×

Попередження

JUser::_load: неможливо завантажити користувача з id: 810

Субота, 11 квітня 2015

Тарас Шевченко. Чому політиків можна називати поганими словами

7 квітня 2015 року Центр досліджень регіональної політики та Регіональний центр комунікації громадськості з судами в Сумській області провів одноденний тренінг для керівників апаратів судів Сумської області та осіб, які відповідають за роботу з громдаськістю на тему: "Правові аспекти висвітлення діяльності суду. Взаємодія судів і ЗМІ в Сумській області".

Теми, які обговорювалися:

  • Суди і ЗМІ: міжнародні стандарти
  • Правові та етичні стандарти роботи з судовою інформацією
  • Як потрапити на судове засідання та висвітлювати судові процеси
  • Інструменти доступу до судової інформації

Тренери: 

Пропонуємо читачам медіа-платформи SumyNews зведення важливих висновків та порад з лекції Тараса Шевченка про дифамацію.

Коли студентів-медиків вчать писати рецепти, то їм говорять: ви це пишете для прокурора –якщо ваш пацієнт помре, то вам доведеться обґрунтувати кожну букву у вашому рецепті. Певною мірою це стосується і журналістики. Якщо журналіста викликають в суд, він має знати, як вибудувати свою позицію.

Делікт. Як би розглядалася ситуація про дифамацію, якби вона дійшла до суду?Делікт – це структура правопорушення, тобто те, які елементи буде встановлювати суд, щоб покласти на вас відповідальність.

Таких елементів чотири.

1. Факт поширення інформації.

2. Інформація стосується позивача.

3. Інформація не є достовірною.

4. Інформація принижує честь та гідність позивача.

Відсутність будь-якого з цих елементів означає неможливість відповідальності журналіста.


Created with flickr slideshow.

Тягар доведення. Важливий нюанс: за останні кілька місяців в Україні дещо змінилося в законах, але не змінилося в судовій практиці. Поняття "тягар доведення" ("бремя доказательства") означає: якщо сторона не довела факт, то презюмується, що такого не існує. Традиційно тягар доведення щодо достовірності інформації покладався на журналіста. Це означає, щоу спорах про інформацію доведення факту поширення (1), того, що інформація стосується позивача (2) і принижує честь та гідність (4) лежить на позивачі, а от доведення достовірності (3) – на відповідачеві.

Чому? Бо у більшості випадків довести, що ти чогось не робив, неможливо. Приміром, якщо ЗМІ звинуватить когось у двоєженстві, то як довести, що це не так? Принести довідки від усіх жінок, що ти не є їхнім чоловіком? Натомість якщо журналіст стверджує, що особа є двоєженцем, то йому потрібно буде надати документи лише про два одруження.

Але тягар доведення журналіста базувався на ст. 277 ч. 3 Цивільного кодексу України, яка формулювалася так: "Негативна інформація про особу вважається недостовірною". Цю статтю було скасовано п’ять місяців тому, але часто судді про це не знають, а за довгі роки роботи в суді звикли, що так має бути. Тому як зараз розвиватиметься судова практика щодо доведення достовірності – сказати важко.

Якщо доказів немає. У більшості країн Європи вважається, що якщо журналіст стверджує про якийсь факт, то в нього маютьбути відповідні докази. Якщо у нього таких доказів немає, то він може захиститися іншим чином – довести суспільну значущість оприлюдненої інформації, або те, що він ретельно перевірив джерела, або те, що інформацію було передруковано з іншого ЗМІ з посиланням на відповідне джерело.

У США - країні, де найсильніше захищено свободу слова - визначається, що як інформація стосується політики в широкому сенсі та є суспільно значущою, то журналісти не несуть відповідальності за її поширення, якщо не буде доведено, що вони поширили заздалегідь неправдиву інформацію зумисно або знехтували перевіркою фактів. Факт зумисності довести в суді надзвичайно важко. У всіх інших випадках політикам нереально виграти справу проти ЗМІ. Але це тільки в США. Натомість Велика Британія вважається столицею позовів про захист честі й гідності. Недарма Ахметов виграв позов проти "Обозревателя" саме у Великій Британії, бо там найкращі закони для розгляду таких позовів.

