Четвер, 07 липня 2016

Олександр Хоруженко: "У найближчі 10 років Україна буде найцікавішою країною Європи"

Тож я готувався до цього завжди і розумів, що війну можна закінчити або у бункері під Тернополем, або вести її в Сумах Тож я готувався до цього завжди і розумів, що війну можна закінчити або у бункері під Тернополем, або вести її в Сумах Фото: © Photo by @Юра Гребенюк. 2016. All Rights Reserved

Про "квантовий стрибок"

Олександр Хоруженко: "У найближчі 10 років Україна буде найцікавішою країною Європи. Потім центр подій переміститься у Росію"

Чи всі зафіксували це для себе, але Суми — один із найпівнічніших обласних центрів — перше місто в Україні, яке 27 березня 2013 року добровільно вирішило використовувати прапор Євросоюзу під час проведення офіційних заходів і державних свят. Ідеологом і лобістом голосування міськради за це рішення був тодішній місцевий депутат Олександр Хоруженко. "День" підтримав таку ініціативу, тому присвятив місту випуск глянцю "Маршут №1" під яскравою назвою "Так про Суми ще ніхто не писав". А вже 22 листопада тут відбулося відкриття фотовиставки газети. Символічно, що ця дата співпала з іншою історичною подією в новітній історії України — початком Євромайдану.

Майже через три роки після цих подій "День" зустрівся з Олександром Хоруженком. Сьогодні він не є політиком, а займається винятково громадською діяльністю та веде авторську передачу "Realpolitik" на обласному телеканалі "Відікон". "Хтось шукає реформаторів, хтось шукає антикорупціонерів, хтось шукає економістів... А я шукаю лідерів громад і середовищ. Це найбільш важливі люди. Найбільш потрібні і цінні. Таких людей не знайти за кордоном. Вони можуть бути тільки місцевими. Це не політики і не блогери, не лідери "мнений", не лідери "сомнений" і не лідери "самомнений", — нещодавно написав він на своїй сторінці у Facebook.

Тож чи стали Україна та Суми ближчими до Європи завдяки Євромайдану? Як "виростити" лідерів громад? Як Сумам вдалося уникнути долі Донбасу? На ці та інші запитання "Дню" відповідає директор Центру досліджень регіональної політики Олександр ХОРУЖЕНКО.

"У СУМАХ МАЛО ВІДБУТИСЯ СПРОВОКОВАНЕ ШТУЧНЕ "ПОВСТАННЯ" ЧЕРЕЗ ПРОРОСІЙСЬКИЙ КРИМІНАЛІТЕТ"

Нещодавно у розмові з "Днем" екс-мер Луганська Олексій Данилов сказав: "Ми з 90-х плавно перейшли у 2000-ті, і ці 2000-ті ніяк не можуть закінчитися". На вашу думку, яким чином нам розірвати цей зв’язок?

— Хоч як би було абсурдно, але війна дещо допомогла цьому — навіть у Сумах. Сценарій у нашому місті мав бути такий само, як і у Харкові чи Донецьку — мало відбутися спровоковане штучне "повстання" через проросійський криміналітет. До Сум на початку травня 2014 року після закупки у Чернігові завезли два автомобілі зброї. Більше того, ще з кінця 2013 року було нормальною практикою, коли до нас приїжджав генерал ФСБ, який збирав неформальні напівкримінальні групи.

Війна ж змінила ситуацію в тому плані, що після масових похорон загиблих сумчан великий пласт тих, хто був лояльний або напівлояльний [в тому числі серед військових та силовиків] до Росії, зараз дуже чітко провели для себе межу і в разі чого без роздумів захищатимуть державу, стріляючи у ворога. Саме тому Росії вже не вдасться так легко окупувати наші території.

Як це перенести на сферу політики? По-перше, не допускати агентуру до влади. Ще коли я працював на держслужбі і лише починалися "газові війни", один із наших співробітників спецслужб розповідав, що у Воронежі була школа, яка готувала кадри, заточені саме на Україну. Тож вони запрудили нашу державу сотнями і тисячами своїх агентів, і, як правило, це політична сфера. Тому аби порвати із впливом Росії, потрібно вичисляти їх ще на початкових етапах, нейтралізувати і не дозволяти впливати на прийняття рішень в країні.

"КОЛИ ВБИЛИ ГОНГАДЗЕ, Я ЗРОЗУМІВ, ЩО ЦЕ ВІЙНА... І ВОНА НАДОВГО"

Сьогодні все більше видно, що Євромайдан мало вплинув на характер взаємовідносин у владі. Тож частіше чуємо запитання "Заради чого це все було?".

