×

Попередження

JUser::_load: неможливо завантажити користувача з id: 813

© Олег Глущенко

Хроніки

Весь контекст виборчої кампанії-2015 в одній інформаційній стрічці протягом вересня-листопада 2015 р.

By Олександр Хоруженко
18 листопада 2015

Гібридні вибори-2015 у Сумах. Висновки

Це був той незручний екзестинційний момент, коли економічна і смислова кризи накрили сумчан одночасно. Це був той момент, коли товсті стриптизерші іноді перегибають палку, і на це шоу вже не можна дивитись без сліз.
Хоча, все по порядку…

Головним досягенням є чесність кампанії. Вибори пройшли навіть без спроб якоїсь зі сторін організувати фальсифікації. Це важливо. Хочу, щоб цей висновок якось почули молоді люди у Сумах, в яких вже сформований мислевірус, що на виборах нічого не вирішується. Вирішується! Все, при чому!
Тільки на цей раз все вирішилось без вас, бо ви "забили" на вибори.
Ок. Маєте право.

70% сумчан не прийшли на вибори.

По чесному, це більше радує, ніж розстроює. Бо тепер відкриває офігенно величезні перспективи заходити в місцеву політику новим людям.

Ці 70% - це ваші відсотки! Це дофіга! Ідіть в політику, несіть нові ідеї, не кидайтесь грошима направо і наліво, говоріть чесно, зробіть якісний endorsement, в останній тиждень готуйтесь до чесних дебатів, а не до примітивних говновбросів.

 

Гібридні вибори-2015 у Сумах. Мої висновки.Це був той незручний екзестинційний момент, коли економічна і смислова криз...

Posted by Олександр Хоруженко on 18 листопад 2015 р.

Важливо пам’ятати одну тенденцію, яка дає можливість політикам завжди виглядати свіжо у стосунках з громадою.

На політиків не поширюється закон витриманих вин.

Вино – що старше, то якісніше, ароматніше, багатше за гамою.

На політиків поширюється закон ґаджетів.

Політики відстають від часу. Швидко стають старомодними. Так, що чим більше інструментів ви будете використовувати, різних комунікаційних практик, чим більше цифрових технологій – тим сучасніше і кваліфікованіше ви будете виглядати, тим більшим попит буде на вас як на політиків. У Сумах з цим було печально навіть у молодих кандидатів.

Якщо порівняти з гаджетами - то замість iPhone 6s, Meizu Pro5 або хоча б Asus Zenfone2, ми змушені були обирати між "старічками" Nokia 6310, Siemens 45, а то і вообще Nokia1100:-))

Це ще один висновок на наступні вибори.

Перед початком місцевих виборів у Сумах влітку майже всі політики заплутались у форматі презентації себе красивих і розумних сумчанам: всі пішли традиційно аналоговим шляхом… а він ефективний тільки для популістів.

Раніше було як:

 • В аналоговій системі - політикам важливо було закатати людей інформацією настільки, щоб вони пішли на дільниці виконуючи обовязок [а влада відповідала тиском та маніпуляціями].
 • А в цифровій системі головне – політики повинні переконати сумчан, що вибори як такі і ідеї, які просувають політики - перш за все вигідні людям. Ці ж вибори не відкривали перед сумчанами жодних позитивних перспектив, тож заради чого їм було голосувати?

Інтрига подекуди зберігалася, але лише як сама для себе. Звідси – смисловий хаос під час кампаії, і смисловий нуль – на виході!

Тепер про дебати. Вперше в історії сумської політики ми їх зробили. Незважаючи, що якийсь розробник зверху не передбачив в цих двох людях заводських налаштувань на відкриту дискусію перед всім містом – вони все одно прийшли. І за це їм – величезний респект!

 

Повторне голосування на виборах міських голів відбулося у всіх 29 містах та в цілому проходило в звичному режимі, без су...

Posted by Громадянська мережа ОПОРА on 18 листопад 2015 р.

Да, вони обоє поняття не мають, що таке публічний простір і для чого він потрібен. Вони не розуміють, що нова сумська політика може з’явитися тільки в публічних просторах. Вона не з’явиться в ЖЕКах. Мер – це не про ЖКХ, це про людей і їх різні об’єднання по всьому місту.
Саме тому мені хотілось почути відверту і живу розмову кандидатів про місто і його жителів.

Знаю напевно, бо бачив на власні очі – їм обом було нелегко, вони обоє боялися, такий формат не для інфантів, але ті дві години зробили їх сильнішими, це те, що вони пам’ятатимуть все своє життя. Це як стояти перед розстрілом!

Десь читав вислів, що “осторожничающие в любви женщины это то же самое, как осторожничающие по жизни мужчины: понятно, но противно”... Бачили б ви з якою гордістю і розправленими плечима виходили зі студії після дебатів і Олександр Лисенко і Анатолій Єпіфанов!

Впевнений, тепер під час всіх наступних виборів у Сумах – дебати стануть обов’язковим компонентом відкритої політичної боротьби. Якщо хтось цього і після цих виборів не зрозуміє – йому нефіг робити в політиці.

Відкрита дискусія була потрібна Сумам ще і для того, бо амплуа багатьох громадських і партійних активістів – генерація хаосу. Постійно якісь амбіційні заяви, програми, ініціативи і т.д. А по факту дупель пусто.

Тому що за спиною у них немає жодної успішної громадської ініціативи чи проекту. І незалежні медіа з експертним співтовариством легко могли б зробити їх смішним. Якби захотіли. З суєтою і шарлатанами пора завершувати.

Тому що лідерство має суттєву часову складову. Не можна кожен місяць чи квартал вигадувати нову "громадську ініціативу". Таких людей ніхто не буде серйозно сприймати - коли зранку сам себе назвав, а в обід вже прес-конферецнії, заяви і повчальний менторський тон.
А завтра людина вже на іншому місці в іншому амплуа.

 

Другий тур виборів мера Дніпропетровська: статистичні показники за даними паралельного підрахунку голосів ОПОРИ -...

Posted by Громадянська мережа ОПОРА on 18 листопад 2015 р.

 

Тому – мінімальний випробувальний термін – рік. Нормально – два. В ідеалі – три і більше. Тоді з’являється компетентність.

Меру європейського міста Суми потрібне візіонерство, інтелектуальна сміливість, любов до міста [без цього точно нічого не вийде] і толерантність. І от з цим у наших навіть нових активістів я бачу серйозні ньюанси.

В раді йому потрібно буде розуміти природу держави, розуміння поняття суспільного компромісу, політичні й ідеологічні базиси, розуміти потреби різних соціальних груп [а не тільки своїх френдів у facebook] – ця робота складніша, ніж просто якісь ваші корпоративні правила в офісі.

Політикам навіть у Сумах потрібно розвивати ускладнені тканини з переплетеними громадськими, політичними та медіа ініціативами. Тільки тоді виникають умови для появи просунутої більшості. Інакше – політики залишиться з атомізованою зграєю, що розуміє тільки мову популізму.

Звичайно, на старті наших/ваших політичних кар’єр жодних просунутих громад не існує. Всі змушені були приймати участь в чемпіонатах з популізму, приймати участь в сумнівних ток-шоу і білбордизувати населення тупими гаслами. Інших варіантів і не було.

Ніхто не може представляти групу просунутих виборців у Сумах, тому що її просто немає:-))

Все це створюється знизу і створюється довго.
Горизонтально.
І не політиками.

 

Гійом Левассер де Боплан, “Опис України” (з чернеток)…По обидва боки Дніпра-Славути (раніше ця ріка звалася Борисфеном...

Posted by Vitalii Chepynoga on 16 листопад 2015 р.

Ви тільки потім зможете на них опертися.

Тому потрібні професійні організації громадянького суспільства по кожному актуальному напрямку в громаді – транспорт, медіа, комунальна сфера і т.д., які будуть модерувати суспільний діалог і витягати людей із сірості буднів і популізму.

На кого ж тоді опиратися?

А от що створили самі, на те і опирайтесь.
Не хочу нікого розчаровувати, але навіть за відомими українськими політиками – нічого не стоїть. В кращому випадку – просто якась назва. Але це в самому найкращому випадку.

Як правило зовсім дупель пусто. Тому, якщо ви плануєте зміни у своїх громадах – інвестуйте в громадянське суспільство.

16 листопада 2015

Заява Громадянської мережі ОПОРА щодо перебігу дня повторного голосування з виборів міських голів

15 листопада 2015 року під час повторного голосування з виборів міських голів у 29 містах України офіційні спостерігачі ОПОРИ здійснювали моніторинг виборчих процедур за репрезентативною для сукупності цих територіальних громад вибіркою

У місті Дніпропетровську ОПОРА організовувала паралельний підрахунок голосів виборців на 100% дільниць міста.

 

За результатами офіційного спостереження, ОПОРА прийшла до наступних висновків:

 • Протягом дня повторного голосування з виборів міських голів у 29 містах порушення законодавства про місцеві вибори не мали масового, системного чи централізованого характеру. За оцінкою ОПОРИ, порушення, які були зафіксовані на виборчих дільницях, не могли вплинути на остаточне визначення переможця на повторному голосуванні з виборів міських голів. У порівнянні з 25 жовтня 2015 р., протягом дня повторного голосування спостерігачі ОПОРИ зафіксували зменшення кількості порушень в діяльності виборчих комісій та інших суб’єктів виборчого процесу. У той же час окремі інциденти та події виборчого процесу мали ознаки грубого порушення законодавства, які повинні бути оперативно та політично неупереджено розслідувані компетентними органами.
 • За даними ОПОРИ, активність виборців 15 листопада була нижчою, ніж в день голосування на чергових місцевих виборах 2015 р. (34,4% проти 46,6%). Таким чином, у повторному голосуванні взяло участь на понад 12% менше виборців, ніж у день голосування на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2015 р. Зменшення явки виборців на повторному голосуванні відображає специфіку та інтенсивність перебігу передвиборчої кампанії на повторному голосуванні в окремих територіальних громадах і не може трактуватися як факт зниження суспільної легітимності результатів волевиявлення чи зростання недовіри громадян до інституту виборів. Недотримання українським парламентом принципу стабільності виборчого законодавства могло негативно вплинути на поінформованість виборців про виборчу систему, яка застосовується на виборах міських голів, а також щодо значення повторного голосування.
 • Запровадження мажоритарної системи абсолютної більшості на виборах міських голів (міст з кількістю виборців, яка дорівнює 90 тисяч і більше) створило сприятливі умови для всебічного визначення виборцями власного ставлення до двох найбільш популярних в територіальних громадах кандидатів, що посилює відповідальність всіх сторін за кінцеві результати голосування. У той же час не усі кандидати повною мірою скористалися цими можливостями, відмовившись від прямих дебатів із конкурентом, або обмеживши свою активність передвиборчою агітацією за посередництва медіа.
 • Незважаючи на формування нового складу дільничних виборчих комісій незадовго до дня повторного голосування 15 листопада, процес голосування на виборчих дільницях не проходив із значними організаційними та процедурними труднощами, а виборцям було переважно забезпечено належні умови для практичної реалізації права голосу.
 • У окремих випадках безпосередньо перед днем повторного голосування були здійсненні заміни у складі міських, районних в містах виборчих комісій, дільничних виборчих комісій, що з точки зору стабільності функціонування відповідних колегіальних органів не може вважатися належною практикою. Збереглася і проблема непрозорості розподілу політичних впливів у виборчих комісіях, що виникає внаслідок використання квот представництва одних місцевих організацій політичних партій в інтересах інших суб’єктів виборчого процесу.
 • Конфлікт між головою, секретарем та більшістю членів Дніпропетровської міської виборчої комісії щодо здійснення замін у складі районних в місті виборчих комісій та дільничних виборчих комісій протягом дня повторного голосування створював серйозні загрози для законності перебігу виборчого процесу в цілому. Зокрема, спостерігачами ОПОРИ були зафіксовані випадки участі в роботі дільничних виборчих комісій осіб, повноваження яких внаслідок конфлікту на рівні міської виборчої комісії не були належним чином підтверджені. Відповідна ситуація негативно впливала і на повноважність засідань окремих ДВК. ОПОРА констатує, що ЦВК мала б оперативно прийняти в межах власних повноважень рішення, спрямоване на стабілізацію роботи Дніпропетровської виборчої комісії та уникнення юридичних колізій щодо її діяльності, а також роботи районних в місті виборчих комісій та ДВК. Натомість належного втручання ЦВК у розвиток даної ситуації, за оцінкою ОПОРИ, не відбулося.
 • До найбільш резонансних порушень законодавства, зафіксованих протягом дня повторного голосування, належать: видача виборчихбюлетенів особам, не включеним до списків виборців на дільниці №321130м. Біла Церква Київської області; спроби фіксації участі виборців у голосуванні за невстановленими списками із даними громадян у м. Запоріжжя[1] та м. Києві[2]; проведення у м. Дніпропетровськ невстановленими особами мотиваційної акції для виборців із використанням листівок, які містять персональні дані громадян та приховану агітацію за окремих кандидатів[3]; випадки неотримання виборцями бюлетенів на двох виборчих дільницях м. Дніпропетровськ, у зв’язку із наявністю у списках виборців імовірно сфальсифікованих підписів[4]. Ці та інші випадки мають стати предметом реагування правоохоронних органів. Належне розслідування має бути забезпечено і щодо випадків перешкоджання діяльності офіційних спостерігачів. Зокрема, грубі порушення прав спостерігачів ОПОРИ були зафіксовані у Києві та Дніпропетровську.
 • У цілому голосування відбувалося в звичному режимі, без суттєвих зловживань та конфліктних інцидентів й з дотримання встановлених законом процедур. Порівняно з першим туром голосування, кількість зафіксованих спостерігачами ОПОРИ порушень суттєво зменшилася, зокрема спроби видачі бюлетенів без паспорта з 17,8% до 0,8% в межах України. Разом з тим, викликають занепокоєння випадки порушення таємниці голосування, які були зафіксовані на 9,2% виборчих дільниць у межах всієї України і кількість яких дещо виросла, порівняно з першим туром (7,5%). Однаково поширеною залишається незаконна практика фотографування бюлетенів – такі випадки були зафіксовані на 11,7% виборчих дільниць міста Дніпропетровська (в першому турі – 12,1%). Випадків спланових і системних порушень виборчого законодавства спостерігачами виявлено не було.
 

Заява Громадянської мережі ОПОРА щодо перебігу дня повторного голосування з виборів міських голів15 листопада під час ...