Дифамація. Норми про дифамацію або наклеп бувають в Кримінальному кодексі та в Цивільному. У 2001 році в Україні скасували кримінальну відповідальність за дифамацію однією з перших, у зв'язку з чим ОБСЄ завжди ставить Україну за приклад. Було кілька намагань повернути цю норму в КК (останній раз - у законах від 16 січня 2014), які було скасовано.

Зараз норму про захист честі, гідності і ділової репутації містить Цивільний кодекс.

У чому сенс відповідальності за дифамацію? Про людину стали гірше думати, після того, якпро неї сказали неправду. Тобто не тільки сам факт, що сказали неправду, а й те, що інші люди стали гірше думати про людину через отриману від журналіста неправду.

Факт поширення інформації. Важливим є довести в суді факт поширення інформації. За законом, це доведення інформації про особу до відома не менше ніж однієї людини, крім тієї, про яку йдеться. Якщо ви людині щось говорите про неї віч-на-віч, то «поширення», а відповідно і дифамації нема – бо інші люди не почали гірше думати про цю людину.

З іншого боку, цю норму слід розуміти так: не має значення, яким є тираж вашої газети чи скільки читачів у вашого блогу – який завгодно малий тираж не є підставою для звільнення від відповідальності за поширення інформації.

Якщо у вас вкрали блокнот і поширили його записи без вашого відома, то відповідальності на вас не буде – ви не поширювали цю інформацію.

Якщо статтю журналіста правив редактор, а стаття вийшла за підписом журналіста, то журналіст теоретично може стверджувати, що він не поширював цю інформацію, бо не писав таких-то слів. Але закон працюватиме так: якщо ви одразу зафіксували в листі до редактора, що ви не писали таких-то слів або зможете довести, що у будь-якій іншій формі висловили свою претензію редакторові, то в цій ситуації суд ваше виправдання сприйме. Але якщо суд почався через два місяці після виходу вашого матеріалу, і ви два місяці мовчали і не протестували, тоді суд навряд чи сприйме виправдання «це не я, це - редактор».

Чому до телебачення й інтернет-видань менше претензій ніж до преси? Бо складніше довести факт поширення. З пресою все просто: приніс примірник газети чи журналу – довів поширення. Щоправда, були справи, коли під час виборчої кампанії робили фейковий номер газети, а потім намагалися засудити справжню редакцію. У такому разі редакція мала демонструвати примірник газети за те саме число і доводити, що не має відношення до фейку.

А от записане відео телевізійного сюжету не є доказом для суду, бо інша сторона, як правило, говорить: ми поняття не маємо, де ви взяли це відео. Іноді на сюжетах по складних темах телеканал ще прибирає й логотип, щоб у потенційного позивача не було шансів довести факт поширення інформації саме на цьому каналі. Щоб отримати відео від самого телеканалу, претензію треба заявити протягом 10 днів (закон обумовлює такий термін), інакше юристи телеканалу вам скажуть, що всі носії вже "розмагнічено".

Часто журналісти думають, що поширення в інтернеті звільняє людину від відповідальності за дифамацію. Такі люди приходили в суд і казали: "Так, ми поширили цю інформацію, але ви ж не можете нас покарати, бо ми не ЗМІ". Таким чином вони визнавали найголовніше: факт поширення. Саме це і є те, що найскладніше зафіксувати в інтернеті. Якщо людина не визнає, що вона щось написала в блозі чи соціальній мережі ("мене хакнули", "це не мій акаунт" тощо), то довести протилежне досить складно.

Інформація стосується відповідача.Тільки та особа, про яку ви писали, може іти в суд обстоювати свою честь і гідність. Коли Олесь Бузина видав книжку "Вурдалак Тарас Шевченко", а товариство "Просвіта" прийшло в суд з позовом, то це був лише піар Бузині.

Після того випадку минуло кілька років і було ухвалено новий Цивільний кодекс, який передбачає, що зацікавлені особи, а це могла бути і та сама "Просвіта", можуть подавати до суду, але просити виключно права на відповідь або спростування фактів. Жодної грошової компенсації зацікавленим особам не належить.