— Нинішні можновладці діють майже так само, але це виглядає ще більш цинічно, бо навіть після стількох смертей українців вони все одно розкрадають гроші з бюджету. І що цинічнішою стає ця картинка, то більше я переконуюсь, що на нашу країну може чекати ще багато крові й страждань. 

Можливо, тому, що наша влада не живе у режимі "воєнного стану", це екстраполюється на суспільство?

— Багато моїх знайомих живуть у режимі "воєнного стану". Я теж веду війну, хоча й інформаційну, вже більше 15 років.

З якого моменту ви її розпочали?

— Ще коли я навчався на істфаку в 1996—1997 роках, я і мої знайомі чудово розуміли: коли у 2017 році закінчиться договір оренди для Чорноморського флоту РФ у Криму, у нас з Росією відбудеться війна. Тож я готувався до цього завжди і розумів, що війну можна закінчити або у бункері під Тернополем, або вести її в Сумах.

Але основний світоглядний злам у моєму житті відбувся, коли я дізнався про вбивство Георгія Гонгадзе. Я чудово пам’ятаю цей момент: коли я був у Лебедині у батьків і почув по радіо, що журналіст зник, я розлютився і розбив табуретку. За тиждень до цього я бачив ефір на "1+1", де він ставив запитання Леоніду Кучмі, і зрозумів, що після цього Гонгадзе знищать. Саме тоді я зрозумів, що це війна і вона надовго. Тоді я викладав у Сумах в університеті і використовував кожну можливість, аби будувати в свідомості людей ідеологічні мури.

В 2013 році, коли я ще був депутатом міськради, за місяць до Майдану ми відкривали у місті Європейський фонтан і запросили заступника посла ЄС в Україні Марію Юрікову, до нас також приїхали представники Ради Європи і т.д. А коли до Сум із Харкова без запрошення приїхав консул Росії і сказав, що теж хоче виступити, ми відмовили йому. У відповідь він повів себе нахабно, почав кричати: "Залишилось ще півроку, і ми возз’єднаємось!". Тоді я остаточно зрозумів, що часу в нас немає. Після того я відвіз заступника посла ЄС на кілька ефірів, організував інтерв’ю, запустив проєвропейську інформаційну хвилю, пролобіював підняття у місті європейського прапору, у міськраді — європейський гімн і т.д. — це символічні речі, які накладають відбиток на свідомість людей.

"У 300-ТИСЯЧНОМУ МІСТІ НЕ МОЖЕ НЕ БУТИ ДОСТОЙНОЇ АЛЬТЕРНАТИВИ"

Завдяки чому вдалося зупинити небезпечний сценарій для Сум?

— За однією версією, оперативники ходили вночі по квартирах і витягували із квартир людей із завезеними в Суми автоматами.

Але за іншою версією, Путін робив ставку на криміналітет: в 2014 році у них в Європі був з’їзд і було поставлено завдання підривати ситуацію зсередини.  Проте наш місцевий авторитет зайняв чи то нейтральну, чи то проукраїнську позицію і відмовився проводити будь-які дії проти України. Завдяки цьому нам вдалося пережити найскладніші кілька місяців.

Що ж до громадської думки, то вона явно була проукраїнська і проєвропейська, тому захопити владу у диверсантів не вийшло б, але влаштовувати провокації та тероризувати населення вони б могли. Так, наприклад, диверсійна група заходила в охтирський склад, де було більше 1 млн одиниць зброї, двічі стріляли з гранатомета по шосткинському відділку міліції, стріляли із гранатомета по конотопському "Авіакону".

Ви говорите, що війна почала змінювати ставлення людей до держави. Тож чи розширюється цей прошарок активних громадян, які готові брати участь у політиці і громадському житті? Оскільки місцеві вибори у Сумах показали дуже слабку динаміку політичної боротьби.

— В 300-тисячному місті не може не бути достойної альтернативи. В Сумах існує вже три покоління активних представників громадянського суспільства — "дев’яносники", "двотисячники" і "десятники". Але чи готові вони зараз прийти і системно працювати, якщо відкрити їм "шлюзи" і доступ до посад? Навряд чи. Багато людей некомпетентних, просто "крикунів", а от професіоналів мало. Для цього потрібно вчитися, робити нормальні і якісні проекти. У нас же вся діяльність має спорадичний характер.