Posted by Громадянська мережа ОПОРА on 16 листопад 2015 р.

Типові порушення, зафіксовані під час голосування та підрахунку голосів

Протягом усього дня 15 листопада спостерігачі ОПОРИ здійснювали спостереження за перебігом усіх етапів процесу повторного голосування та роботою виборчих комісій. Комплексний моніторинг і фіксація порушень здійснювався на етапі проведення підготовчого засідання дільничних виборчих комісій і відкриття дільниць, під час проведення голосування, при підрахунку голосів на ДВК і прийнятті документації дільничних виборчих комісій на засіданні ОВК.

Усі зафіксовані спостерігачами ОПОРИ порушення й проблемні інциденти статистично узагальнювалися протягом дня й класифікувалися з метою оцінки характеру зловживань й рівня незаконного впливу на виборчий процес. Статистично репрезентативне спостереження охоплювало усі 29 міст, де відбувався другий тур голосування, а в межах міста Дніпропетровськ проводилося на усіх виборчих дільницях.

 

Дивлячись на результати виборів міських голів після другого туру, визнаю, що він був політично доцільним. Не зважаючи на...

Posted by Ольга Айвазовська on 15 листопад 2015 р.

У цілому голосування відбувалося в звичному режимі, без суттєвих зловживань та конфліктних інцидентів й з дотриманням встановлених законом процедур. Випадків спланових і системних порушень виборчого законодавства спостерігачами виявлено не було. Порівняно з голосуванням 25 жовтня 2015 року кількість порушень суттєво зменшилася.

Незначні порушення, які головним чином стосувалися недотримання порядку голосування, протягом дня зафіксовано на 17% виборчих дільниць у межах України. 25 жовтня подібні випадки були частішими й зафіксовані на 24,5% виборчих дільниць. У місті Дніпропетровську кількість порушень, виявлених спостерігачами ОПОРИ, зменшилася порівняно з першим туром – з 40% до 21,4%.

15 листопада 2015 року, за даними спостерігачів ОПОРИ, 11,5% дільничних виборчих комісій по Україні розпочали свої підготовчі засідання раніше 7 год. 15 хв. Це менше, порівняно з першим туром голосування, коли ранкові засідання раніше встановленого законом часу відбулися на 17% дільниць. У місті Дніпропетровську всього 9% виборчих дільниць почали підготовче засідання раніше встановленого законом часу, тоді як 25 жовтня таких було 12,4%.

 

Хто пройшов у другий тур виборів мера у вашому місті? Дізнайтеся за допомогою інтерактивної мапи ОПОРИ:...

Posted by Громадянська мережа ОПОРА on 10 листопад 2015 р.

Закон України «Про місцеві вибори» чітко встановлює, що підготовчі засідання ДВК мають розпочатися не раніше ніж за 45 хвилин до початку голосування.

Усі дільничні виборчі комісії країни проводили повноважні підготовчі засідання, забезпечуючи належний кворум (більше половини членів комісії від її загального складу). У той же час 2% дільничних виборчих комісій міста Дніпропетровська не забезпечили ведення протоколу свого підготовчого засідання. Це значно менше, порівняно з 25 жовтня, коли під час ранкового засідання не велись протоколи на 8% виборчих дільниць міста Дніпропетровськ. У цілому по Україні протокол ранкового засідання не вели 7% дільничних виборчих комісій, що співвідноситься з показником, зафіксованим у першому турі голосування. Окрім епізодичних випадків, типових фактів відсутності чи зникнення печаток ДВК, пошкодження пломб на сейфах з бюлетенями, недостачі бюлетенів зафіксовано не було.

Також, за даними ОПОРИ, цього разу більша кількість виборчих дільниць відкрилась вчасно (о 8 годині), а саме 92%. 25 жовтня частка дільниць, голосування на яких розпочалося відповідно до Закону (не раніше й не пізніше 8 години ранку), складала 85%. Тоді як у Дніпропетровську вчасно відкрилось дещо менше дільниць, ніж у цілому по Україні – 88%.

Як і в першому турі лише трохи більше 1% спостерігачів ОПОРИ вказали на те, що дільничні виборчі комісії не забезпечили їм можливості для повноцінного спостереження за усіма виборчими процедурами під час ранкового засідання та на початку процесу голосування.

 

про сумські вибори. те, що деркач і євлампій за почотного все більше підштовхує написати "хуй" не в кожній графі, а лише навпроти лінейки

Posted by Івченко Владислав on 9 листопад 2015 р.

Зловживанням, яке найчастіше фіксували спостерігачі ОПОРИ протягом 15 листопада, було порушення таємниці голосування, що виявилося в розголошенні змісту волевиявлення громадянина. Такі випадки були зафіксовані на 9,2% виборчих дільниць у межах усієї України. Для порівняння, в першому турі подібних зловживань було дещо менше – 7,5%. Натомість по місту Дніпропетровську кількість випадків порушення таємниці голосування зменшилася з 13,8% до 8,9%.

Факти фотографування бюлетенів, як і в першому турі, були поодинокими в межах всієї України. Однак у Дніпропетровську такі зловживання відбувалися значно частіше – на 11,7% виборчих дільниць (в першому турі – 12,1%). У цілому фотографування бюлетенів було найчастішим порушенням, яке фіксували спостерігачі ОПОРИ в Дніпропетровську протягом дня голосування 15 листопада.

У другому турі фактично були зведені до мінімуму порушення, які найчастіше фіксувалися 25 жовтня – спроби видачі (або отримання) бюлетенів без документа, що посвідчує особу (паспорта громадянина України). Кількість таких випадків зменшилася з 17,8% до 0,8% у межах України. Значною мірою така тенденція пояснюється тим, що подібні зловживання найбільш поширені в сільській місцевості, де голосування цього разу не проводилося.

Випадків вкидання бюлетенів чи незаконного перешкоджання доступу виборців до приміщення для голосування спостерігачами ОПОРИ виявлено не було.

На відміну від першого туру голосування, цього разу спостерігачі ОПОРИ не повідомляли про методичні перешкоди та штучні обмеження з боку виборчих комісій, через які вони не мали можливості вести спостереження за всіма виборчими процедурами.

 

Слабкість УСІХ партій в Україні, а отже, брак послідовної політики, зумовлені двома речами: 1) Страхом партійних лідер...

Posted by Олександр Палій on 9 листопад 2015 р.

Активність виборців у день повторного голосування (за даними Громадянської мережі ОПОРА)

У рамках кампанії спостереження за перебігом дня голосування, Громадянська мережа ОПОРА проводила паралельний підрахунок явки виборців. Дані фіксувалися станом на 12:00, 16:00 і 20:00 години та збиралися з дільниць, на яких перебували офіційні спостерігачі мережі ОПОРА, відповідно до вибірки репрезентативної на всеукраїнському рівні та окремо для міста Дніпропетровськ. У Дніпропетровську спостерігачі ОПОРИ були присутні на усіх виборчих дільницях і фіксували явку на кожній з них.

У цілому по Україні явка на місцевих виборах станом на 20 годину 15 листопада склала 34% (похибка ± 1,1%). Відзначимо, що під час голосування 25 жовтня явка була вищою на 12,6% і склала 46,6% (похибка ± 1,1%).

 

Игнорирование дебатов со стороны Кличко - это не избегание "откровенного разговора о плачевной ситуации в Киеве". Дебаты...

Posted by Сергій Кошман on 9 листопад 2015 р.

Разом з тим явка на виборах у Дніпропетровську під час другого туру дещо зросла: з 43,6% до 45%. Порівнюючи із національною явкою, ми бачимо, що виборці Дніпропетровська голосували значно активніше, ніж інші міста в середньому. Під час виборів 25 жовтня явка в місті Дніпропетровськ була навіть дещо нижчою за всеукраїнську.

Регіон

Явка станом на 12:00

Явка станом на 16:00

Явка станом на 20:00

По Україні (перший тур)

18,5 %

36 %

46,6 %

По Україні (другий тур)

12,8%

26,4%

34%

 

Хаос в пломбуванні скриньок для голосування

В Сумах скриньки для голосування опломбовані не пластиковими пломбами, а скотчем або папером. Така ситуація практично на всіх дільницях.

Спостерігачі ОПОРИ відмічають масове пломбування скриньок для голосування папером. При цьому, дільничні комісії пломбували хто як зумів: єдиного підходу не спостерігається.

Наприклад, в школі №25 розташовані дві дільниці: № 590982 та №590983. На першій  на скриньках лише з одного боку скотчем прикріплено папір із печаткою ДВК. На другій - з обох боків скриньки опломбовані папером, більш схожим на документ: із підписами всіх членів ДВК та печаткою. На дільниці №590974 скриньки були опламбовані лише з одного боку пластиковими пломбами. А з іншого просто прикріплений скотч. Після зауваження спостерігачів члени ДВК додали папір з печаткою.

На фото: Скриньки на дільниці №590974 опломбовані лише з одного боку.

Як пояснила ОПОРІ голова Сумської міської виборчої комісії Світлана Ревякіна, така ситуація із пломбами виникла через брак коштів. Тому ТВК прийняла рішення на кожну комісію видати лише по дві пластикові пломби і рекомендувала використати їх для переносних скриньок. Стаціонарні ж скриньки було рекомендовано опломбувати папером, на якому зазначити прізвища всіх членів ДВК, їх підписи, а також почтавити печатку.

В день голосування 15 листопада в Сумах на дільницях працюють короткотермінові спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА та дві мобільні групи.

 

Гійом Левассер де Боплан, “Опис України” (з чернеток)…По обидва боки Дніпра-Славути (раніше ця ріка звалася Борисфеном...

Posted by Vitalii Chepynoga on 16 листопад 2015 р.

Старт виборів у Сумах: кабінки є, а людей немає

У Сумах дільниці відкрилися вчасно і забезпечені всім необхідним. Зокрема, кабінками для голосування, відсутність яких 25 жовтня спричинила незручності для громадян, котрі змушені були голосувати на колінах. Сьогодні єдина проблема: більшість ДВК недоукомплектовані членами комісії.

Спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА зазначають, що голосування в Сумах 15 листопада розпочалося вчасно та без порушень: відкрилася і працює в штатному режимі 131 дільниця.

Незважаючи на це, спостерігачі фіксують, що в ряді ДВК працює менше членів комісії, ніж мало б бути. Наприклад, на великій дільниці № 590891 мало б бути мінімум 15 членів комісії, але їх працює лише 13. Хоча в ТВК кажуть, що зважаючи на досить низьку явку, недобір членів ДВК не вплине на хід голосування та встановлення результатів.

Нагадаємо, ОПОРА повідомляла про неповну комплектацію дільничних виборчих комісій .

На відміну від 25 жовтня , коли більше десятка ДВК не розпочали роботу вчасно через відсутність кабінок для голосування, 15 листопада кабінки є. Як повідомила ОПОРІ голова Сумської міської виборчої комісії Світлана Ревякіна, члени ТВК проінспектували всі дільниці на предмет їх комплектації та забезпечення всім необхідним, і відповідально заявляють, що ДВК до виборів готові на всі 100% та прикрі випадки з неналежною організацією процесу голосування не повторяться.

Заступник начальника Головного управління Національної поліції України в місті Суми Олександр Дідусьов повідомив ОПОРІ, що правоохоронці працюють у посиленому режимі . Станом на 10 ранку 15 листопада до поліції не надходили повідомлення про порушення виборчого процесу.

В день голосування 15 листопада в Сумах працюють короткотермінові спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА на дільницях та дві мобільні групи.

 

16 листопада 2015

В день голосування поліція зафіксувала лише два інциденти, пов’язані з виборами

Один виборець намагався винести бюлетень, а інший – фотографував виборчу дільницю. Це все, що зафіксувала поліція в Сумах. У ТВК теж говорять про одиничні порушення.

Процес голосування в Сумах завершився: порушення були одиничними та незначними. Про це говорять як в поліції, так і в Сумській міській виборчій комісії.

Начальник Сумського міського відділу Національної поліції Павло Карабута повідомив, що станом на 20 годину до поліції надійшло дві заяви про інциденти, що сталися під час виборів.

На дільниці в школі №23 виборець намагався винести бюлетень за межі дільниці. Його повернули, після чого чоловік спробував порвати бюлетень. На місце події виїжджала слідчо-оперативна група Сумського відділу поліції, триває перевірка.

На іншій дільниці голова комісії викликала поліцію, бо їй не сподобалося, що виборець намагався сфотографувати скриньки для голосування. Проведена перевірка і порушення у діях чоловіка не виявлено.

 

Первый раз столкнулся с приключениями на выборах, из-за чего пришлось на участке провести ДВА ЧАСА!!! Проголосовал. Вкин...

Posted by Aleksander Lotniski on 15 листопад 2015 р.

- Ми відстежуємо повідомлення в ЗМІ та соціальних мережах, тому не виключаю ще декілька реєстрацій інцидентів, що стосуються виборчого процесу, - сказав Павло Карабута.

Голова Сумської міської виборчої комісії Світлана Ревякіна повідомила, що порушення, повідомлення про які надходили до ТВК, незначні.

Голова ТВК роз’яснила ситуацію із пломбуванням скриньок для голосування , сказавши, що добросовісні голови зробили дуже гарні стрічки з паперовими пломбами, де є печатки ДВК та підписи членів комісії. А от менш професійні – пломбували лише з одного боку, або робили це папером без підписів. Але під час виборчого процесу всі скриньки було опломбовано правильно, хоча і паперовими стрічками, замість пластикових пломб.

 

Коротко про другий тур виборів без вибору: голосував за першого, бо проти другого. У душі сподіваюсь, що моє голосування проти другого не стане голосуванням за першого ;-)

Posted by Алексей Загребельный on 15 листопад 2015 р.

Також Світлана Ревякіна розповіла про долю бюлетеня, який винесли з дільниці:

- Бюлетень повернули на дільницю. По закону є процедура, коли бюлетень, який не був вкинутий в скриньку, погашається, складається акт і кладеться в невикористані.

Тому бюлетень, який покидав приміщення ДВК, не потрапив у скриньку для голосування і не буде враховано при підведенні підсумків волевиявлення.

Спостерігачі ОПОРИ фіксували й інші порушення з боку ДВК.

 

Вибори. Знову. Можливо, ми не цінуємо те, що маємо право голосу, адже, здається, що ми постійно когось обираємо, тому це...