Приміром, газета "Дзеркало тижня" опублікувала історичну статтю про те, що легенда про матч смерті часів окупації Києва – фантазії сталінської пропаганди, а насправді все було не так. Проте нащадок одного з динамівців, який брав участь в тому матчі, вирішив, що його права порушено, а пам'ять сім'ї спаплюжено. Чи є така людина зацікавленою особою? Так, є, і в цій ситуації законодавство дає їй можливість в судовому порядку отримати право на відповідь, а у випадку, якщо буде доведено недостовірність опублікованої інформації, її спростування. Але не грошей.

Ідентифікація. Подавати позов про дифамацію може особа, прямо або опосередковано ідентифікована у публікації чи іншому матеріалі, поширеному журналістом. Ідентифікація можлива як у формі прямої назви імені та прізвища, так і будь-яким іншим способом. Ключовим для ідентифікації є не наявність імені, а те, наскільки читачі можуть зрозуміти, про кого саме йде мова. "Міністр палива і енергетики" цілком достатньо для ідентифікації, навіть якщо ви не вказали прізвища й імені людини.

Якщо ви пишете «учитель історії з міста Києва» – то це невпізнавано, бо таких вчителів дуже багато. Але якщо ви не пишете "учитель історії з села Білогородка", то таких людей там лише кілька, й особу точно буде ідентифіковано.

Відсутність імені, прізвища, навіть закривання очей на фото не є захистом від позову про дифамацію. Якщо людина впізнавана, то суд буде оцінювати ситуацію з точки зору здорового глузду.

Органи влади і місцевого самоврядування в жодному разі не можуть вимагати від журналістів грошової компенсації за поширену про них неправду. Все, що вони можуть - вимагати права на відповідь або спростування. А практика показує: коли у позові немає грошей, то втрачається інтерес судитися.

Наприклад, ви опублікували інформацію, що Міністерство оборони розформовує батальйон "Айдар", а при цьому не назвали прізвище жодного чиновника міністерства. У такій ситуації, якщо ви помилилися, з точки зору закону ви серйозно захищені. Міністерству оборони вигідніше скликати прес-конференцію і зробити заяву, що воно не розформовує "Айдар", ніж судитися з вами. Відтак, усе виллється в інформаційний обмін, а не суд.

А от якби ви назвали чиновника на ім’я, то він би міг позиватися до вас з позовом про захист честі й гідності як приватна особа.

Недостовірність. Це, як правило, найскладніша частина в судових справах про захист честі і гідності.

Нюанс: "достовірність – недостовірність" має значення для справ по захисту честі й гідності, але не має значення у справах про захист приватного життя. Наприклад, фотографування СМС-повідомлень у Верховній Раді і публікація любовного листування депутатів –це втручання у приватне життя. І питання достовірності вже не має значення.

Оціночні судження не можуть бути достовірними чи недостовірними. Якщо ви напишете, що лекція Тараса Шевченка з медіаправа є нудною, то я не зможу з вами судитися, бо це суто ваша оцінка, але не факт.

Іноді журналісти пишуть про факт, але додають слова "я так думаю", вважаючи, що це перетворює факт на оціночне судження. Але це не так. Тобто якщо ви напишете: "Я так думаю, що Тарас Шевченко зарізав три особи", то в такому разі суду не уникнути, бо тут ніхто нічого не оцінює, а повідомляє про факт, який в очах людей робить мене злочинцем.

У справах про дифамацію українські суди, як правило, аналізують окремі слова, а європейські – яку загальну думку формує журналіст. У справі Маквікар проти Великої Британії йшла мова про статтю, у якій не було жодного слова, за яке б журналіста можна би було притягнути. Але підбір коментаторів і фактів був таким, що вона лишала однозначне враження: спортсмен так швидко відновився і показує такі класні результати, що без допінгу це було б неможливо. Суд проаналізував публікацію і прийшов до висновку, що стаття є дифамаційною. І це правильний підхід, коли оцінюється те, як сприйме публікацію читач, а не окремі слова.

Підбір коментарів. Як правило, якщо журналіст ретельно збирає коментарі й коректно їх подає, то ЄСПЛ говорить, що журналіст сумлінно виконав свою роботу. А це вже звільняє його від відповідальності у неоднозначних ситуаціях. Але якщо журналіст підбирає коментарі тенденційно або взагалі не перевіряє факти, то у разі позову він нестиме відповідальність.