Далі, виходячи із наявності професійних і якісних людей, в громаді у кожній сфері [медіа, інфраструктурі і т.д.] мають сформуватися кілька точок росту по 2—3 організації, яким довіряють. Люди мають усвідомити, що їх особиста якість у майбутньому передбачає високу якість життя в громаді. Саме тому я б хотів, щоб американські і європейські донори давали більше ресурсів для освітніх мережевих проектів, які дадуть ефект вже за 1—2 роки — це дозволить зробити цей горизонтальний пласт громадянського суспільства більш професійним. А за цим послідує наш "квантовий стрибок".

Я розумію, що нація складається із альянсу маленьких груп, які довіряють одне одному. Так само і з громадою. Це справжні люди, які нервами відчувають громаду і не віддадуть її нікому. Громада сильна лише тоді, коли є ці зв’язки. Так само мер — це не про ЖКГ, це великий комунікатор, а його офіс — це communication hub, який комунікує інтереси цих невеличких груп. Я мрію, аби в Сумах з’явилася така людина, і тоді громадяни більше не голосуватимуть за дурнів або популістів.

У нас не відбулося перезаснування управлінського укладу. У нас залишилась олігархічна модель, як не було децентралізації, так і немає, як громади були затиснуті, такими вони й залишаються, як керували партіями п’ятеро осіб, так вони й керують.

"Я ГОТОВИЙ НА КОМПРОМІС ІЗ СОБОЮ — НА ТИМЧАСОВУ "ХУНТУ" — "ОСВІЧЕНИЙ АБСОЛЮТИЗМ"

Чому ж молоді політики і громадські активісти Майдану не консолідували свої зусилля, сформувавши альтернативу старому політикуму? Оскільки перед тим як повставати, потрібно ставити для себе мету і відповідь на запитання "А що далі?".

— Такі питання ставлять європейські інтелектуали у спокійних європейських суспільствах, в яких всі поділені на лібералів, соціал-демократів, консерваторів і т.д. Знаючи відсоток прихильників цих груп, можна проаналізувати розвиток політичної ситуації, формування уряду і т.д. Наприклад, у Швеції взагалі все прогнозується на два політичні строки наперед, бо там всі сім’ї вже протягом років мають одні й ті самі політичні вподобання. В Україні ж у переважної більшості людей немає чітких політичних вподобань — вони всі перебувають під впливом телевізора, який для них задає порядок денний і формує симпатії.

Я часто спілкуюся із представниками іноземної еліти, і європейці не розуміють, чому в Україні знов процвітає корупція. Проблема в тому, що ми не показуємо історій успіху, за які б європейці самі зачепилися як за аргумент, аби продовжити нам допомагати. Є окремі успішні люди, медійні проекти, окремі успішні середовища, але вони не стали острівками росту, які б давали поштовх всім іншим стимул змінюватися. У нас дуже багато компромісів, у тому числі із самими собою.

Я навіть починаю ловити себе на думці, що я готовий на компроміс із собою і на тимчасову "хунту" — "освічений абсолютизм". І я відчуваю, що в найближчі 10 років Україна буде найцікавішою країною Європи. Все драйвове й погане, підйоми та "обломи", перемоги й поразки — все, що буде рухатись, відбуватиметься у нас. А вже через 10 років центр подій переміститься у Росію, де почне сипатися "вертикаль" і розпочнеться внутрішнє протистояння.

Дмитро КРИВЦУН, "День",  №117, (2016)

Актуальні матеріали

У Сумах вперше провели трансплантацію нирки від родинного донора

У Сумській обласній клінічній лікарні 23 жовтня вперше на Сумщині відбулась трансплантація нирки від родинного донора. Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив головний хірург області Сергій Кобилецький.

На Сумщині встановили інформаційні щити та межові знаки на територіях та об’єктах природно-заповідного фонду місцевого значення

За повідомленням обласного Департаменту захисту довкілля та енергетики, за кошти обласного фонду охорони навколишнього природного середовища Сумської області на територіях 7 новостворених об’єктах природно-заповідного фонду встановлено 49 інформаційних знаків державного зразка.