Posted by Ольга Айвазовська on 14 листопад 2015 р.
15 листопада 2015

Напередодні голосування у другому турі місцевих виборів: попередні висновки спостереження ОПОРИ

Мережа ОПОРА закликає кандидатів на посади міських голів утриматися від політичного тиску на членів виборчих комісій, а правоохоронні органи своєчасно реагувати на факти підкупу та інші порушення виборчого законодавства.

14 міст із 29, де 15 листопада відбудеться повторне голосування на виборах міських голів, мають високий рівень потенційної конфліктності щодо дня голосування і підрахунку голосів з імовірністю силового протистояння і юридичного оскарження результатів.

Разом з тим, органами влади, виборчими комісіями в цілому було забезпечено достатньо сприятливі організаційні умови для проведення дня повторного голосування 15 листопада 2015 р.

Як відзначає Ольга Айвазовська, координатор парламентських і виборчих програм ОПОРИ: «Перебіг передвиборчої кампанії та регіональний суспільно-політичний контекст свідчить про потенційну конфліктність дня повторного голосування і процесу підрахунку голосів у 14 містах з 29, а саме: Дніпропетровськ, Павлоград, Кривий Ріг, Дніпродзержинськ, Нікополь, Запоріжжя,  Бердянськ, Мелітополь, Краматорськ, Миколаїв, Черкаси, Чернігів, Житомир, Ужгород». Як зазначає експерт,  до потенційних викликів дня повторного голосування 15 листопада 2015 р. ОПОРА зараховує підкуп виборців, силові протистояння між кандидатами, неналежну роботу виборчих комісій та спроби маніпуляцій із підрахунком голосів, встановленням підсумків те результатів голосування.

Інтенсивність агітаційної діяльності кандидатів, що балотуються у рамках другого туру голосування на посади міських голів, є суттєво нижчою, порівняно з передвиборчою кампанією, що розгорталася до 25 жовтня 2015 року.

Разом з тим Олександр Клюжев, аналітик Громадянської мережі ОПОРА, зазначив:«Найбільш динамічно та конфліктно розгортаються кампанії у тих містах, де за результатами голосування в першому турі був встановлений мінімальний розрив у кількості голосів між першими двома кандидатами: в Дніпропетровську, Луцьку, Житомирі, Сєверодонецьку, Хмельницькому, Івано-Франківську, Білій Церкві та Мелітополі».

Негативними проявами передвиборчої кампанії перед днем повторного голосування стало достатньо масове розповсюдження «брудної агітації», матеріалів передвиборної агітації без належних вихідних даних та зловживання владним становищем з боку кандидатів, які займають посади в органах місцевого самоврядування.

Ознаки застосування адміністративного ресурсу, що виражалися у формуванні неконкурентних переваг,  спостерігачі ОПОРИ зафіксували в агітаційній кампанії чинних міських  голів 16 із 29 міст, де відбудеться 2 тур: Вінниці, Житомирі, Києві, Кременчуці, Кривому Розі, Луцьку, Львові, Полтаві, Рівному, Сєверодонецьку, Сумах, Ужгороді,  Хмельницькому, Черкасах, Чернівцях та Чернігові.

И еще я вам скажу со зла. Конечно, со зла.Когда закручивалась прокурорская песня с предыдущим мэром (задолго до декабря...

Posted by Gennady Miropolsky on 15 листопад 2015 р.

Фінансування передвиборчих кампаній учасників виборів в Україні залишається непрозорим, при цьому чинне законодавство не містить дієвих санкцій за порушення встановленого порядку ведення передвиборної агітації. Механізми проміжного і остаточного  фінансового звітування кандидатів, передбачені Законом України «Про місцеві вибори», поки не запрацювали повною мірою, а громадський контроль за виборчими фінансами був обмеженим;

Відзначимо, що оперативне слідство МВС та притягнення до відповідальності винних у підкупі виборців у Чернівцях,  початок розслідування щодо фактів масового підкупу виборців в Дніпропетровську мають стати серйозним попередженням для  суб’єктів виборчого процесу, які планують здійснення кримінальних правопорушень.

У той же час, перед днем голосування, під час голосування виборців і на етапі підрахунку голосів правоохоронні органи зобов’язані  активно діяти щодо попередження та фіксації правопорушень на виборах.

ОПОРА закликає Президента України та Верховну Раду України після встановлення результатів повторного голосування 15 листопада та чергових місцевих виборах в Маріуполі та Красноармійську 29 листопада невідкладно забезпечити законодавчо передбачену ротацію складу ЦВК, що підвищить довіру суспільства до діяльності цього державного органу.

ВИСНОВКИ ЗВІТУ

 • До потенційних викликів дня повторного голосування 15 листопада 2015 р. ОПОРА зараховує підкуп виборців, силові протистояння між кандидатами, неналежну роботу виборчих комісій та спроби маніпуляцій із підрахунком голосів, встановленням підсумків те результатів голосування. Усі суб’єкти виборчого процесу та правоохоронні органи повинні усвідомлювати наслідки від можливих дестабілізуючих факторів в день голосування та на етапі підрахунку голосів для загальної оцінки виборчого процесу та іміджу держави в очах громадян та міжнародних партнерів України, максимально уникати протистоянь та конфліктів;
 • На місцевих виборах 2015 р. МВС України продемонструвало в окремих випадках спроможність ефективно реагувати на підкуп виборців та інші порушення законодавства. Оперативне слідство та притягнення до відповідальності винних у підкупі виборців в Чернівцях,початок розслідування щодо фактів масового підкупу виборців в Дніпропетровську мають стати серйозним попередженням длясуб’єктів виборчого процесу, які планують вдаватись до кримінальних правопорушень. Напередодні дня голосування, під час волевиявлення і на етапі підрахунку голосів правоохоронні органи зобов’язаніактивно діяти щодо попередження та фіксації правопорушень на виборах
 • Перебіг передвиборчої кампанії та регіональний суспільно-політичний контекст свідчить про те, що потенційно конфліктним може бути день повторного голосування і процес підрахунку голосів в мм. Дніпропетровськ, Павлоград, Кривий Ріг, Дніпродзержинськ, Нікополь (Дніпропетровська обл..), Запоріжжя,Бердянськ, Мелітополь (Запорізька обл.), Краматорськ (Донецька обл.), Миколаїв, Черкаси, Чернігів, Житомир, Ужгород. Дестабілізуючі ризики пов’язані як з можливістю юридичних протистоянь між кандидатами, так силовими конфліктами, спробами порушити законний перебіг діяльності виборчих комісій, прихованою агітацією посадових осіб напередодні. Натомість правоохоронні органи мають бути готовими реагувати на будь-які прояви незаконного втручання до виборчого процесу;
 • У організаційному аспекті ОПОРА відзначає достатньо позитивні умови для проведення дня повторного голосування 15 листопада 2015 р.Виборчі комісії усіх рівнів, за оцінками ОПОРИ, доклали достатніхзусиль для належної організації і проведення голосування. У той же час кандидати, які беруть участь у повторному голосуванні з виборів міських голів у 29 містах, мають утриматися від спроб політично впливати на роботу її представників у складі ДВК, а обмежитися виключно взаємним контролем;
 • Агітаційна кампанія на повторному голосуванні з виборів міських голів в 29 містахбула менш активною, ніж перед голосування на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2015 р. Кандидати нерідко обмежуються медійною та зовнішньою рекламою, прихованою агітацією в ЗМІ та не проявляють високої активності щодо особистих зустрічей із виборцями. Негативними проявами передвиборчої кампанії перед днем повторного голосування стало достатньо масове розповсюдження «брудної агітації», матеріалів передвиборної агітації без належних вихідних даних та зловживання владним становищем з боку кандидатів, які займають посади в органах місцевого самоврядування. Ознаки застосування адміністративного ресурсу, що виражалися у формуванні неконкурентних переваг,спостерігачі ОПОРИ зафіксували в агітаційній кампанії чинних міськихголів Вінниці, Житомира, Київа, Кременчука, Кривого Рогу, Луцька, Львова, Полтави, Рівного, Сєвєродонецька, Сум, Ужгорода, Хмельницького, Черкас, Чернівців, Чернігіва
 • Фінансування передвиборчих кампаній учасників виборів в Україні залишається непрозорим, при цьому чинне законодавство не містить дієвих санкцій за порушення встановленого порядку ведення передвиборної агітації. Механізми проміжного і остаточногофінансового звітування кандидатів, передбачені Законом України «Про місцеві вибори», поки не запрацювали повною мірою, а громадський контроль за виборчими фінансами був обмеженим;
 • Незважаючи на те, що ОПОРА закликала Верховну Раду України розглянути можливість за спеціальною процедурою організувати новий виборчий процес в мм. Маріуполь і Красноармійськ Донецької області,рішення парламенту щодо проведення голосування 29 листопада є політично обргунтованим та сприяє забезпеченню виборчих прав громадн. У разі підписання Президентом Україниприйнятого закону усі політичні сторони мають визнати факт проведення голосування 29 листопада 2015 р. і прикласти усіх зусиль для відновлення виборчих прав мешканців Маріуполя і Красноармійська. Натомісь ЦВК має об’єктивно і системно роз’яснити проблемні аспекти виборчого процесу в цих містах, які залишились невирішеними після прийняття окремого закону з цього приводу;
 • Після встановлення результатів повторного голосування 15 листопада та чергових місцевих виборів в Маріуполі та Красноармійську 29 листопада Президент України та Верховна Рада України мають невідкладно забезпечити законодавчо передбачену ротацію складу ЦВК, що підвищить довіру суспільства до діяльності цього державного органу.
 

А ось результати застосування системи недовідкритих списків на останніх виборах депутатів міських рад в містах з кількіс...

Posted by Denys Kovryzhenko on 13 листопад 2015 р.

ОПОРА підвела попередні підсумки кампанії перед другим туром виборів міського голови

Новини, Вибори | Elections , Місцеві вибори 2015, Сумська обл. | Sumy obl.

Практично відсутня агітація і питання щодо формування та роботи дільничних комісій: головні особливості передвиборчої кампанії останніх двох тижнів напередодні другого туру виборів міського голови міста Суми.

Громадянська мережа ОПОРА на Сумщині підвела проміжні підсумки напередодні другого туру виборів міського голови обласного центру. Під час спільної прес-конференції ОПОРИ та Головного управління Національної поліції України в Сумській області 12 листопада йшлося про те, як пройшли місцеві вибори в регіоні та чого очікувати сумчанам від другого туру.

Заступник начальника Головного управління Національної поліції України в Сумській області Володимир Бабич повідомив, що правоохоронці в посиленому режимі працюватимуть в день виборів і оперативно реагуватимуть на всі повідомлення .

Також він зазначив, що злагоджена співпраця міліціонерів, працівників СБУ, прикордонників, представників МНС та тісний контакт з громадськими організаціями дозволив провести місцеві вибори 2015 року на Сумщині в правовому полі, чітко попереджаючи порушення законодавства та швидко реагуючи на різноманітні події.

 

Коротко про результаты застосування псевдовідкритих списків на цих місцевих виборах. На виборах до облрад в середньому ...

Posted by Denys Kovryzhenko on 13 листопад 2015 р.

Довготерміновий спостерігач ОПОРИ Ольга Коренєва відмітила, що особливістю кампанії напередодні другого туру стала практична відсутність зовнішньої реклами, агітації на вулицях, розповсюдження листівок, прямої роботи з виборцями тощо. Кандидати присутні лише у ЗМІ та не проводять активну кампанію.

- Складається враження, що ніхто не бореться за посаду мера, - зауважила спостерігач.

Серед загроз проведення виборів Ольга Коренєва назвала неповну комплектацію дільничних виборчих комісій та питання щодо професійності її членів. Незважаючи на те, що Сумська міська виборча комісія активно шукала охочих працювати в дільничних комісіях, а також проводила спеціальні навчання, сумчани не дуже активно зголошувалися на цю роботу, так само як і пропускали навчання, мотивуючи свою відсутність занятістю за основним місцем роботи.

 

О, пошла в комментариях отработка будущих передовиц и клише. Якобы "ці вибори відображаюсть стан громади".Готов бесплат...

Posted by Gennady Miropolsky on 15 листопад 2015 р.

Координатор виборчих програм ОПОРИ в Сумській області Олександр Хоруженко представив журналістам аналіз результатів Місцевих виборів 2015 року в розрізі округів та персоналій депутатів. Особливості нового Закону України «Про місцеві вибори» відобразилися на результатах партій, а також призвели до того, що в частині округів як в Сумській міській, так і в Сумській обласній раді немає своїх представників.

- В Сумах 42 округи і з них 14 округів без депутатів. В той же час по деяким округам обрано по два депутати, а в окрузі №5 – аж три обранці. Аналогічна ситуація і в Сумській обласній раді, де 19 округів не мають депутатів.. Так проявилася вада закону. Також цікавою є аналітика, яку можна умовно назвати «Ціна мандата». Наприклад, Світлані Липовій, яка представляє партію ВО «Батьківщина», треба було набрати 40,38% щоб стати депутатом. В той час як Максиму Галицькому із партії ВО «Свобода» вистачило для цього лише 6,99% голосів, - зауважив Олександр Хоруженко.

З повним варіантом аналітики можна ознайомитися на лонгріді сайту SumyNews .

В день голосування 15 листопада Громадянська мережа ОПОРА матиме короткотермінових спостерігачів на окремих дільницях. Також працюватимуть дві мобільні групи спостерігачів. Про всі події ОПОРА оперативно повідомлятиме журналістів.

За коментарями звертайтеся:

Ірина Стегній,

прес-секретар Громадянської мережі ОПОРА в Сумській області

+380663055190,irina.stegniy@gmail.com

Моніторинг парламенту | Веб-сайт | Фейсбук | Твіттер

(#вибори2015 #elect_ua #opora #опора)

10 листопада 2015

В Сумах вибори міського голови під загрозою через брак людей у ДВК

В Сумах другий тур виборів міського голови під загрозою зриву через брак бажаючих працювати у дільничних виборчих комісіях. Голова ТВК каже, що ДВК й досі формуються, хоча перше засідання вже провели.

Станом на понеділок, 9 листопада, подання кандидатур для роботи в дільничних виборчих комісіях виглядає наступним чином: 347 чоловік від Анатолія Єпіфанова, 937 осіб від Олександра Лисенка та 123 особи від голови Сумської міської виборчої комісії. Таким чином, всього до роботи в ДВК в другому турі виборів Сумського міського голови зголосилося 1407 осіб, в той час, як потреба для мінімального формування дільничних комісій складає 2012 чоловік.