Молдавська газета надрукувала без перевірки лист читача про те, що директор престижної школи бере хабарі за вступ, що, як ми розуміємо, цілком може бути правдою. Але журналісти редакції ніколи в цю школу не ходили, нікого не запитували, фактів не перевіряли, ще й відмовили директорові школи у праві на відповідь.

Газета програла у ЄСПЛ, причому голосування розділилося 4:3. Таке голосування свідчить про те, що це проблемна зона, у якій кожен суддя керується своїм тлумаченням норми. Більшість суддів ЄСПЛ прийшла до висновку, що газета в гонитві за сенсаційністю знехтувала журналістськими стандартами.

Інформація має бути такою, що принижує. Ця частина делікту тлумачиться так, що за позитивну, бодай і неправдиву, інформацію, судитися не можна. Якщо ви назвали полковника генералом, то він не зможе з вами судитися, якщо не доведе, чим ця інформація його принизила в очах інших.

Образи – це одні з найскладніших справ у медіа-праві. Вони, на мою думку, є дуже сумнівними з точки зору українського законодавства, адже з Кримінального кодексу таке поняття викинули в 2001-му році, у Цивільному кодексі про образу нічого не сказано.

Коли в законі виписували поняття "оціночні судження", то якраз виходили з того, що ніякої відповідальності за образу бути не може.

"Образи" – це сіра зона медіаправа. Але у будь-якому разі у вас буде набагато більше шансів уникнути відповідальності, якщо ви:

а) сумлінно виконуєте журналістські обов’язки;

б) атакуєте поганими словами чинних політиків.

Бо політики мають особливий статус як позивачі у справах проти ЗМІ. Цей статус випливає із Європейської конвенції з прав людини та практики Європейського суду з прав людини по статті 10 Конвенції. Ще у 1986 році у справі Лінгенс проти Австрії суд відзначив, що "межі допустимої критики є ширшими, коли вона стосується власне політика, а не приватної особи. На відміну від останньої, перший неминуче і свідомо відкривається для прискіпливого аналізу кожного свого слова і вчинку як з боку журналіста, так і громадського загалу і, як наслідок, повинен виявляти до цього більше терпимості".

Актуальні матеріали

Порошенко пообіцяв зірвати шоу, яке запланували режисери «95 кварталу»

П'ятий президент України, лідер «Європейської солідарності» Петро Порошенко записав відеозвернення до українців, в якому підкреслив, що кілька років тому його команда розробила системний закон, який передбачає щорічне автоматичне збільшення пенсій мільйонам пенсіонерів. Це має відбуватися 1 березня кожного року. Тобто…

45 обдарованих учнів Сумщини зі стипендіями голови ОДА

Упродовж 2020 року учні загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів області щомісячно отримуватимуть по 1050 гривень стипендії голови облдержадміністрації, повідомляє сайт ОДА.

Порошенко: Крим – це Україна! Ми пам'ятаємо і ми повернемося

Шість років тому під будівлею Верховної Ради АР Крим відбувся численний мітинг небайдужих кримчан, яким не все одно, в якій жити країні, Люди прийшли підтримати Україну, прийшли виступити проти анексії українського півострова російськими окупаційними військами. Пізніше окупанти намагалися «розплатитися» з…

Журбу понизили

Заместитель городского головы Александр Журба с 25 февраля назначен на должность директора Департамента инфраструктуры города. Информацию подтвердили в пресс-службе мэрии, пишет Панорама.

Детективы НАБУ заинтересовались Госгеокадастром в Сумах

25 февраля, в главном управлении Госгеокадастра в Сумской области прошли обыски. Как сообщил старший детектив Национального антикоррупционного бюро Украины Виктор Ярема, обыски проводятся в рамках расследования возможного злоупотребления, в результате которого из земель государственной принадлежности было безвозвратно передано в частную…

Сервісні центри Пенсійного фонду Сумщини отримали сертифікати доступності

Відділи обслуговування громадян (сервісні центри) Пенсійного фонду Сумщини успішно пройшли перевірку доступності приміщень для осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення.

Після капітального ремонту міст в Сумах знову пошкоджено

У Сумах на відремонтованому у 2018 році мосту, що на вулиці Горького, з минулого тижня пошкоджена частина відбійника. Фото його у такому стані виклав у соцмережі сумчанин Олег Пархоменко. У департаменті інфраструктури вважають, що його пошкодили вандали.