Порушуючи закон, директор школи №22 відкрито агітує за БЮТ

Директор КУ Сумська ЗОШ 22 СМР Мірошниченко Т.В. відкрито почала політичну агітацію серед батьків: "Шановні батьки. Протягом останніх 5 років наш закладу освіти тісно співпрацює з депутатом Сумської міської ради Липовою Світланою Андріївною. Завдяки їй у школі відремонтовано актову залу,…

У центрі Сум на волонтера підступно напали

Сталося це сьогодні, 21 жовтня, на вулиці Соборній біля пам'ятника Шевченку близько 16:50. Як повідомив Sumy.Today постраждалий, волонтер Єгор Єременко, який зараз перебуває в травмпункті офтальмологічного відділення, учора він у Фейсбуці написав допис про кандидата на посаду сумського міського голови…

Депутати «ЄС» ініціюють невідкладні заходи щодо боротьби з Covid-19

Голова фракції «Європейська Солідарність» в Сумській міськраді Дмитро Лантушенко повідомив про те, що, враховуючи жахливий стан з протидії коронавірусу в обласному центрі, команда «ЄС» підготувала план заходів щодо боротьби з Covid-19.

Інтерв'ю

Треба рятувати не шкільні стіни, а дітей, які залишаються без майбутнього

Відомий сумський громадський діяч, медіа експерт, колишній депутат Сумської міськради Олександр Хоруженко тепер займається просуванням адміністративно-територіальної реформи на Сумщині. Про те, як створюються нові об’єднані громади, про перешкоди на цьому шляху і про те, як все буде далі, він розповів…

Нова антикорупційна система

Депутати довго не хотіли приймати електронне декларування доходів чиновників і кримінальну відповідальність за недостовірні дані. Але сьогодні прийняли. Електронні декларації в новому форматі держслужбовці подаватимуть вже цього року. Мають на це два місяці. А цього тижня запрацює Національне агентство із…

Почему в Украине смотрящий влиятельнее министра

Mikhail Minakov: В украинской власти расслаиваются формальные институты и реальные полномочия. И люди с реальными полномочиями, как правило, непубличны. В Италии конгломерат таких непубличных, но влиятельных персон называют мафией. Эти люди подбираются по принципу личной преданности первому лицу. В государстве…

Українець з IBM про те, як вчитись та працювати за океаном

У рамках серії зустрічей з українцями, які працюють за кордоном у відомих корпораціях, у «Часописі» відбувся виступ Олександра Романка. Він родом із Сум, до Канади виїхав навчатись 12 років тому, з яких останні чотири працює старшим науковим співробітником канадського представництва…

Лекції

Віталій Капранов презентував у Сумах книги розвідника Віктора Суворова

25 червня 2015 року Віталій Капранов презентував в м. Суми книги письменника, дослідника, історика, совєцького розвідника-утікача Віктора Суворова [він же - Володимир Різун]. Видавництво братів Капранових "Зелений пес" із 2000 року друкує винятково україномовні твори, де вже кілька років поспіль…

Гюнель Бабакішієва: "Плай дій по проведенню адвокаційних кампаній"

26 травня 2015 року в mediaHUB SumyNEWS відбувся майстер-клас на тему: "Адвокація у сфері бізнесу", який провели експерти київського аналітичного центру "Центр політичних студій та аналітики" - http://cpsa.org.ua Адвокація (англ. Advocacy) — термін з практики діяльності громадських організацій, який означає…

Ольга Будник: "Як налагодити діалог бізнесу з владою"

26 травня 2015 року в mediaHUB SumyNEWS відбувся майстер-клас на тему: "Адвокація у сфері бізнесу", який провели експерти київського аналітичного центру "Центр політичних студій та аналітики" - http://cpsa.org.ua Адвокація (англ. Advocacy) — термін з практики діяльності громадських організацій, який означає…

Сергій Жадан розмовляє - про найдорожчі листи і спалені мости, втрачені місця і зруйновані міста

9 квітня 2015 р. в актовій залі Української академії банківської справи [м. Суми] Сергій Жадан читав свої вірші сумчанам, в тому числі з нової книги "Життя Марії". Вона містить 80 текстів: 60 віршів самого автора і 20 перекладів поезій Чеслава…

Владислав Івченко презентував "Найкращого сищика" у Сумах

3 квітня 2015 року, у Сумах в "Галереї XXI" презентував свої книги Владислав Івченко. Книголюбам запропонували пригодницькі детективи "Найкращий сищик імперії на Великій війні" та "Найкращий сищик і падіння імперії" - третій і четвертий томи історії пригод героя з народу…

Програма "10 запитань"

10 запитань з Артемом Антонюком

"Суми - це столиця моєї країни, а місто Суми ненавиджу за його жлобство" - так вважає сумський поет Артем Антонюк. Запис інтерв'ю для медіа-платформи SumyNews від 8 квітня 2014 року.