В коментарі ОПОРІ голова Сумської міської виборчої комісії Світлана Ревякіна повідомила, що дійсно формування складу дільничних комісій проходить із труднощами, які спричинені, в першу чергу тим, що один із кандидатів на посаду Сумського міського голови, а саме Анатолій Єпіфанов, подав лише третину кандидатів і на деяких ДВК від цього кандидата не буде жодного члена ДВК.

- Станом на 9 листопада ми й досі залучаємо людей, приймаємо від них заяви і проводимо комплектацію дільничних комісій. Незважаючи на це, всі ДВК вже провели перше засідання, отримали печатки і запрошення для виборців, - повідомила Світлана Ревякіна.

Вона також розповіла про те, що тепер ТВК звинувачують у порушенні квот, адже від одного кандидата втричі більше членів комісій, а значить і більше людей на керівних посадах, ніж від іншого.

- Ми зараз проводимо консультації з цього питання, і розглядаємо різні варіанти. Можливо, в ДВК не буде заступника голови, але це питання ще на стадії обговорення, - повідомила голова ТВК.

Нагадаємо, в другий тур виборів міського голови міста Суми, який відбудеться 15 листопада, вийшли кандидат від партії ВО "Батьківщина", нинішній мер, Олександр Лисенко та висуванець партії "Воля народу", почесний житель міста, Анатолій Єпіфанов.

6 листопада 2015

Сумщина доволі схожа на Україну загалом. Терпиться, терпиться, а потім як бахне

Сумщина завжди вміла дивувати.

Здавалося б, малопримітний регіон, глухомань біля російського кордону, прогнозована, далі нікуди, але таки ні.

Той, хто в це вірив, уже не раз мав нагоду обсмалити бороду.

Бо тут уміють влаштовувати розриви шаблонів, вистрілювати якраз тоді, коли все, здається, складається якнайкраще, і накривати мідним тазом усі плани та перспективи великих комбінаторів.

Тут така традиція.

Останні вибори знову неабияк подивували все­українського обивателя сумськими пристрастями.

Ні з того ні з сього тиха область, яка нібито ще з часів Помаранчевої революції, розчарувавшись у своєму землякові, якого доля винесла на вершину президентства, впала в глибокий сон, раптом прокинулася.

Прокинулася несподівано гучно, вліпивши по пиці одразу всім, хто сподівався на легку здобич і неперебірливість мешканців глухомані.

Місцевим князькам і магнатам, які самозакохано вірили у свою унікальність та непоборність, центральній владі, що сподівалася за допомогою маніпуляцій підім’яти під себе цей край, і навіть своїм вискочкам, які марили легкою здобиччю.

Олігархи. Цих істот на Сумщині традиційно не люблять, але якось уживаються з ними, доки не допече. У цьому Сумщина доволі схожа на Україну загалом. Терпиться, терпиться, а потім як бахне.

Бахнуло колись у 2004-му, коли губернатор Щербань, із донецьких, добряче заливши під шкіру сала своєю самодіяльністю, перевершив поріг допустимого.

Завалили, здавалося б, непорушного володаря як пити дати кількасот студентів. Озлобилися так, що ні менти, ні інші добрі люди не допомогли. Полетів Щербань у невідомому напрямку.

Тепер, схоже, прийшла черега Андрія Деркача. Це ще один пан, не дуже гласний, бо не губернатор, але добрячий шматок області тримає, ледь не всю.

Стверджувати, що йому на Сумщині настав гаплик, звісно, ранувато, основна битва попереду, але гонор у його армії підлабузників понівечено серйозно. Як не крути, а столиця Глухів впала.

Ну не так щоб без бою, бо, подейкують, навіть замах на Мішеля Терещенка під виглядом автокатастрофи планувався, але впильнували компетентні органи. У день виборів теж було б весело, горіли б дільниці зі скриньками, як смолоскипи, хлопці вже навіть чиркали сірниками, але…

Це нині багато хто дивується, як то віддав Деркач свою вотчину без гучних фальсифікацій і мордобоїв, бо й справді дивно. Але дивуватися не варто. Попитайтеся в заступника начальника обласного управління з громадської безпеки, який цілу добу гасав по Глухову і втихомирював електорат, як йому було.

Він розкаже. Можливо.

Але очевидці розповідають, що, повернувшись до Сум, високий начальник тільки й сказав, що побував у справжньому Техасі, стінка на стінку і все таке. Якби не міліція, була б бойня.

У Конотопі теж не менш епічна історія, щоправда, без крайнощів. Там мером вибрали свободівця, і друге за значущістю місто області, важливий вузловий центр, наче перевернулося з ніг на голову. Було проросійське аж до мозку кісток, і от на тобі.

Що тепер буде з тими Глуховом і Конотопом, як відбиватимуть свою вотчину Деркач і Ко, лише Бог знає. Бачення аналітиків, принаймні щодо долі Глухова, розходиться кардинально.

Хтось пророкує Терещенкові швидкий гаплик, бо, мовляв, у нього немає команди й деркачівці в раді його швидко взують, а хтось каже, що все під контролем, рада як рада, більшість у нього сяка-така набереться й нічого критичного не трапиться. Не міг, мовляв, Київ допустити, щоб такого легендарного чоловіка в Глухові кинули напризволяще.

Побачимо. У будь-якому разі очевидці розповідають, що в стані конкурентів шок і лють.

Нібито Деркач, зрозумівши, що сталось, обзивав своїх підопічних бездарами й навіть погрожував своєму кумові та помічникові Олегу Бояринцеву, який курирує на Сумщині його справи, очолюючи деркачівську "Волю народу" в облраді, розправою. З переляку Бояринцев, кажуть, заяву в міліцію написав про погрози життю.

Якщо це так, то внутрішні розборки в них там і справді серйозні. Та й нічого дивного. Донедавна Андрій Деркач міг цілком спокійно вважати себе сумським князем.

За всіх часів правив і владарював як хотів, навіть Порошенко, нібито з вдячності за розвал януковичівської коаліції в парламенті, благословив олігарха й далі правити областю, а тут, дивись, таке.

Область олігархічні клани контролювали завжди глобально. З одного боку, група колишнього губернатора Чмиря з партнерами-регіоналами, з другого — Деркач із Григоришиним, ще шматок у Коломойського.

Хто не в курсі, помітну частку української нафти видобувають на Сумщині. Звичайно, всі були не проти й далі впливати на ситуацію, до того ж у світлі децентралізації та збільшення місцевих бюджетів вигідно сісти на розподіл грошових потоків.

Деркач ледь не в усі політпроекти, кажуть, встиг попропихати своїх людей, так само, не сумнівайтеся, працювали й інші.

 

Бо хто ж відмовиться вигідно освоювати кошти. Тим паче децентралізація вже дається взнаки.

Єдина біда, що всі ресурси витрачаються в ручному режимі. І непоганий результат "Батьківщини" в Сумах, та й обрання мера міста від цієї політсили якраз чудово це ілюструє.

Весь бюджет пішов, грубо кажучи, на піар, розповідають громадські активісти. Бюджетні кошти вбехували в усе: садочки, школи, підвали, ліфти, бруківку.

Не обійшлося, щоправда, і без курйозів.

Двійник чинного мера Сум Олександр Іванович Лисенко, який узагалі нічого не робив, взяв понад 4%, що значно більше, ніж ті, хто трудився, активно проводив масові кампанії, вкладав купу грошей, ходив на дебати і т. ін.

Політична кухня на Сумщині взагалі доволі цікава, хоча назвати її оригінальною язик не повертається. Кількість реально існуючих партій тут така мала, що зовсім не дивно, що виборців, охочих голосувати за котів у мішку, виявилося ну дуже небагато.

Молодь цю акцію взагалі проігнорувала, і якби не пенсіонери та інші надмірно активні громадяни, все закінчилося б доволі плачевно.

З реальних партій у Сумах та області можна назвати хіба що "Батьківщину", котра стабільно бере свої 11–12%, "Свободу", яка має сильний активний кістяк і на якій, по суті, трималися всі вуличні акції під час революції, Демальянс — поки що незначну силу, людей 20, котра не побоялася йти на вибори за своїми 3%, і, хоч як дивно, Аграрну партію, яка ніколи не мала впливу, зате зуміла добре розбудувати низові структури.

А от щодо решти ситуація тут плачевна. БПП у Сумах реально немає, це проект, причому навіть не на папері, а в соцмережах і телевізорі.

Соціалісти й Народний рух померли. Радикальна партія здулася. "Воля народу" — фіксація впливів Деркача. "Відродження" — така сама фіксація впливів регіоналів Чмиря, Кернеса та Коломойського.

Вони матимуть фракцію в облраді, але сказати, що це партія, важко. "Сила людей" — проект, який, можливо, переросте в політичну силу, як і УКРОП, сформований у середовищі бізнесменів середньої руки, та "Самопоміч", членів якої мало хто бачив, вони вели кампанію, ставлячи по місту тумбочки на бетонних основах: ні реклами, ні зустрічей — лише бетонні тумби.

З таким успіхом можуть ці бетонні тумби принести і в міськраду, щоб стояли. Єдиний, кого впізнають із цієї політсили, — Ірина Рибальченко, креатура Деркача з командою. Вона директор їхньої ТЕЦ.

Те, що Сумщина є регіоном, здатним образитися й вийти з-під контролю в будь-який момент, варто пам’ятати, а надто тим, хто на нього претендує. Область якщо не особлива, то зі своїми мухами.

Тут, може, й не люблять гучних бунтів, але в кашу наплювати собі не дадуть, особливо коли реальність починає діставати.

Користуватися стереотипами небезпечно, вони тут також специфічно працюють. І в цьому легко можна переконатися, якщо є бажання.

Здавалося б, прикордонна з Росією область, любити сусіда тут якщо не зобов’язані, то принаймні повинні. Як мінімум говорити російською і перейматися дружніми зв’язками. А от і ні.

У Сумах російської майже не чути. Набагато менше, ніж у Києві.  

Звісно, Сумщина пов’язана з Росією контрабандою, унікальною, до речі, за своєю суттю. За рік вона збільшилася, кажуть, у рази, пропорційно зростанню патріотизму та національної свідомості.

Та так солідно, що на глухівському та краснопільському напрямку будують уже навіть спеціальні перевалочні хаби.

 

Звісно, ниточки тягнуться аж до столиці, і патронами виступають нібито київські високопосадовці. Але й місцеві люди не жаліються, бо і їм перепадає. Українці везуть у Московію сир, який у Росії офіційно "забанили". А от в Україну навзамін женуть теж ліквідний товар: бичків.

У Московщині, виявляється, цього добра плодиться повно, а в нас бракує. Ганяють їх через кордон діти 13–15 років, що віком не дотягують до кримінального покарання.

Отримують за послугу по 500 грн. Наші пацани їх тут зустрічають і переганяють далі.

Заробіток уже менший, 300 грн, але й це непогано. Масштаб явища майже промисловий, нормальний системний бізнес. Кордон із Росією здоровенний, ганяти можна що завгодно, що, в принципі, і відбувається. А інакше й не можна.

Життя таке. Бо, як не крути, нічого позитивного за роки незалежності тут так і не відбулося: поштовху, ривка, принаймні натяку на розвиток мешканці так і не дочекалися. Навіть обирати часто доводиться не між двома лихами, хай і яскравими, а поміж незрозуміло чим.

Тотальний брак якісної пропозиції. Не стінка на стінку, як жартують громадські активісти, а яма на яму. Нормальній людині ще треба постаратися не вступити.

Але й це, схоже, ненадовго. Сумщина ж уміє дивувати.

via tyzhden 

30 жовтня 2015

Мишель Терещенко: На Сумщине школа не может поменять уборщицу без разрешения Деркача

Изюминкой этих местных выборов стало избрание мэром провинциального Глухова человека, сменившего французское гражданство на украинское лишь полгода назад.

Без единого биллборда, но с впечатляющим отрывом - 65,95% против 31,9% - действующего городского голову Юрия Бурлаку обогнал потомок известной династии украинских предпринимателей и меценатов, правнук первого украинского олигарха - Мишель Терещенко.

Мишель родился во Франции. Впервые в Украину как турист попал в 1994 году. Живет и работает здесь уже двенадцать лет, шесть из них – на родине своих предков, в Глухове. "Решение переехать было выше меня", - вспоминает сегодня Мишель.

В небольшом городке на Сумщине он занимается бизнесом – льно- и коноплеводством. Основал Фундацию наследия Терещенко, заданием которой является поддержка состояния строений, возведенных его предками в Киеве и Глухове более 100 лет назад.

После Майдана Мишель решил сменить гражданство, и не так давно, 21 марта этого года Петр Порошенко вручил ему украинский паспорт. Уже тогда, как признается Терещенко, он знал, что будет баллотироваться в мэры Глухова.

Проведенную кампанию Мишель сегодня называет "своей АТО". Противостояние в Глухове действительно было жестким. Действующего мэра, баллотирующегося от "Воли народа", связывают с экс-регионалом и заместителем главы депутатской группы "Воля народа" в парламенте Андреем Деркачем. Последний долгие годы при всех властях считался "смотрящим" по Сумщине.

 

Как я уже говорил, БПП полностью потеряла контроль над горсоветом. Даже та немногочисленная фракция БПП, которая будет п...

Posted by Сергей Пушко on 30 жовтня 2015 р.

С регионом и непосредственно Глуховом нардепа связывает мажоритарный округ №159, по которому он с завидным постоянством и получает свой депутатский мандат.

В штабе Терещенко во время кампании заявляли об использовании админресурса и "черного пиара" против своего кандидата.

Против Мишеля возбудили также несколько уголовных дел. А как раз накануне голосования в городе разгорелся скандал в связи с резкой заменой секретаря, трех членов городской комиссии и якобы подделанной подписью в представлении в ЦИК.

С Мишелем Терещенко "Главком" встретился в Киеве. Без пяти минут мэр действительно настроен кардинально изменить жизнь жителей своего города. В его планах: поставить "крест" на коррупции в регионе, восстановить все ранее закрытые предприятия, сделать Глухов привлекательным для туристов и перевести его на альтернативные источники энергии...

Минус в том, что амбициозный, как он сам себя называет, "европейский украинец", кажется, далеко не всегда понимает, с чем на самом деле ему придется столкнуться.

65,95% - довольны таким результаты?

Для меня это не сюрприз. Только мои оппоненты не видели, что город изменился. Были фальсификации на округе – они чуть-чуть изменили цифру. Но в любом случае, у меня была очень сильная поддержка.