Інтерв'ю

Треба рятувати не шкільні стіни, а дітей, які залишаються без майбутнього

Відомий сумський громадський діяч, медіа експерт, колишній депутат Сумської міськради Олександр Хоруженко тепер займається просуванням адміністративно-територіальної реформи на Сумщині. Про те, як створюються нові об’єднані громади, про перешкоди на цьому шляху і про те, як все буде далі, він розповів…

Нова антикорупційна система

Депутати довго не хотіли приймати електронне декларування доходів чиновників і кримінальну відповідальність за недостовірні дані. Але сьогодні прийняли. Електронні декларації в новому форматі держслужбовці подаватимуть вже цього року. Мають на це два місяці. А цього тижня запрацює Національне агентство із…

Почему в Украине смотрящий влиятельнее министра

Mikhail Minakov: В украинской власти расслаиваются формальные институты и реальные полномочия. И люди с реальными полномочиями, как правило, непубличны. В Италии конгломерат таких непубличных, но влиятельных персон называют мафией. Эти люди подбираются по принципу личной преданности первому лицу. В государстве…

Українець з IBM про те, як вчитись та працювати за океаном

У рамках серії зустрічей з українцями, які працюють за кордоном у відомих корпораціях, у «Часописі» відбувся виступ Олександра Романка. Він родом із Сум, до Канади виїхав навчатись 12 років тому, з яких останні чотири працює старшим науковим співробітником канадського представництва…

Лекції

Віталій Капранов презентував у Сумах книги розвідника Віктора Суворова

25 червня 2015 року Віталій Капранов презентував в м. Суми книги письменника, дослідника, історика, совєцького розвідника-утікача Віктора Суворова [він же - Володимир Різун]. Видавництво братів Капранових "Зелений пес" із 2000 року друкує винятково україномовні твори, де вже кілька років поспіль…

Гюнель Бабакішієва: "Плай дій по проведенню адвокаційних кампаній"

26 травня 2015 року в mediaHUB SumyNEWS відбувся майстер-клас на тему: "Адвокація у сфері бізнесу", який провели експерти київського аналітичного центру "Центр політичних студій та аналітики" - http://cpsa.org.ua Адвокація (англ. Advocacy) — термін з практики діяльності громадських організацій, який означає…

Ольга Будник: "Як налагодити діалог бізнесу з владою"

26 травня 2015 року в mediaHUB SumyNEWS відбувся майстер-клас на тему: "Адвокація у сфері бізнесу", який провели експерти київського аналітичного центру "Центр політичних студій та аналітики" - http://cpsa.org.ua Адвокація (англ. Advocacy) — термін з практики діяльності громадських організацій, який означає…

Сергій Жадан розмовляє - про найдорожчі листи і спалені мости, втрачені місця і зруйновані міста

9 квітня 2015 р. в актовій залі Української академії банківської справи [м. Суми] Сергій Жадан читав свої вірші сумчанам, в тому числі з нової книги "Життя Марії". Вона містить 80 текстів: 60 віршів самого автора і 20 перекладів поезій Чеслава…

Владислав Івченко презентував "Найкращого сищика" у Сумах

3 квітня 2015 року, у Сумах в "Галереї XXI" презентував свої книги Владислав Івченко. Книголюбам запропонували пригодницькі детективи "Найкращий сищик імперії на Великій війні" та "Найкращий сищик і падіння імперії" - третій і четвертий томи історії пригод героя з народу…

Програма "10 запитань"

10 запитань з Артемом Антонюком

"Суми - це столиця моєї країни, а місто Суми ненавиджу за його жлобство" - так вважає сумський поет Артем Антонюк. Запис інтерв'ю для медіа-платформи SumyNews від 8 квітня 2014 року.

10 запитань з Аллою Яровою

Медіа-платформа www.sumynews.com продовжує експериментальний проект шаблонного інтерв'ю з представниками сумської культурної та політичної еліти. За спеціально розробленим опитувальником ми плануємо протягом 2011 року зробити інтерв'ю з людьми, які мають активну громадянську позицію.