10 запитань з Аллою Яровою

Медіа-платформа www.sumynews.com продовжує експериментальний проект шаблонного інтерв'ю з представниками сумської культурної та політичної еліти. За спеціально розробленим опитувальником ми плануємо протягом 2011 року зробити інтерв'ю з людьми, які мають активну громадянську позицію.

10 запитань з Олександром Лисенко

Медіа-платформа www.sumynews.com розпочинає експериментальний проект шаблонного інтерв'ю з з представниками сумської культурної та політичної еліти. За спеціально розробленим опитувальником ми плануємо протягом 2011 року зробити інтерв'ю з людьми, які мають активну громадянську позицію.

10 запитань з Сергієм Малюком

Медіа-платформа www.sumynews.com розпочинає експериментальний проект шаблонного інтерв'ю з представниками сумської культурної та політичної еліти. За спеціально розробленим опитувальником ми плануємо протягом 2011 року зробити інтерв'ю з людьми, які мають активну громадянську позицію.

10 запитань з Тетяною Журбою

Медіа-платформа www.sumynews.com продовжує експериментальний проект шаблонного інтерв'ю з представниками сумської політичної та культурної еліти. За спеціально розробленим опитувальником ми плануємо протягом 2011 року зробити інтерв'ю з людьми, які мають активну громадянську позицію.

10 запитань з Володимиром Биковим

Медіа-платформа www.sumynews.com продовжує експериментальний проект шаблонного інтерв'ю за спеціально розробленим опитувальником з людьми, які мають активну громадянську позицію і мають потенцію стати регіональною політичною елітою.

10 запитань з Віктором Бобиренко

Інтернет-платформа www.sumynews.com продовжує експериментальний проект шаблонного інтерв'ю з представниками сумської політичної та культурної еліти. За спеціально розробленим опитувальником протягом 2011 року ми проведемо серію інтерв'ю з людьми, які мають активну громадянську позицію і мають потенцію стати регіональною політичною елітою.

10 запитань з Андрієм Антоненко

нтернет-платформа www.sumynews.com продовжує експериментальний проект шаблонного інтерв'ю з представниками сумської політичної та культурної еліти. За спеціально розробленим опитувальником протягом 2011 року ми проведемо серію інтерв'ю з людьми, які мають активну громадянську позицію і мають потенцію стати регіональною політичною елітою.

Політичний профайл

Володимир Єщенко: "Опозиційний блок" на парламентських виборах-2014

В рамках аналітичного проекту Центру досліджень регіональної політики та медіа-платформи SumyNews керівник публічної кампанії Сумського обласного виборчого штабу політичної партії "Опозиційний блок" Володимир Єщенко дав інтерв'ю в прес-центрі SumyNews. Запис від 26 жовтня 2014 року.

Володимир Луговий: ВО "Свобода" на парламентських виборах-2014

В рамках аналітичного проекту Центру досліджень регіональної політики та медіа-платформи SumyNews начальник виборчого штабу Всеукраїнського політичного об'єднання "Свобода" Володимир Луговий дав інтерв'ю в прес-центрі SumyNews. Запис від 24 жовтня 2014 року.

Олександр Ревенко: "Радикальна партія" Олега Ляшка на парламентських виборах-2014

В рамках аналітичного проекту Центру досліджень регіональної політики та медіа-платформи SumyNews кандидат в народні депутати по одномандатному виборчому округу №158 з центром у м. Білопілля від політичної партії "Радикальна партія" Олега Ляшка Олександр Ревенко дав інтерв'ю в прес-центрі SumyNews. Запис…

Сергій Науменко: "Сильна Україна" на парламентських виборах-2014

В рамках аналітичного проекту Центру досліджень регіональної політики та медіа-платформи SumyNews кандидат в народні депутати по одномандатному виборчому округу №157 з центром у м. Суми від політичної партії "Сильна Україна" Сергій Науменко дав інтерв'ю в прес-центрі SumyNews. Запис від 22…

Юрій Бова: "Сила людей" на парламентських виборах-2014

В рамках аналітичного проекту Центру досліджень регіональної політики та медіа-платформи SumyNews кандидат в народні депутати по багатомандатному виборчому округу в списках політичної партії "Сила людей" Юрій Бова дав інтерв'ю в прес-центрі SumyNews. Запис від 22 жовтня 2014 року.

