сумщині. Нардеп говорить, що вперше у Сумах, але точно ще сюди повернеться.

Суми з робочим візитом відвідає Володимир Зеленський?

Про це пише на своїй сторінці в Facebook експерт з гуманітарної та молодіжної політики, тренер, публіцист, екс-начальник управління у справах молоді та спорту Сумської ОДА Віктор Бобиренко.

Черговий порив водомережі ліквідовують в Сумах

Для проведення робіт із усунення водопровідної аварії по вул. Водна, 65/2 сьогодні, 18 липня, з 09:45 припинено водопостачання будинків: — №№ 65/1, 65/2, 65/3 по вул. Водна; — від № 84 по № 95 по вул. Карбишева. Після завершення аварійно-ремонтних…

На Іллінській знову ДТП

15 липня близько 14:30 працівники Сумської РДА, що знаходиться в кінці вулиці Іллінської, біля автовокзалу, почули звуки різкого тормозінн та удару. 

Два водії у нетверезому стані намагались дати хабар поліцейським за останню добу

За останню добу тільки в Глухові поліцейським водії пропонували 5000 гривень та 100 доларів США, за те, що вони «закриють очі» на керування ними транспортними засобами у стані алкогольного сп’яніння. Поліцейські на пропозиції не пристали, а ось порушникам доведеться тепер…

Вибори

На Сумщині проголосували 64,46% виборців

За даними ЦВК станом на 20.00 на Сумщині проголосували 64,46% від загальної кількості виборців. Голосування проходило на 1000 виборчих дільницях Сумщини. Наразі процес голосування завершено, розпочався підрахунок голосів. Надзвичайних ситуацій, які б могли вплинути на хід проведення голосування та результати…

Підставився під статтю: мер Лисенко відкрито заявив про свою виборчу симпатію

Міський голова Сум Олександр Лисенко, який водночас є головою обласної організації "Батьківщини", може понести кримінальну відповідальність за порушення виборчого законодавства - пубілічно заявив, що голосував за Тимошенко, повідомляє Depo.ua.

Політика

Суми з робочим візитом відвідає Володимир Зеленський?

Про це пише на своїй сторінці в Facebook експерт з гуманітарної та молодіжної політики, тренер, публіцист, екс-начальник управління у справах молоді та спорту Сумської ОДА Віктор Бобиренко.

В «ЄС» заявили про заплановані обшуки у “відкритому офісі” партії і брудну кампанію з дискредитації української армії

У “Відкритому офісі” партії “Європейська Солідарність” плануються обшуки, які мають на меті паралізувати роботу виборчого штабу партії. Крім того, в Україні розпочалась масштабна брудна кампанія, спрямована на дискредитацію Збройних Сил. Про це на брифінгу повідомила народний депутат України, член команди…

Заяви на тимчасову зміну місця голосування приймають у Сумах

У Сумах приймають заяви на тимчасову зміну  місця голосування на позачергові вибори до Верховної Ради. Починаючи зі старту виборчого процесу до ДРВ Зарічного району м. Суми жодної заяви на тимчасову зміну місця голосування подано не було. Повідомляє UA:Суми.

Замість того, щоб вирішувати проблеми сумчан депутати СМР обговорюють інавгурацію Президента

На другому пленарному засіданні LVI сесії Сумської міської ради 7 скликання 15.05.19 замість того, щоб вирішувати нагальні проблеми сумчан, депутати міськради обговорюють інавгурацію майбутнього Президента України.

Економіка

До бюджетів усіх рівнів в Сумській області сплачено 5,8 млрд гривень податків

Головне управління ДФС у Сумській області інформує, що збір до зведеного бюджету у січні – травні 2019 року забезпечено в сумі 5,8 млрд  гривень. У порівнянні до відповідного періоду минулого року приріст надходжень становить 532,5 млн. грн або 10 відсотка.

Майже 28 млн грн невикористаних субсидій до державного бюджету повернув «Сумигаз Збут»

Згідно доручення уряду, залишки невикористаної протягом опалювального періоду субсидії на газ  «Сумигаз Збут» повернув до державного бюджету 27,9 млн грн із 21,5 тис. особових рахунків споживачів газу Сумської області.

У сумського перевізника провели обшуки

Як повідомив сайт UA:Суми, у сумського нерегулярного перевізника – фірми «СанАвто» провели обшуки та вилучили документи. Діяли у рамках кримінального провадження, відкритого у квітні цього року. 

Панамська фірма відмовилась від позову до ПАТ "Сумське НВО"

Сьогодні, 10 червня, у Господарському суді Сумської області продовжився розгляд справи за позовом панамської фірми Грейт Стейшн Пропертіз до ПАТ "Сумське НВО". Панамська компанія просила суд визнати недійсними рішення наглядової ради сумського заводу, які були прийняті з 14 березня по 9…

У Сумських фіскалів проводять обшуки

28 травня із самого ранку в приміщенні Сумської ДФС та вдома у деяких співробітників проходять обшуки. Їх проводить Державне бюро розслідувань та Управління захисту економіки. Процесуальне керівництво у справі здійснює Генеральна прокуратура, повідомила прес-секретар прокурора Сумщини Наталя Науменко.