Но есть парадокс, которого я не ожидал. Я думал, что пенсионеры будут, может, более настроены против меня. Есть среди них бывшие коммунисты, есть русскоязычные, есть люди с пророссийскими взглядами. Но в итоге, что очень приятно, у меня была армия бабушек. Глуховские бабушки – фантастические.

Я видел это сразу, как только начал встречаться с людьми на улицах. И они не только голосовали за меня, они были для меня лучшими агентами, лучшей пропагандой, лучшими агитаторами.

А студенты, которые, как я думал, будут более активными в поддержке изменений, по факту были пассивными. Были случаи продажи некоторыми из них голосов за несколько сотен гривен.

Но я понимаю. У нас не было возможности связываться со студентами, доносить им свои идеи – нам не давали помещения для встреч. И студенты не понимали, что изменения, которые могут произойти, важны, в первую очередь, для них. А бабушки поддержали изменения ради детей.

Может, "бабушкам" просто легендарная фамилия говорит гораздо больше, чем молодежи?

История моей семьи не играла большой роли на этих выборах. Люди знают, конечно, что мой прапрапрадед был бургомистром города с 1841 по 1845 год, и его сын Никола, мой прапрадед был бургомистром и потом мэром городом с 1850 по 1872 год. Но это очень давняя история. Роль сыграл наш план: очистить город от коррупции, реанимировать производство и создать новые рабочие места.

Мой конкурент – не столько Бурлака, сколько его "шеф" Деркач

Вашим основным конкурентом был представитель "Воли народа", действующий мэр Юрий Бурлака. У вас с ним были "стычки"?

Мой конкурент – не столько Юрий Бурлака, сколько его «шеф» Андрей Деркач, который является «динозавром» советского периода и периода Кучмы. Он (Бурлака, - «Главком») не играет никакой роли. Деркач был прокучмовский, потом проющенковский, потом проянуковичевский. Сейчас он говорит, что он пропорошенковский.

В любом случае он считает, что Сумщина – его королевство. И мы делали кампанию против системы Деркача, который сейчас контролирует все-все на Сумщине. Губернатор (Николай Клочко, - «Главком») – это человек Деркача, прокурор – человек Деркача, милиционеры – люди Деркача, ректор университета (Глуховского национального педагогического университета имени Александра Довженко, - «Главком») – человек Деркача, главврач – человек Деркача. На Сумщине школа-интернат не может поменять женщину, которая убирает комнаты, без разрешения Деркача.

Вы так иронизируете?

Нет, это факт. Это его королевство. Он пришел сюда из Днепропетровска в 1998 году, по этому округу он неоднократно баллотировался в Раду. Почему он пришел в Глухов?

Потому что под выборы покупать власть дешевле в Глухове, чем в Днепропетровске. И для него, конечно, лучше, если люди будут жить бедно и без работы, потому что тогда их можно покупать подешевле, и сосредоточить у себя весь админресурс. Сейчас в городе все умирает. Я – единственный предприниматель там, который развивает бизнес, инвестирует.

Вы обвиняли вашего конкурента в использовании админресурса. В чем это именно проявлялось? В СМИ писали, что вам не позволили провести встречу с избирателями в местном дворце культуры, не нашлось места для вашей рекламы на билбордах.

Мне не дали помещение для встречи с избирателями. Нам не дали ни одного помещения, включая те, что строили мои предки: педуниверситет, агроинститут. Там есть большие аудитории, где мы могли собрать, например, 400 людей. Но мы не могли. Уже ближе к концу кампании, когда пресса стала писать о наших проблемах, нам «позволили» арендовать Дом культуры.

Но, к сожалению, Дом культуры до 22 октября находился на ремонте – там не работало отопление. Хотя там без проблем показывали кино, театр. Но ладно. Когда мы обратились по поводу аренды на число после 22 октября, оказалось, что на 23 октября там уже были запланированы мероприятия для «Воли народа».

Они не дали нам ни одного билборда – это все через горисполком. На меня также выливались тонны «черного» пиара.

 

Решил опубликовать свой комментарий на пост одного журналиста, где он выложил интервью господина Терещенко (новоизбранно...

Posted by Микола Клочко on 30 жовтня 2015 р.

Что именно о вас писали?

Идиотизм. Писали, что я претендую на церковь, на университет, на больницы, которые строили мои предки. Что я хочу забрать это все у города. Но я всего не читал. Мы видели четыре специальные газеты, которые писали что-то против меня.

Сразу, когда я задекларировал свое желание баллотироваться, прокурор межрайона – вероятно, с помощью прокурора Сумской области - открыл против меня четыре уголовных дела.

Тоже бред. Как только мы об этом узнали, то передали всю информацию следователям, налоговым инспекторам.

Причем, мы узнали же об этом не сразу, а через «черный» пиар. Очень странно, что люди, которые публиковали против нас материалы, знали об этих уголовных делах, а я нет. Это говорит о том, что есть связь между ними и прокурором. Эти дела еще открыты. Кажется, каждый человек в Глухове, который только пожмет мне руку, сразу получит звонок от Деркача или от его бояр.

Вы обращались за поддержкой к кому-то?

Была очень интересная ситуация в Киеве. Замглавы Администрации президента Виталий Ковальчук еще в августе предложил мне встретиться на Банковой. На встрече он мне сказал: Президент знает о вашем желании баллотироваться в мэры, он это поддерживает и будет горд, если вы согласитесь баллотироваться как представитель Блока Порошенко. Я сказал: Виталий, я человек Президента, который недавно подарил мне гражданство, но я понимаю, что на Сумщине есть очень большой конфуз между Блоком Петра Порошенко и организацией Андрея Деркача. А Ковальчук говорит: нет, не думайте так, мы знаем этого человека, у нас договор, все нормально, вам нужно встретиться с народным депутатом Александром Сугоняко, который руководит БПП на Сумщине в понедельник (разговор был в пятницу), и мы вас будем поддерживать.

Вы согласились?

Я был рад. Я не ожидал такой сильной поддержки. Но в понедельник Сугоняко мне сказал: Мишель, если ты сейчас будешь включен в кампанию как член БПП, тебе нужно заполнить три анкеты, но эти три анкеты я подписать не могу, мне нужно отправить их человеку, который в июне регистрировал БПП в Сумах. А этот человек – это человек Деркача. Все происходит в офисе Деркача. То есть Деркачу нужно согласовать, что ты будешь баллотироваться как представитель БПП!

То есть Блок Порошенко на Сумщине и в Глуховском районе регистрировал в июне людей Деркача в помещении, которое является офисом Деркача. И люди так думают, что Петр Порошенко и Андрей Деркач помогают друг другу.

Я не мог согласиться. Потом я понял, что ситуация была еще более критической. Потому что Сугоняко ушел из БПП, и часть людей партии Удар, которую он в Блоке Порошенко и представлял, баллотировались на Сумщине от «Партии простых людей» (Сергея Каплина, - «Главком»).

А Блок Петра Порошенко Сумщины – это уже блок Деркача.

Деркач купил Блок Петра Порошенко – такой себе франчайзинг. Ну, я не думаю, что Администрация президента так наивна, что они не знают об этом.

Губернатор отказался помочь и не отвечал на мои звонки

Какую позицию в этой кампании занял губернатор?

Губернатор Сумщины Николай Клочко, хоть и выходец из "Батькивщины", - тоже человек Деркача. Когда Сугоняко ушел от Блока Петра Порошенко, Клочко был начальником БПП.

Я ему звонил. Один или два раза он отвечал. Потом перестал.

А что вы конкретно хотели от губернатора?

Когда я еще думал, что буду баллотироваться от Блока Петра Порошенко, я думал, что он, как руководитель БПП на Сумщине, зарегистрирует меня как кандидата от этой партии в мэры.

Но потом я понял, что он не мог этого сделать, потому что он 100% не человек Порошенко. Я также просил его поговорить с прокурором, потому что это не красиво открывать против меня как кандидата четыре политически мотивированных уголовных дела. Губернатор отказался помочь и последние две недели не отвечал на мои звонки.

А потом Деркач купил и Игоря Мирошниченко, главу "Свободы" в Сумской области. У них был договор.

Это вы о том, что «Свобода» изначально поддерживала вас, но в итоге выдвинула вдруг своего кандидата?

"Свободовцы" в Глухове – мои друзья. Они патриоты, мы делали мероприятия вместе. Но по инструкции Игоря Мирошниченко они зарегистрировали кандидата против меня - Михаил Подолин ранее уже был техническим кандидатом от Деркача. С местными "свободовцами", которые живут в Глухове, мы до сих пор хорошие друзья. Руководитель "Свободы" в Глухове выступал на моем митинге за меня, а не за кандидата от Мирошниченко.

Потом люди Деркача в последние минуты купили прямо у Радикальной партии Олега Ляшко места в комиссии. Члены ТИК от Радикальной партии – это тоже были мои друзья. Деркач хотел их снять. Радикальная партия без ведома городских ячеек заменила своих членов в ТИК. То же было и с "Батькивщиной" - был снят член комиссии Виктор Гришко.

 

про местные выборы на Украине #перевёлиозвучил Андрей Бочаров

Posted by Андрей Бочаров on 2 листопада 2015 р.

Как известно, накануне выборов, 23 октября, в Глуховской городской избирательной комиссии состоялась замена секретаря и трех членов. В частности, были изменены члены комиссии: Виктор Гришко ("Батькивщина"), Наталья Сычева ("Возрождение"), Иван Терещенко (Радикальная партия) и секретарь Любовь Фетищенко (Радикальная партия).

Любовь Фетищенко позже обратилась в милицию, прокуратуру и ЦИК с заявлением, что ее подпись на представлении о досрочном прекращении полномочий как секретаря ТИК и члена комиссии Ивана Терещенко от местной организации Радикальной партии Олега Ляшко была подделана. "Заявляю, что моя подпись была подделана, и я никогда не подписывала никаких документов по изменению членов ТИК, так же, как и пустых бланков. Таким образом, постановление ЦИК №502 от 23.10.2015 (Приложение №13) выдано ЦИК на основании сфальсифицированных данных.

Я сообщаю также, что указанная замена членов ТИК происходит с целью дальнейшей фальсификации выборов в городе Глухове", - отметила она.

То есть Деркач купил и Блок Порошенко, и "Свободу", и Радикальную партию, и "Батькивщину" в Глухове. Он был на сто процентов уверен, что выиграет выборы.

С их стороны были фальсификации. Но мы все фиксировали. У нас были мобильные бригады с юристами, бригады для охраны города, потому что у Деркача есть «частная милиция» – "Р-7".

В последний день нам помогали Сумское МВД и СБУ.

В день выборов глава МВД Сумской области и глава СБУ Сумской области понимали, что надо быть, как минимум нейтральными, они понимали, что власть уже меняется. А Бурлака ничего не видел до последнего момента.

В день голосования как конкретно проходил вот этот «выкуп» голосов студентов? Какие технологии использовались против вас?

"Карусели" были. Ну, не совсем "карусели" – были системы, когда студент идет на выборы, голосует, фотографирует бюллетень, идет назад, и возле общежития ему платили.

Сколько?

Насколько я понимаю, по 500 гривен. Но у меня нет точных данных.

До выборов тоже много покупали голоса. Представитель «Батькивщины» мне говорил: Мишель, мы ничего не можем сделать, они купили уже 30% города. Не знаю всю технологию.

Но, по некоторым данным, человек мог получить 500 гривен, если бы привел на выборы еще два человека. Много участков располагались в школах и университете. Все директора школ, кроме школы №3, руководитель университета, директор школы-интерната – все люди Деркача. Но у нас была армия волонтеров. Думаю, что в конце команда Деркача могла фальсифицировать ну 8-10%. Но больше не могли.

По поводу четырех уголовных дел. В чем конкретно вас обвиняют?

Милиция, что интересно, сообщила нам только номера уголовных дел. Написали письмо, мол, дела открыты, номера такие-то. Мы сначала не знали, что внутри. А наши оппоненты знали. Но там полный бред.

Одно дело. Писали, что якобы я не плачу аренду за помещение, которое использую в Глухове. Институт лубяных культур Украинской академии аграрных наук - это бывшая резиденция моей семьи, и там находится мой офис.

Но у нас есть договор с Академией аграрных наук. Мы показали, что все нормально, мы платим. Потом началось давление на директора Лубинститута, мол, почему он отдал мне помещение в аренду.

Было уголовное дело о том, что мы не платим правильно НДС. Но мы инспекторам все объяснили. Они понимали, что происходит. Сразу говорили: извините, но нам нужно все перепроверить обязательно.

Были уголовные дела по вопросам таможни – якобы мы фальсифицировали цены оборудования, которое я покупал в Бельгии и Франции.

Было еще кое-что. У нас есть сельскохозяйственная фирма и завод.

И обвиняли нас в том, что между заводом и фирмой мы неправильно оплачиваем сырье для минимизации налога.

Еще, к сожалению, во время избирательной кампании, у нас на заводе («Линен оф Десна» - одно из крупнейших предприятий Украины, работающих по полному циклу производства, начиная с выращивания льна, первичной переработки льнотресты и заканчивая производством натурального льняного шпагата и веревки, - «Главком») случилось ЧП (в конце августа рука работника предприятия попала в мяльный аппарат , что привело к ампутации, - «Главком»).

И наши оппоненты хотели доказать, что у нас не в порядке условия для работы людей.

К нам пришли следователи, все посмотрели.

Сказали нам, что все было в порядке, что если бы системы не работали как надо, человек мог умереть.

И следователь из областного управления Гоструда позвонил нам потом и сказал: я сделал рапорт, в котором говорится, что у вас все в порядке, приезжайте за ним в Сумы.

Я тут же отправил туда человека – важно было закрыть дело, до выборов оставалась уже неделя. Но когда мой человек приехал, ему там сказали: начальник не хочет отдавать вам этот рапорт, не хочет его подписывать, может, к вам отправят другого следователя.

Уголовные дела не закрыты. И они политически мотивированы. В итоге половину времени этой кампании мы защищали наших людей и отвечали на вопросы инспекторов.

 

Чернигов, Корбан и главная мораль гречаной демократииКогда я беседовал с Корбаном накануне выборов, то я специально сд...

Posted by Yuriy Romanenko on 3 листопада 2015 р.

А с вами не пытались просто договориться? Не предлагали снять кандидатуру?