10 запитань з Олександром Лисенко

Медіа-платформа www.sumynews.com розпочинає експериментальний проект шаблонного інтерв'ю з з представниками сумської культурної та політичної еліти. За спеціально розробленим опитувальником ми плануємо протягом 2011 року зробити інтерв'ю з людьми, які мають активну громадянську позицію.

10 запитань з Сергієм Малюком

Медіа-платформа www.sumynews.com розпочинає експериментальний проект шаблонного інтерв'ю з представниками сумської культурної та політичної еліти. За спеціально розробленим опитувальником ми плануємо протягом 2011 року зробити інтерв'ю з людьми, які мають активну громадянську позицію.

10 запитань з Тетяною Журбою

Медіа-платформа www.sumynews.com продовжує експериментальний проект шаблонного інтерв'ю з представниками сумської політичної та культурної еліти. За спеціально розробленим опитувальником ми плануємо протягом 2011 року зробити інтерв'ю з людьми, які мають активну громадянську позицію.

10 запитань з Володимиром Биковим

Медіа-платформа www.sumynews.com продовжує експериментальний проект шаблонного інтерв'ю за спеціально розробленим опитувальником з людьми, які мають активну громадянську позицію і мають потенцію стати регіональною політичною елітою.

10 запитань з Віктором Бобиренко

Інтернет-платформа www.sumynews.com продовжує експериментальний проект шаблонного інтерв'ю з представниками сумської політичної та культурної еліти. За спеціально розробленим опитувальником протягом 2011 року ми проведемо серію інтерв'ю з людьми, які мають активну громадянську позицію і мають потенцію стати регіональною політичною елітою.

10 запитань з Андрієм Антоненко

нтернет-платформа www.sumynews.com продовжує експериментальний проект шаблонного інтерв'ю з представниками сумської політичної та культурної еліти. За спеціально розробленим опитувальником протягом 2011 року ми проведемо серію інтерв'ю з людьми, які мають активну громадянську позицію і мають потенцію стати регіональною політичною елітою.

Політичний профайл

Володимир Єщенко: "Опозиційний блок" на парламентських виборах-2014

В рамках аналітичного проекту Центру досліджень регіональної політики та медіа-платформи SumyNews керівник публічної кампанії Сумського обласного виборчого штабу політичної партії "Опозиційний блок" Володимир Єщенко дав інтерв'ю в прес-центрі SumyNews. Запис від 26 жовтня 2014 року.

Володимир Луговий: ВО "Свобода" на парламентських виборах-2014

В рамках аналітичного проекту Центру досліджень регіональної політики та медіа-платформи SumyNews начальник виборчого штабу Всеукраїнського політичного об'єднання "Свобода" Володимир Луговий дав інтерв'ю в прес-центрі SumyNews. Запис від 24 жовтня 2014 року.

Олександр Ревенко: "Радикальна партія" Олега Ляшка на парламентських виборах-2014

В рамках аналітичного проекту Центру досліджень регіональної політики та медіа-платформи SumyNews кандидат в народні депутати по одномандатному виборчому округу №158 з центром у м. Білопілля від політичної партії "Радикальна партія" Олега Ляшка Олександр Ревенко дав інтерв'ю в прес-центрі SumyNews. Запис…

Сергій Науменко: "Сильна Україна" на парламентських виборах-2014

В рамках аналітичного проекту Центру досліджень регіональної політики та медіа-платформи SumyNews кандидат в народні депутати по одномандатному виборчому округу №157 з центром у м. Суми від політичної партії "Сильна Україна" Сергій Науменко дав інтерв'ю в прес-центрі SumyNews. Запис від 22…

Юрій Бова: "Сила людей" на парламентських виборах-2014

В рамках аналітичного проекту Центру досліджень регіональної політики та медіа-платформи SumyNews кандидат в народні депутати по багатомандатному виборчому округу в списках політичної партії "Сила людей" Юрій Бова дав інтерв'ю в прес-центрі SumyNews. Запис від 22 жовтня 2014 року.

Важливо на цьому тижні

Громадський активіст: лікар Охтирської психлікарні продовжує розігрувати на психічно хворих політичну гру

В Сумах конфлікт навколо ситуації з Охтирською психічною лікарнею набуває обертів. Складається враження, що головний лікар Лілія Неофітна, яка є головою Охтирської міської партійної організації «ВО «Батьківщина», вирішила на психічно хворих людях розіграти нову політичну гру, звинувативши обласну владу у…

Охтирська психіатрична лікаря: хто нагрівається на психічнохворих?