Важливо на цьому тижні

Громадський активіст: лікар Охтирської психлікарні продовжує розігрувати на психічно хворих політичну гру

В Сумах конфлікт навколо ситуації з Охтирською психічною лікарнею набуває обертів. Складається враження, що головний лікар Лілія Неофітна, яка є головою Охтирської міської партійної організації «ВО «Батьківщина», вирішила на психічно хворих людях розіграти нову політичну гру, звинувативши обласну владу у…

Охтирська психіатрична лікаря: хто нагрівається на психічнохворих?

Нещодавно Сумщину сколихнув скандал: в Охтирській обласній спеціалізованій психіатричній лікарні зазнала аварії система опалення. Керівництво області прийняло рішення про евакуацію хворих, однак працівники закладу забарикадувалися, щоб не допустити цього. Навіть після ліквідації аварії температурний режим в палатах залишається незадовільним.

Двічі в одну річку: представник президентської партії став головою Сумської облради

«В одну річку не можна ввійти двічі», - стверджує прислів’я. Однак цей відомий вислів Геракліта днями на Сумщині успішно спростував 60-річний Володимир Токар, який 2 грудня під час чергового засідання сесії обласної ради більшістю голосів вдруге був обраний керівником представницького…

Українці постійно зриваються в зневіру та надію на “сильну руку”

Громадяни пострадянських республік не мають запиту на виборчі права та свободи і сповнені напівзневірою-напівнадією на "доброго батька". Як змінити ситуацію, розповідає Михайло Мінаков, професор Києво-Могилянської академії. Україна вже зіткнулася з ситуацією, коли її мешканці мають різні права. Тобто є громадяни,…

Олександр Хоруженко: "У найближчі 10 років Україна буде найцікавішою країною Європи"

Про "квантовий стрибок" Олександр Хоруженко: "У найближчі 10 років Україна буде найцікавішою країною Європи. Потім центр подій переміститься у Росію" Чи всі зафіксували це для себе, але Суми — один із найпівнічніших обласних центрів — перше місто в Україні, яке…

Бачення України в глобальному світі

Пришло время подвергнуть проблематизации сами постановки вопросов о будущем. Куда движется мир? Когда мы говорим о том, что мир куда-то движется, мы делаем несколько изначальных допущений: что предельным обобщением бытийности является сущий мир [есть лишь мир, обо всем остальном мы…

Територія рівних можливостей

Володимир Ладика, 52 роки, ректор Сумського національного аграрного університету, доктор сільськогосподарських наук, академік національно академії наук України, голова обласної організації Аграрної партії України, депутат Сумської обласної ради, голова постійної комісії з питань агропромислового комплексу та соціального розвитку села. Сьогодні в…

Дві невідомі компанії хочуть отримати без конкурсу весь Чорноморський шельф

В інтерв'ю медіа-платформі SumyNews від 14 липня 2015 року радник екс-міністра екології Ігоря Шевченка [2015 р.] та один із засновників політичної партії "Сила людей" Олексій Гончарук зробив заяву щодо спроби двох невідомих компаній, зареєстрованих офшорками з Кіпру, отримати в розробку…

Влада імітує оргазм

Сергій Холодов, 37 років, освіта вища юридична [Харківський інститут внутрішніх справ], у мирні часи – адвокат, у недалекому минулому – Президент федерації лучників Сумщини. На теперішній час – молодший сержант 25-ї особливої дніпропетровської аеромобільної бригади, мобілізований під час третьої хвилі…

Сумська артилерійська бригада - найкраща в Україні

Сергій Панченко, 50 років, заступник міського голови міста Суми з гуманітарних питань у період 2008-20014 років, освіта вища, за фахом психолог, закінчив Київський державний педагогічний інститут. Україна живе духом, а Суми – сумом… Найбільш патріотичній фестиваль країни – фестиваль військових…

Програма "Євродвір" - справедливість по-сумські?

Вадим Ващенко, 37 років, колишній начальник Зарічної в місті Суми адміністрації, має три вищі освіти: радіоінженер [Харківський військовий університет], спеціаліст з обліку та аудити [УАБС НБУ], державне управління [Харківська академія державного управління], сьогодні займається приватним бізнесом. Ми говорили про справедливість,…

Декомунізація та історична справедливість

Олег Корнієнко, 46 років, голова Сумського обласного осередку Національної спілки краєзнавців України. В Україні стартувала адміністративно-територіальна реформа, Президентом нарешті підписані так звані "Закони Чистого четверга", серед яких Закон "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного [нацистського] тоталітарних режимів в Україні та заборону…