Нет. Они знают, что бессмысленно делать такие предложения. Я кандидат не для себя, а для глуховчан. Здесь мои предки, усыпальница моей семьи, которую мне нужно ремонтировать, но которую я не могу начать ремонтировать, пока не начнется ремонт храма (Треханастасьевской церкви, - «Главком»), под которым и находится усыпальница.

В 1918 году коммунисты открыли могилу, сняли усыпальницу…

Уже 12 лет я хочу ее перестроить.

Я общался по этому поводу с двумя президентами, с губернаторами Сумской области, мэрами города, главами района, но никто ничего так и не сделал. На это нужно было разрешение. И храм нужно ремонтировать. Он красив, но в аварийном состоянии.

Меня нельзя купить. Это все не имеет цены.

Кроме Деркача, на Сумщине были и другие "хозяева". Экс-губернатор Владимир Щербань, например. Его влияние сейчас ощутимо?

Щербань был губернатором. Он собрал под себя все сахарные заводы моих предков и все сахарные заводы области. Он бандит. Он получал «свой налог» от экспорта зерна из области, когда был губернатором.

На Сумщине всегда была сильная коррупция, и люди не могли работать нормально, никто не инвестировал. Здесь много регионалов, которые сейчас или просто, так сказать, активные пенсионеры, или уже представляют «Волю народа», «Возрождение», «Оппозиционный блок» и «Наш край».

 

Как вы считаете, готово ли наше общество переварить настоящую борьбу с организованной преступностью в высших эшелонах вл...

Posted by Сергій Кошман on 3 листопада 2015 р.

На Сумщине у людей сложилось впечатление, что президенты – и Ющенко, и Янукович, и сейчас Порошенко – «продали» эти территории таким людям, как Деркач. Они уже думают, что Киев забыл о Сумщине. На границе с Россией есть и другие города и области, и там люди, в основном, традиционно пророссийские и голосуют за экс-регионалов.

А кто из числа украинских политиков вас поддерживал? Известно, что нардеп Анна Гопко сообщала о вашей победе. Кто еще?

Меня поддержали многие народные депутаты. Во время этой кампании мне помогала группа депутатов, которые недавно вышли из «Самопомочи» - Павел Кышкар, Виктор Кривенко, Анна Гопко. Поддержал Ярослав Маркевич. Также от «Самопомочи» мне помогал кандидат в мэры Харькова Тарас Ситенко – его корни тоже из Глухова. Помогали мне также Ольга Богомолец и Сергей Тарута, бывшие народные депутаты Владимир Стретович и Василий Пазиняк.

Люди, о которых я вам сказал, помогли мне конкретно. Они были на каждом участке, и ночью, были в ТИК, говорили с начальником МВД.

Кто ваша команда? Сколько в ней человек?

В команде много молодых людей, много волонтеров, много просто людей из Глухова, Киева. Некоторые из них уходили в отпуск, чтобы помогать мне.

Но штаб очень маленький. Это 10 человек. На время выборов, в последний момент – нас было 50. Из них – часть народных депутатов.

Наши оппоненты постоянно говорили, что моя команда – детский сад, что я один, никто мне не помогает, я ничего не понимаю. Они не думали, что этот коллектив волонтеров сможет выявить и фиксировать все провокации и фальсификации.

Шановні сумчани! Ну якщо вже народні депутати від Сум закликають до зриву другого туру виборів, то сподіватися й справді...

Posted by Olexandr Lisenko on 3 листопада 2015 р.

Вы уже понимаете, как будете сотрудничать с новым местным советом, ведь там наверняка снова будут заседать «люди Деркача»? Вам условно завтра там вотум недоверия не вынесут?

У нас есть большинство. В совете будет 21 депутат, которых я считаю нормальными, они представляют демократические партии. И будет 13 депутатов от «Воли народа», из них не все будут против нас. Там есть несколько человек, с которыми у нас не может быть никакого диалога, но есть и пять-шесть нормальных людей, предпринимателей, которые тоже хотят развития для Глухова.

То, что мы делаем сейчас, мы делаем для всей страны. Я понимаю украинский менталитет, но я недавно был французом. Я чувствую себя европейским украинцем или украинским европейцем. У меня есть обязанности перед моими предками. У нас есть семейный девиз: стремлением к общественным пользам. Они так жили.

Они давали 80% прибыли для социальной сферы – для Глухова и Киева. И я не могу обманывать людей, не могу играть, обещать, но не делать.

Я очень рад, что можно продемонстрировать, как маленький городок, который находится в приграничной зоне, который всю жизнь смотрел только на Россию, может открывать новые перспективы, двери для европейской жизни и может жить нормально.

Рад, что можно показать, как полностью очиститься от коррупции, реанимировать производство, создать новые рабочие места. Если мы сделаем это – вся Украина поймет, что это возможно.

Хотя я уже вижу зачатки дестабилизации. На следующий день после выборов мне позвонили и сообщили, что ректор университета собирает набсовет университета, хочет изменить бюджет.

Есть люди, которые будут играть против меня. Я это понимаю. Но я буду внимательно и решительно реагировать. Если это будет возможно, коррупционеров будем отправлять в тюрьмы.

Есть проблема, конечно, в том, что не все в компетенции мэра. И можно прогнозировать, что против меня будут играть все госструктуры: и губернатор, и прокурор, и судьи, и таможня, и милиция.

Кстати, губернатор поздравил вас с победой?

Нет. И мой оппонент не поздравил. Он сейчас говорит, что это мы сфальсифицировали выборы. Но у нас не было ни желания, ни возможностей для этого.

Но по указке Деркача против меня будут работать все госструктуры. Я вот сейчас в Киеве и хочу поговорить с Президентом. Госструктуры, работая против меня, будут работать против людей, которые меня выбрали. Результат БПП на Сумщине катастрофический. В Глухове – всего два депутата. В Сумах потеряли поддержку.

Потому что играют, не уважают людей. Они сделали такую кухню между Деркачем и БПП-Солидарностью, и потеряли людей. Если Президент понимает, что люди хотят изменений, он даст нам госструктуры, с которыми можно работать.

Сейчас нам нужно открывать новые возможности. Глухов же был столицей Украины (Глухов был исторической столицей Гетманщины, здесь располагалась Малороссийская коллегия, которая 40 лет руководила Левобережной Украиной, - «Главком»).

Но я боюсь, что Глухов может стать такой буферной зоной как Приднестровье, где всем руководят только кланы, мафия, где только процветает контрабанда, как сейчас. Но Глухов должен быть не просто красивым, он должен быть витриной: граница с Украиной – уже граница в Европу.

Большие предприятия были закрыты. Город умирает

Поговорим о ситуации в городе.

Здесь богатая природа, очень хорошее сырье, здесь фантастические люди, трудоспособные. Сюда не тяжело инвестировать. Мы выращиваем лен, перерабатываем его на заводе («Линен оф Десна», - «Главком»). Это очень маленькие инвестиции, но они работают. Но, кроме нашего завода, ничего нет. Все умирает. Большие предприятия были закрыты в результате коррупции, рейдерства. Закрыли мясокомбинат, молочный комбинат, суконную фабрику, пищевой комбинат.

Два месяца назад закрыли хлебозавод. Раньше были несколько предприятий, которые работали для России, сейчас они тоже закрыты. И никто не инвестирует – мы находимся в 10 километрах от России. Город умирает полностью.

Как вы собираетесь менять ситуацию?

Конечно, из-за своей близости к России, думаю, такие компании как Ford или Chrysler не будут делать сюда инвестиции. Это, к сожалению, невозможно – слишком рискованно для международных инвесторов. Но если не будет предприятия, где будет работать тысяча людей, может быть 20 предприятий, где будут работать по 50 человек на каждом.

Есть четыре направления, в которых можно развиваться. Первое – льноводство и коноплеводство. То, что я и делаю, но тут можно делать больше. Сейчас мы выращиваем лен на поле, переделываем на волокно, экспортируем. Но можно реанимировать текстильный бизнес. Если вы сейчас покупаете вышиванку, то это не украинский лен, а белорусский или китайский. У нас есть свои лен, волокна – можно делать готовый продукт.

Нужно реанимировать суконную фабрику. Есть 47 станков – они сейчас стоят, не работают уже более двух лет, есть коллектив, есть директор, который все сохранил. Что может делать суконная фабрика? Тот же брезент. Брезент сейчас нужен украинской армии в большом количестве. Знаете, откуда сейчас наша армия импортирует брезент? Из России.

Мы с директором завода уже встретились с людьми, которые готовы покупать брезент, и они уже дают заказ. Мы будем импортировать не из России, а из Китая сырье для начала работы, а потом уже сами будем делать сырье из льна или конопли, и через два-три месяца уже этот завод будет работать.

Второе направление – производство продуктов питания. Раньше у нас был пищевой комбинат, где делали сок, сидр, варенье. Сейчас – руины. Но у нас очень много яблок – никто не может реализовать такое количество. А сейчас есть большой спрос на сидр, это очень хороший напиток, лучше пива. Есть спрос на натуральные соки биопроизводства. Здесь тоже могут работать 50 людей. Нужно реанимировать хлебозавод, мясной, молочный заводы – все должно работать. Отдельный вопрос - пчеловодство. Мы строим медзавод. Мы сейчас отправим наш вкусный мед трейдеру, который отправит его на Запад. Мы будем в Глухове фасовать мед - это тоже 50 людей.

Третье – мы сейчас импортируем газ из России. Но есть города в Люксембурге, Франции, Германии, которые по размеру как Глухов, которые работают только на биогазе!

Этот сценарий для Украины выглядит совсем уж радужным…

Реально перевести город на альтернативную энергию. В 10 раз реальнее, чем в Люксембурге. Почему нет? Надо просто все организовать нормально. Люксембург, Германия и Франция это делают. Почему мы не можем? Посмотрите, мы в Глухове сделаем тест-модель.

И четвертое направление, важное для Глухова - реконструкция центра города и развитие туризма. Не только зеленого и культурного, но и исторического. Глухов был столицей Украины 75 лет – с 1708 по 1783 годы. Он был столицей Гетманщины и резиденцией украинских гетманов. Потом, когда Екатерина II приняла решение ликвидировать Гетманат, она сделала тут Малороссийскую коллегию. И хоть она и надеялась, что больше ничего не будет слышать об Украине, а только о Малороссии, именно там, в Глухове, родился проект украинского государства. Так вот, у нас есть центральная площадь. Во времена моих предков там было очень красиво: фонтан, кафе. Это было как во Франции. В Глухове, кстати, есть театр, который сейчас находится в аварийном состоянии, в котором с 1725 по 1914 годы – фактически двести лет – давали пьесы только на французском языке. Во времена Советского Союза центр был разрушен. После войны ничего не было реконструировано, кроме двух памятников, один из которых – Ленину.

Это может стать для нас шансом. Мы можем построить здесь, в центре, миниатюрный город – показать, какой раньше была столица Украины. Конечно, это будут деревянные модели, не настоящие. Но и это хорошо. Мы можем сделать ночную иллюминацию на фасаде, который остался от Малороссийской коллегии. На месте Ленина установим настоящую елку, живую, чтобы не нужно было ее резать каждый год. И здесь будем делать новогоднюю, рождественскую ярмарки, отмечать все праздники. Это все очень маленькие инвестиции. Какое-то количество человек нарядить в историческую одежду, кони, тележки, кареты. Это не миллион долларов. Мы это уже через несколько месяцев сделаем. И это тоже 50-100 человек, у которых будет работа. А потом появится агентство по туризму и новые рабочие места. В перспективе их может быть немало.

Инвестировать 100 тысяч долларов в предприятие поменьше возможно. У меня уже есть конкретные предложения – люди хотят инвестировать.

Вы лично во что будете инвестировать?

Буду помогать, например, еще суконной фабрике – хочу, чтобы она работала. Но там есть и директор, и учредитель. Я только помогу.

Я, кстати, еще до выборов – в пятницу заявил, что больше не буду генеральным директором, а буду только помогать. Буду только как учредитель.

В Глухове сколько у вас вообще предприятий?

Три. «Элифибр» (предприятие входит в группу компаний «Линен оф Десна», - «Главком») – это сельхозфирмы, которые сеют лен и коноплю на поле. 3 тысячи гектаров. Потом мы это отправляем на «Линен оф Десна» на переработку. И третье предприятие – «Десна-ленд» - фирма, которая занимается производством деликатесных продуктов питания. Мы продаем конопляное масло – зерна конопли очень полезны, льняное масло, конопляный сыр, конопляную халву, конопляный трюфель. Также здесь занимаемся медом – у нас пасека на 240 ульев. Продаем натуральный мед. У нас есть сады. И мне интересно здесь реанимировать будет комбинат продуктов питания. Мне интересно развивать биопроизводство.

Сколько сейчас человек занято на ваших предприятиях?

На выращивании льна и на переработке на заводе 153 человека. В «Десна-ленд», которая начала работать только несколько месяцев назад, 10. Но она быстро развивается.

Кроме Глухова, у вас где-то бизнес есть?

Нет. Сейчас все там. Но, думаю, если бы выборы прошли по-другому, я бы открывал льняной завод в Житомире. Потому что, думаю, если бы мой оппонент выиграл, больше бы в Глухове я бы не мог жить. Они хотели забрать мой бизнес.

Во Франции что-то осталось?

Нет. Но у меня там есть дети, внуки. Может, вот приедут. Раньше для них было опасно.

Еще одна проблема города, и вы о ней уже упомянули, - контрабанда. Что, откуда и куда идет?

Сейчас город умирает, но контрабанда и таможня процветают. Пока есть санкции против России, французский сыр идет в Москву через Глухов. Едет вино, продукты питания.

Но таможня – это не компетенция мэра. И мне нужно побыстрее переговорить с президентом, потому что ситуация у нас не лучше, чем в Мукачево.

В Глухове транзитный пункт и много леса. Там тяжело что-то контролировать. Я был удивлен тем, что между Глуховом и границей с Россией ничего нет, нет воинской части, они не усилили границу. У нас в Глухове есть казарма – она пустая. Мне нужно говорить об этом с министром обороны, с Кабмином, нужно усилить здесь границу. Если будет второй фронт, он будет там. Мы в 10 километрах от границы, а первая воинская часть – в Конотопе, в 100 километрах от нас! Такая ситуация выгодна тем, кто стоит на потоках контрабанды.

С начала Майдана прошло уже два года. Ваши ожидания оправдались?