Господарський суд Сумської області відмовив у стягненні штрафних санкцій у сумі більше ніж 34 мільйона гривень стосовно ПАТ СНВО

Господарським судом Сумської області завершено судовий розгляд низки справ, що можуть мати підвищений суспільний інтерес, зокрема, з боку засобів масової інформації та мешканців міста, за позовами Акціонерного товариства  «Укртрансгаз» в особі філії «Управління магістральних газопроводів «Київтрансгаз» Акціонерного товариства «Укртрансгаз» до…

За незаконне розміщення реклами Держпродспоживслужба продовжує штрафувати суб’єкти господарювання

Спеціалісти ГУ Держпродспоживслужби в Сумській області при здійсненні постійного контролю за дотриманням законодавства про рекламу, біля торгового центру виявили факт розміщення суб’єктом підприємницької діяльності штендеру, без дозвільних документів від виконавчого органу міської ради, що є порушенням ч. 1 ст. 16 Закону…

На Сумщині збільшено площу природно-заповідного фонду області на 825,33 га

Для успішної реалізації цілей Державної стратегії регіонального розвитку на період до 2020 року та «Програми охорони навколишнього природного середовища Сумської області на 2019-2021 роки» збільшено площу природно-заповідного фонду Сумської області на 825,33 га.

Соціум

Черговий порив водомережі ліквідовують в Сумах

Для проведення робіт із усунення водопровідної аварії по вул. Водна, 65/2 сьогодні, 18 липня, з 09:45 припинено водопостачання будинків: — №№ 65/1, 65/2, 65/3 по вул. Водна; — від № 84 по № 95 по вул. Карбишева. Після завершення аварійно-ремонтних…

На Іллінській знову ДТП

15 липня близько 14:30 працівники Сумської РДА, що знаходиться в кінці вулиці Іллінської, біля автовокзалу, почули звуки різкого тормозінн та удару. 

Два водії у нетверезому стані намагались дати хабар поліцейським за останню добу

За останню добу тільки в Глухові поліцейським водії пропонували 5000 гривень та 100 доларів США, за те, що вони «закриють очі» на керування ними транспортними засобами у стані алкогольного сп’яніння. Поліцейські на пропозиції не пристали, а ось порушникам доведеться тепер…

ДВК розпочали роботу у Сумах

Від 5 липня на Сумщині, як і у всій країні, почали роботу дільничні виборчі комісії.  Як готуються до парламентських виборів в окружній комісії №157, і з якими проблемами стикаються члени виборчих комісій?

Демографія

9 футбольних полів планують побудувати в цьому році на Сумщині

Начальник управління молоді і спорту облдержадміністрації Євген ПОХОДНЯ під час апаратної наради розповів, що на будівництво полів з державного бюджету було виділено 8 421 700 грн., з місцевих бюджетів  10 292 919 грн.  Будівельні роботи розпочаті навесні 2019 року.

Найспритніших депутатів визначили за результатами обласної спартакіади

Два дня вирували пристрасті на спортивних майданчиках Сум: у легкоатлетичному манежі та спортивному комплексі  СумДУ. Депутати майже з усіх районів області, міст, ОТГ показували свою спортивну майстерність у 5 видах спорту: шахах, шашках, волейболі, футзалі та настільному тенісі. Всього на змагання…

Важливо на цьому тижні

Народний депутат Артур Герасимов відвідав Сумщину

Народний депутат України VIII скликання, голова парламентської фракції «Європейська Солідарність» Артур Герасимов з робочим візитом побував на Сумщині. Нардеп говорить, що вперше у Сумах, але точно ще сюди повернеться.

Міністерка освіти і науки Лілія Гриневич відвідала Сумщину

Свою робочу поїздку Міністр освіти та науки розпочала з відвідування опорного закладу – Краснопільської ЗОШ І-ІІІ ступенів. У рамках перебування Лілія Гриневич знайомиться також з роботою та матеріально-технічною базою Сумського міжрегіонального вищого професійного училища та Сумського національного аграрного університету.

Першу сумську медіатеку відкрили на Добровільній

У бібліотеці-філії № 4 запрацювала Перша Сумська медіатека – проект-переможець громадського (партиципаторного) бюджету.Саме за таку свою ініціативу активно голосували мешканці Добровільної та прилеглих мікрорайонів, результатом чого стало втілення в життя чудової ідеї.

На Сумщині активно будуються сучасні амбулаторії

Тимчасово виконуючий обов’язки голови облдержадміністрації Вадим АКПЄРОВ проінспектував будівництво амбулаторій в Сумському та Краснопільському районах.

Стало відомо ім`я ще одного кандидата в депутати Верховної Ради по одному з мажоритарних округів Сумщини

Під час апаратної наради в Сумській обласній державній адміністрації 24 червня стало відомим ім`я ще одного кандидата в депутати Верховної Ради України по одному із мажоритарних округів Сумщини. Це тимчасово виконуючий обов`язки голови Сумської ОДА Вадим Акпєров. 

Правоохоронці припинили діяльність борделю у Сумах

Організатор дому розпусти - 40-річний сумчанин. Він пристосував під бордель свій двоповерховий будинок. Тут «працювало» 10 жінок віком від 18 до 45 років, а вартість сексуальних послуг коштувала від 500 гривень до 100 доларів США, повідомляє Відділ комунікації поліції Сумської…

У Сумах жителям Добровільної не увімкнуть новий фонтан: мер вважає, що то не його справа

Про це повідомляє депутат Наталуха: «Кошти на утримання фонтану на Добровільній Олександр Лисенко та його команда не передбачила на 2019рік. Подякуємо їм».

Смерть немовляти в ліфті: на майно чиновників Сумської міськради накладено арешт

Триває досудове слідство за фактом загибелі немовляти в ліфті, а також ймовірного привласнення коштів, виділених на ремонт підйомників. Нагадуємо, що за результатом першочергових слідчих дій до кримінальної відповідальності за порушення правил безпеки та зловживання повноваженнями вже притягнуто керівника та майстра-електромонтера…