Нещодавно Сумщину сколихнув скандал: в Охтирській обласній спеціалізованій психіатричній лікарні зазнала аварії система опалення. Керівництво області прийняло рішення про евакуацію хворих, однак працівники закладу забарикадувалися, щоб не допустити цього. Навіть після ліквідації аварії температурний режим в палатах залишається незадовільним.

Двічі в одну річку: представник президентської партії став головою Сумської облради

«В одну річку не можна ввійти двічі», - стверджує прислів’я. Однак цей відомий вислів Геракліта днями на Сумщині успішно спростував 60-річний Володимир Токар, який 2 грудня під час чергового засідання сесії обласної ради більшістю голосів вдруге був обраний керівником представницького…

Українці постійно зриваються в зневіру та надію на “сильну руку”

Громадяни пострадянських республік не мають запиту на виборчі права та свободи і сповнені напівзневірою-напівнадією на "доброго батька". Як змінити ситуацію, розповідає Михайло Мінаков, професор Києво-Могилянської академії. Україна вже зіткнулася з ситуацією, коли її мешканці мають різні права. Тобто є громадяни,…

Олександр Хоруженко: "У найближчі 10 років Україна буде найцікавішою країною Європи"

Про "квантовий стрибок" Олександр Хоруженко: "У найближчі 10 років Україна буде найцікавішою країною Європи. Потім центр подій переміститься у Росію" Чи всі зафіксували це для себе, але Суми — один із найпівнічніших обласних центрів — перше місто в Україні, яке…

Бачення України в глобальному світі

Пришло время подвергнуть проблематизации сами постановки вопросов о будущем. Куда движется мир? Когда мы говорим о том, что мир куда-то движется, мы делаем несколько изначальных допущений: что предельным обобщением бытийности является сущий мир [есть лишь мир, обо всем остальном мы…

Територія рівних можливостей

Володимир Ладика, 52 роки, ректор Сумського національного аграрного університету, доктор сільськогосподарських наук, академік національно академії наук України, голова обласної організації Аграрної партії України, депутат Сумської обласної ради, голова постійної комісії з питань агропромислового комплексу та соціального розвитку села. Сьогодні в…

Дві невідомі компанії хочуть отримати без конкурсу весь Чорноморський шельф

В інтерв'ю медіа-платформі SumyNews від 14 липня 2015 року радник екс-міністра екології Ігоря Шевченка [2015 р.] та один із засновників політичної партії "Сила людей" Олексій Гончарук зробив заяву щодо спроби двох невідомих компаній, зареєстрованих офшорками з Кіпру, отримати в розробку…

Влада імітує оргазм

Сергій Холодов, 37 років, освіта вища юридична [Харківський інститут внутрішніх справ], у мирні часи – адвокат, у недалекому минулому – Президент федерації лучників Сумщини. На теперішній час – молодший сержант 25-ї особливої дніпропетровської аеромобільної бригади, мобілізований під час третьої хвилі…

Сумська артилерійська бригада - найкраща в Україні

Сергій Панченко, 50 років, заступник міського голови міста Суми з гуманітарних питань у період 2008-20014 років, освіта вища, за фахом психолог, закінчив Київський державний педагогічний інститут. Україна живе духом, а Суми – сумом… Найбільш патріотичній фестиваль країни – фестиваль військових…

Програма "Євродвір" - справедливість по-сумські?

Вадим Ващенко, 37 років, колишній начальник Зарічної в місті Суми адміністрації, має три вищі освіти: радіоінженер [Харківський військовий університет], спеціаліст з обліку та аудити [УАБС НБУ], державне управління [Харківська академія державного управління], сьогодні займається приватним бізнесом. Ми говорили про справедливість,…

Декомунізація та історична справедливість

Олег Корнієнко, 46 років, голова Сумського обласного осередку Національної спілки краєзнавців України. В Україні стартувала адміністративно-територіальна реформа, Президентом нарешті підписані так звані "Закони Чистого четверга", серед яких Закон "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного [нацистського] тоталітарних режимів в Україні та заборону…