Я был на Майдане как обычный человек, как турист, можно сказать. Но мы помогали по возможностям. Я видел, как 8 декабря упал памятник Ленину. 20 февраля я видел 14 трупов. Я никогда этого не забуду. Многие люди отдали жизни там, еще больше – на фронте, все ради изменений, чтобы их дети жили лучше. К сожалению, как минимум, на Сумщине ничего не изменилось.

Все еще хуже, чем раньше. Я знал, что решение идти в мэры может быть опасным для меня, но я решил пойти, потому что нам нужно уважать идеалы, за которые гибли и гибнут люди.

 

Бабуся з маленьким онуком на світлофорі, шось гомонить по-українськи, чекають на дозвільний сигнал. Циферблат лічить сек...

Posted by Rostyslav Martynyuk on 3 листопада 2015 р.

Сейчас есть фантастический шанс сделать из Украины европейскую страну, чтобы люди здесь нормально жили, получали нормальные зарплаты, имели нормальные перспективы. Все возможно. Европа ждет, Америка ждет, они готовы помогать. Но если они будут видеть, что коррупция осталась прежней или стала еще хуже, что реформы не идут, они могут устать и сказать: мы больше не будем помогать. И это будет конец для Украины. Это план Путина: разделить Украину на три части.

Первая - оккупированные территории: Донбасс, Крым и все, что он может собрать. Вторая - на Западе - минимальная страна, которая будет как Галичина, которая будет стремиться в Евросоюз, но будет слабенькой. И между оккупированными территориями и Галичиной – буферная зона, Приднестровье, где будет развиваться только контрабанда и мафия. Я не хочу видеть Глухов в этой зоне.

Вы вернулись в Украину…

12 лет назад! Сначала жил в Киеве. Последние шесть лет – в Глухове. Это приятная красивая страна. Это рай для инвесторов и предпринимателей.

То есть потенциально бизнес-климат оцениваете как хороший?

Да.

Даже в условиях войны?

Да. У нас есть очень компетентные люди, готовые работать за разумные деньги. У нас богатая земля, природа. Есть сырье, есть люди. Мы подписали договор об ассоциации с Европой. Что еще надо?

Да, есть война и коррупция. Но война – думаю, проблема решенная. Думаю, ее уже не будет. Путин понимает, что он не может продвигаться дальше, и больше будет заниматься экономической и политической дестабилизацией, а не вооруженной агрессией. Он увидел, что есть реакция, что помогают и Америка, и Канада, и Польша.

Но есть проблема внутренняя.

То есть?

Я, вообще, за парламентскую республику без президента. Потому что любой человек тут, побывший министром, депутатом или посидевший на Банковой, даже если он получил свой пост путем демократических выборов, через месяц такого сидения на Банковой уже не будет демократическим президентом. Он будет уже восточным деспотом, который хочет собрать под себя всю власть. Я видел Ющенко – это был восточный деспот, симпатичный, все хорошо, но он уже не понимал, как живет народ, не понимал, что бабушки Глухова не могут себе купить таблетки в аптеке.

via glavcom 

30 жовтня 2015

Андрей Крамченков: "Я не вижу себя в городе, в котором правят люди типа Лысенко или Епифанова"

Как только в партийном штабе подсчитали результаты голосования по Сумам,  кандидат в мэры от партии "За Украину!" Андрей Крамченков дал пресс-конференцию в сумском пресс-клубе, объявив, что у его команды третий результат на выборах мэра и четыре депутата в горсовете.

Позитив и плацдарм для следующего наступления

- Результат для нас достаточно позитивный. У нас теперь есть т.н. трибуна и доступ к информации. Мы это воспринимаем как плацдарм для следующего наступления. Я надеюсь, что следующие несколько лет будут подготовкой к предстоящим выборам, чтобы команда "За Украину!" получила более приличный результат.

Этой очень короткой кампании не хватило, чтобы набрать больше. Но, взяв нулевой бренд, абсолютно неизвестный в городе, тем более в области, мы достигли третьего результата в выборах мэра и преодолели 5-процентный барьер в горсовет. Так что мы это воспринимаем как позитив и площадку для следующих достижений.

 

Украина страна заколдованная. Что бы тут жить и работать нужно иметь особый иммунитет и способности. Здесь даже самый ус...

Posted by Сергей Гайдай on 29 жовтня 2015 р.

Из результатов радует и то, что Мишель Терещенко в первом туре нанес удар в сердце гидры.

Но с другой стороны, я со сдержанным оптимизмом к этому отношусь.

Выиграть выборы –  еще не все. Очень важно сейчас показать результат.

Иначе, если надежда будет потеряна, за Деркача там будет голосовать еще три поколения.

Поэтому очень важно Мишеля окружить подпорками, чтобы был результат. Чтобы надежные люди проукраинской направленности, профессиональные, смогли в Глухове показать пример выведения Глухова на современный уровень.

"С этим что-то надо делать"

- Давайте посмотрим на статистику посещения сессий и поймем, что депутаты не особенно-то ходят.

Я прогнозирую скорее ситуативное большинство, нестабильное, которое будет формироваться под конкретные проекты решений. Упреждая вопрос: с кем мы будем объединяться, с кем не будем, скажу: мы будем голосовать за конкретные проекты решений.

Я не думаю, что мы увидим в кратковременной перспективе какое-то более-менее стабильное большинство в горсовете. Оно будет ситуативным – под каждое голосование.

- А у Вас мэрские амбиции остались?

- А Вы когда-нибудь видели человека, который без амбиций идет на выборы? Конечно остались. Я человек, владеющий английским языком, имеющий профессию, которая позволяет найти работу за границей.

И для меня очень важно: либо изменить этот город, либо поменять его на другой, более комфортный. Я не вижу себя в городе, в котором правят люди типа Лысенко или Епифанова. Я буду системно работать над тем, чтобы этот город менялся. Я не хочу этой геронтократии.

Это просто дорога в никуда. Я не вижу развития для молодой квалифицированной части громады в городе, которым руководит человек типа Епифанова, который кроме матов, других методов управления не знает.

Я уже не говорю о проблемах с алкоголем. С этим что-то надо делать. Системно давить со стороны гражданского общества, со стороны адекватной части депутатов. Иначе что же будет с городом?!

 

Короткі висновки з виборчої кампанії:- Висування слабких кандидатів є технологією підігравання, що неодноразово спрацюв...

Posted by Ольга Айвазовська on 29 жовтня 2015 р.

- На выборы очень мало пришло молодежи. Это проблема кандидатов, которые не работали с молодежным электоратом или проблема молодежи?

- Явка молодежи на выборы никогда не была высокой, тем более, на местные. Мы, как могли, пытались привлечь молодежь, чтобы она пришла.

Организовали целый флешмоб в социальных сетях.

Но объективно явка в студенческих городках СумГУ и СГПУ им.Макаренко составила примерно 1,5 процента. Это просто смешно. С этим что-то надо делать. Надо молодым людям объяснять, мол, вот смотрите: вы предоставили возможность выбирать свою судьбу бабушкам (они-то как раз системно ходят на выборы), теперь миритесь с этим.

- Вы будете высказываться в поддержку какого-либо кандидата в мэры, чтобы сориентировать свой электорат?

- Электорат – люди, которые за меня голосовали – это не мешок с картошкой. Он просто так не передается. Более того, люди, которые проголосовали за меня и мою команду, очевидно, что-то имеют в голове. И моя позиция в том, что они сами выберут и решат для себя, кого поддерживать, кого не поддерживать.

Я не буду публично выступать в поддержку ни одного из кандидатов. Просто я сам, как избиратель, не вижу, за кого из них я бы проголосовал – за "европлитку" на старых трубах, или хеннесси. Для меня нет выбора. Я пойду и проголосую против всех.

- Так нет же такой строки в бюллетене.

- Ну, напишу в бюллетене какой-нибудь стишок.

 - При такой позиции, мэром может стать и Епифанов.

- Ну а в чем разница. Я, как говорил известный поручик, "в сортах не разбираюсь" - не вижу чем один системно лучше другого. Для меня это выборы без выбора.

Мы пытались дать сумчанам альтернативу. Поверили ли они в нее, увидели ли ее – это вопрос с одной стороны для нас, т.к. мы, возможно, недоработали, а с другой стороны – к избирателям, которые проголосовали так, как проголосовали.

Я не собираюсь сам выбирать среди этих двух и не собираюсь своим избирателям советовать, за кого из них голосовать.

 

Это вы еще не увидели результатов. Они вас рассмешат. Во второй тур мэрских выборов выйдут люди, набравшие меньше 10% от...

Posted by Gennady Miropolsky on 25 жовтня 2015 р.

Беспроигрышный вариант

 - В чем Вы видите свои ошибки, допущенные во время предвыборной кампании, ведь результат мог бы быть и лучше?

- Очень мало времени было на кампанию. Если бы мы начали раньше работать… Но не сразу было понятно, что мы пойдем от "За Украину!".

Были известные переговоры с БПП. Были известные переговоры с ДемАльянсом.

В итоге мы вернулись к тому, с чего начинали – взяли свою родную партию и от нее, от нулевого совершенно бренда, набрали столько, сколько набрали. Начни мы работать год назад – результат был бы другим.

Но я вообще-то не сторонник оценивать историю с точки зрения сослагательного наклонения. Сейчас будем использовать на полную результат, который есть.

- Почему не договорились с БПП – понятно. Расскажите подробней, почему не получилось с ДемАльянсом.

- Мы изначально шли побеждать. Вариант не победим, так согреемся, для нас был неприемлем. Мы шли набирать максимально из того, что можем. Они изначально были готовы, что наберут два процента, и это их устраивало. У меня глаз начинал дергаться от этих переговоров. Очень тяжело они шли и забрали у меня очень много энергии, причем впустую.

Мне очень хотелось, чтобы они набрали столько, сколько они наберут сами. Развалинами "Берлина" я удовлетворен.

Я немного не удовлетворен третьим местом, но избиратель есть избиратель, и он проголосовал так и не иначе. Я вовсе не собираюсь идти по пути тех сумских политиков, которые в Фейсбуке стали писать, что избиратели – дебилы.

Это меня вообще поражает. Да, ты можешь ругаться в штабе, но писать об этом публично – это как-то странно.

Ну нет других избирателей. Они такие, как есть, живут в таких условиях, как живут, их беспокоят те проблемы, которые беспокоят… Пожалуйста, убеждайте этих. Других нет.

Еще в начале кампании я понимал: у нас нет негативного результата выборов. Любой результат меня устраивал в том плане, что это не трагедия или поражение, после которого заканчивается карьера.

Вот почему Минаев в мэры не баллотировался? Для него это значит опуститься с 60 процентов поддержки до трех. А для меня – подняться с ноля до пяти, провести какую-то часть депутатов, получить трибуну, доступ к информации. Я доволен тем результатом, который есть. Будем дальше работать.

О Минаеве, Жуке и Лысенко

- Почему, на Ваш взгляд, Минаев оказался почти на нуле?

- Когда-то мне один человек сказал: опираться можно только на то, что оказывает сопротивление. На болото опираться нельзя. Когда человек себя окружает людьми, которые его не критикуют, а только во всем поддерживают и заглядывают в рот, это приводит к такому результату, который у него сейчас есть.

От него же убежали все. Посмотрите, кто начинал с Минаевым, кто приводил его к власти, и кто с ним сейчас остался – только, те, кто заглядывает в рот. Гордыня штука такая: высоко поднимает, но больно падать.

 Если для Минаева – это точка в карьере, то для Жука - это более болезненное поражение.

 

Саше Такулу написал, а теперь отдельно. О "реальности", которую мы якобы наблюдаем в результате замера выборами.Был та...

Posted by Gennady Miropolsky on 26 жовтня 2015 р.

- Еще бы: рейтинг Жука оказался на уровне т.н. фейкового Лысенко.

- Вот это, кстати, я не могу объяснить. Обычно такие кандидаты-однофамильцы набирают один процент, а у нас он набрал аж три.

Возможно, это произошло на фоне высокого персонального рейтинга Лысенко. Я ждал максимум полтора, а не три.

"Можете на меня надеяться, как на доверенный источник"

- Ваши дальнейшие шаги в горсовете?

- Посмотрим, кто персонально зайдет в горсовет – что это будут за люди.

Надо четко отделять вещи, которые ты сможешь сделать от тех, что не сможешь. Мы, прежде всего, будем продвигать бюджетный регламент – прозрачность бюджетных процессов.

Будем продвигать прозрачность всей деятельности горсовета и исполкома. Это важно. Святых людей в принципе очень мало, а к власти они попадают в еще меньшей концентрации.

Поэтому надо создавать прозрачные механизмы, чтобы уменьшать угрозы коррупции, чтобы как можно меньше зависело от конкретного человека.

Это абсолютно реально, имея даже четыре депутата. Проекты решений должны висеть в Интернете, чтобы экспертное сообщество их читало, критиковало и предлагало альтернативные решения. Это ключевые вещи.

 

Вызывает умиление, с какой гордостью БПП выкладывает свои итоги выборов. Партия гордо шагает по стране. Гордость охват...

Posted by Taras Zahorodniy on 28 жовтня 2015 р.

Посмотрим, что нас ждет при формировании коалиции.

 - Как Вы думаете, кто будет секретарем?

- Я ставлю бутылку коньяка на Шилова. Как это ни печально для города, но вот так…

Думаю, что интриги в горсовете по избранию секретаря нас еще ждут. Т.е. это будут какие-то договорняки. Я на это все посмотрю изнутри.

Можете на меня надеяться, как на доверенный источник.

Сам я мутными делами не занимаюсь, а о чужих мутных делах смогу рассказать с удовольствием. 

via dancor 

28 жовтня 2015

Шістнадцять ключових тенденцій місцевих виборів в Україні

Місцеві вибори надали багато матеріалу для аналізу трендів в політичній системі Україні. Екс-нардеп Верховної Ради Олександр Доній проаналізував ключові тенденції цих виборів для "Хвилі".

Найгірший за часів Незалежності закон про вибори органів місцевого самоврядування

Під виглядом "відкритих списків" та "відкликання депутатів" нова Верховна Рада прийняла закон, який спрямований на консервацію переваги бізнес-еліт, які мають під контролем наявні у ВР парламентські партії.

Вибори відбувалися між "грішми і великим грішми"

Триває перетворення місцевих Рад на "Бізнес-Ради". В політиці мають можливість брати участь здебільше заможні громадяни.

Тож в політику в основній масі сунуть ті, хто хочуть стати "маленькими порошенками",тобто використовувати свої посадові можливості з метою особистого матеріального збагачення.

Щоправда слід відзначити і винятки - участь [а деінде і перемога на низовому рівні ідеалістів-патріотів, що безперечно слід вважати наслідком ідейних зрушень,що відбулися в країні після Євромайдану].

Апатія частини населення

Половина населення України проігнорувала місцеві вибори. Значною мірою цей феномен можна пояснити зневірою частини населення у те,що ситуацію в країні [і в окремо взятому населеному пункті] можна змінити легітимною процедурою шляхом виборів.

Новий збільшений 5-% бар’єр відсік від виборчого процесу нові сили, які могли структуризуватися після Євромайдану, таким чином посприявши відстороненню цих сил від виборчого процесу.

Кардинальне зменшення відверто проросійських настроїв в суспільстві

По суті з помітних політичних сил лише відвертий нащадок Партії Регіонів - "Опозиційний блок" використовував проросійську риторику. Компартія вмерла.

Та зменшення проросійських настроїв не означає їхнє повне зникнення. "Опозиційний блок" переміг в деяких містах Донеччини та Луганщини та отримав представництво в областях Сходу, Півдня та частково Центру та Півночі.

Проросійські сили лишаються фактором внутрішньо української політики. Тож боротьба з російською антиукраїнською інформаційною кампанією лишається на порядку денному.

Самознищення партії прем’єра Яценюка

Партія прем’єра Яценюка не наважалися брати участь у місцевих виборах через кричуще малий рейтинг, як наслідок згубної політик Уряду та вдалої маніпуляції Банкової, яка всі промахи влади акумулювала саме на прем’єрі, а не на Президенті.

Тепер Арсеній Яценюк припинив своє існування як відносно самодостатній політик і перетворився на абсолютного сателіта Петра Порошенка.

Блок Петра Порошенка лишається найвпливовішою силою в країні

 • село [район] більше піддається тиску адмінресурсу, і дає голосів БПП більше, аніж місто [обласний центр]
 • абсорбація партії "Удар" - успіх "блоку Петра Порошенка". Кличко та його команда дали по Києву не очікувано потужну допомогу БПП.
 • фактор Саакашвілі є одним з "козирів" Петра Порошенка. Виведення у другий тур кандидата від БПП по Одесі з початковим нульовим рейтингом-тому свідчення.

Відносне збереження позицій парламентських партій

Відносне збереження позицій парламентських партій-наслідок роботи "зомбоящика" [телетрансляцій сесії ВР] та орієнтації медій на парламентські партії.

Новостворені "Контрольовані опозиції"

Занепокоївшись перспективою утворення реальної опозиції, Банкова зініціювала створення кількох "не провладних проектів" - як з боку "патріотичних опозицій", так і з боку "колишніх регіоналів".

Проекти "контрольованої опозиції" отримали регіональне представництво, а деінде [як наприклад "Відродження" на чолі з Кернесом в Харкові - і перемогу.

І якщо у випадку з "Відродженням" та "Нашим краєм" через наявність у їхніх списках колишніх регіоналів, зв’язок з Банковою суспільством відстежувався,то у випадках деяких "патріотичних опозицій" суспільство ще має ілюзії. "Контрольовані опозиції" - безперечний успіх Банкової, який вона спробує продовжувати і у наступній парламентській кампанії.

Контроль над деякими непарламентським давно існуючими партіями [формально-"патріотичним опозиціями"] Банковій допомагає утримувати СБУ

Аналіз поведінки деяких непарламентських партій,які формально опонують Банковій, свідчить про наявність таємних домовленостей і низки підігравань один одному.

"Вічне ЦВК"

ЦВК, яка втратила легітимність ще торік влітку, шляхом парламентських маніпуляцій - "пролонгації терміну" продовжує існування і контроль над виборчим процесом. Креівник ЦВК Охендовський і компанія, які вірно служили попередньому режиму Януковичу, тепер вірно служать і режиму Порошенка.

Скасування виборів в деяких містах Донеччини і Луганщини-наслідок ганебної "політичної гри" центральної влади в Києві

Суспільство помітило лише скасування виборів у Маріуполі. Насправді вибори скасовані і у Сватовому , і у Красноармійську,були спроби скасувати вибори у Лісічанську, Рубіжному і Сєвєродонецьку.

Скасування виборів у Сватовому(одному з найспокійніших, найбільш проукраїнських та найконтрольованіших центральною владою міст)- через "помилку друкарки", яка переплутала назви партій, аналогічні приводи були і в решті міст, де були намагання зірвати вибори.

На сьогодні остаточно не зрозумілі причини спроб скасувати вибори на Луганщині і Донеччині, та враховуючи домовленості Путіна – Порошенка по проведенню місцевих виборів на окупованій частині Донбасу, можна припустити,що це є складовою цих домовленостей.

Фактор 1,2 млн "вимушених переселенців" з окупованих територій,що не голосували

В суспільстві нема консенсусу щодо отримання [або неотримання] на місцевих виборах права голосу вимушеним переселенцям. Та Україна вперше опинилася в ситуації, коли така кількість громадян не мала навіть формального права проголосувати у місцях свого нового проживання. Що свідчить , що насправді "інститут прописки" в країні де-факто зберігається.

Відмінність підходів влади можна засвідчити на прикладі Марії Гайдар-російської громадянки, яка за день отримала українське громадянство та можливість не лише голосувати, а навіть бути обраною депутатом Одеської облради від блоку Порошенка.

Порушення на виборах були як за попередньої "бандитської" влади, так лишилися і за нової "майданівської"

Порушення, які мали місця, свідчать , про заглибленість неправової свідомості як у будь-якої влади в Україні, так і значної частини громадян.

Значна частина громадян знову була готова продавати [і продавала] свої голоси на виборах

Продажність через бідність і відсутність правової свідомості значної частини громадян, і надалі спонукатиме владу тримати населення в бідності. Чим бідніше населення-тим більше можливість продажності - тим більше можливість максимального довгого перебування при владі існуючої політичної еліти.

Відсутність громадянського контролю

У суспільства насправді не існує реальних важелів впливу на перебіг виборчого процесу та недопущення масових фальсифікацій та процесу купівлі-продажу голосів виборців.

Монополізація центральних телевізійних медіа

Нинішня влада більше за попередню встановила контроль над телевізійними медіа, від прямої цензури до контролю над випуском політичної інформації. Суспільство перебуває в ілюзії конкуренції телеканалів, які належать так званим "олігархам", і не готово побачити,що насправді основні "олігархічні телеканали" узгоджують свою інформаційну політику з Банковою.

"Свобода слова" в країні знаходиться ще у гіршому стані, аніж за режиму Януковича, та суспільство цього не бачить.

Механізмів захисту свободи слова в країні нема.

Висновки:

Місцеві вибори засвідчили, що Адміністрація Президента повністю контролює політичний процес в державі, який спрямований на максимальне збагачення існуючої еліти та на максимально довге її перебування при владі.

Контроль над політичною системою відбувається внаслідок:

 

 • накопиченню необмежених фінансових ресурсів
 • монополізації медійного ресурсу
 • контролю над законодавством.
 • недопущенню появи потужної опозиції [через підтримання розпорошення наявних опозиційних партій або потенційно опозиційних] та через створення "контрольованих опозицій"
 • утримання населення в бідності та безкультур’ї, і через це готовності до продажності

Тож прикрий висновок проведення місцевих виборів: Адміністрація Президента отримала перемогу та вибудовує вертикаль фінансово-політичної піраміди. Суспільство не має на сьогодні можливості гідно протистояти наростаючій узурпації влади.

В той же час варто зазначити,що участь [а де інде і перемога] на низовому рівні ідеалістів-патріотів [наприклад, на посади голів сільських, селищних, іноді - міських Рад] є свідченням, що ідейні зрушення, привнесенні Євромайданом, ще не знівельовані.

А, значить, перемога Адміністрації Президента на цих виборах не може вважатися остаточною, і конкурентність у українській політиці зберігається.

28 жовтня 2015

Чужой против Хищника

Во втором туре выборов городского головы сумчанам предстоит наблюдать за эпохальной битвой двух доисторических персонажей, которых многие, в том числе и автор этих строк, занесли в ископаемые.

А они взяли и выиграли выборы. Впрочем, в целом результаты местных выборов на Сумщине, скорее, радуют.

Нынешний городской голова Александр Лысенко вполне мог победить и в первом туре, но часть голосов оттянул его безвестный двойник, обеспечив продолжение шоу еще на три недели.

Конкурентом г-на Лысенко стал Анатолий Епифанов, который буквально восстал из пепла после проигрыша на позапрошлых парламентских выборах.

 

Несколько слов о результатах избирательной компании в горсовет."БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКО"Солидарность" - в политике есть т...

Posted by Сергей Пушко on 27 жовтня 2015 р.

 

В итоге нужно выбирать из следующего набора: ничем не примечательный партийный чиновник, колеблющийся с линией партии и последовательно проваливший решение ряда ключевых проблем Сум - от развития коммунального транспорта до обслуживания жилья, и губернатор Сумщины еще кравчуковско-кучмовского разлива, затем освоивший сотни миллионов государственных денег на строительство банковской академии.

Оба блестящие ораторы, причем если первый научился складывать слова (про смысл не спрашивайте), то второму и фразу выстроить не так чтобы просто. Выбирайте, дорогие сумчане.

И тут хочется начать ругать сумских избирателей, большая часть которых на выборы не пошла, а те, кто пошел, распорядились столь диковинным образом.

На самом же деле резоны сумчан вполне прозрачны и понятны. Голосуя за Лысенко и "Батьківщину", они голосовали, скорее, за Юлю, то есть крутили фиги Петру Алексеевичу и Арсению Петровичу, а также их командам реформаторов, которые только обещали, а провели этих самых реформ раздражающе мало.

Конечно, крутили дули сумчане президенту с премьером, а показали в итоге себе, фактически поддержав нынешнего мэра. Однако причины голосования весьма прозрачны.

Александр Лысенко просто стал той фигой, а может, даже чем-то менее цензурным, что показали жители Сум бездельникам из центральной власти. Надеюсь, в Киеве испугаются увиденного и приступят таки к реформам.

Сложнее сказать, что имели в виду избиратели, поддержавшие Анатолия Епифанова.

Тут я теряюсь в догадках о мотивах и побуждениях подобного действия.

Может, сказалось, что голосовало много пенсионеров, которым оказался милее семидесятилетний кандидат, чем всякая молодежь. А может, часть избирателей понадеялась, что г-ну Епифанову удастся разверзнуть на Сумы финансовые хляби, как когда-то произошло с банковской.

Не знаю… Точно так же не знаю, как быть во втором туре. Поддержать имеющихся кандидатов мне мешают и сердце, и голова. Так что буду голосовать против обоих фаворитов сумских симпатий.

Что касается результатов голосования в областной и городской советы, то тут можно констатировать: силы условно "голубой" части политического спектра потерпели поражение. Судите сами: в горсовет лишь чудом прорвался Оппоблок.

Чмыревское "Возрождение" и деркачевская "Воля народа" пролетели мимо горсовета, куда прошло сразу пять "помаранчевых" сил: "Батьківщина", "Самопоміч", "За Україну", "Свобода".

Аналогичная ситуация и с облсоветом, куда от "голубых" проходит лишь "Возрождение" Юрия Чмыря. А вот от "помаранчевых" скорее всего пройдет сразу шесть политических сил: к "Батьківщине", "Самопомочі", "За Україну", "Свободе" добавились Радикальная партия и "УКРОП". Напомним: в прошлом облсовете две трети составляло "региональное" большинство.

 

Есть и "хорошие" новости. Войны не будет. С таким отношением к волеизъявлению, с Украиной можно эффективно бороться и вн...

Posted by Сергій Кошман on 25 жовтня 2015 р.

 

То есть никогда еше ни горсовет, ни облсовет не были такими "помаранчевыми", и в плане мировоззренческого выбора это очень хороший результат.

Ну и самое главное. В прошедших выборах приняло участие небывалое количество молодых и идейных кандидатов. Далеко не все из них получат мандаты. Но, во-первых, часть все же получит.

И наличие в городском и областном совете хотя бы десятка принципиальных депутатов серьезно усложнит жизнь тамошним дерибанщикам.

А во-вторых, работа в советах будет для молодых и идейных хорошим экзаменом.

Станет либо прекрасной стартовой площадкой, либо братской могилой, если длинный бюджетный рубль окажется важнее идеалов.

Наконец, еще один позитивный итог прошедших выборов: победа в Глухове Мишеля Терещенко, которая показала, что политический феодализм вполне может быть разбит в отдельно взятом городе.

Для Сум это пусть только пока перспектива, но очень вдохновляющая.

via dancor 

27 жовтня 2015

Почему Порошенко оглушительно победил на местных выборах

Давайте отвлечёмся от обсуждения процентных долей тех или иных партий, прошедших в местные советы, и посмотрим на итоги с другой точки зрения.

Партийные оболочки – это всего лишь шкурки змей, которые сбрасываются и меняются в зависимости от текущего политического момента. Например, партийный состав ВРУ последнего созыва коренным образом отличается от партийного состава предыдущей Рады.

Это что-то изменило в Украине?

Практически ничего.

Партии, фракции, депутаты являются аватарами всё тех же украинских финансово-промышленных групп [ФПГ] и олигархов.

Только в немножко другой раскладке по долевому соотношению.

Провал партий коалиции. Если мы сравним результат парламентских выборов по сумме партий [НФ + БПП + БЮТ + Самопомщь + РПЛ] с нынешними результатами, то увидим, что суммарная поддержка снизилась в разы. Что абсолютно закономерно.

Во-первых, отсутствие реформ и расхождение декларируемого с реальным снижает поддержку саму по себе, Во вторых, эти партии [за исключением БЮТ] будут просто "слиты" за ненадобностью.

НФ слили заранее.

 

О непредсказуемости народаВ рядах интеллектуалов и "обществующих" популярна мысль, что вот если власть не будет делать...

Posted by Yuriy Romanenko on 26 жовтня 2015 р.

Партию Ляшко, фактически, вывели из пула принимающих решения. А подготовка к выборам в БПП и Самопомощи ярко показала, что списание этих партий по примеру Сильной Украины и НУНСа было запланировано высшим руководством заранее.

За исключением Киева и области. Нынешний Президент хорошо усвоил урок Майдана, который научил его "держать" столицу.

На этих выборах прошли обкатку "новые" партийные проекты типа "Наш край", "УКРОП", "Видродження" и т.д. Все эти партии являются политическими оболочками тех или иных групп или в совместном владении.

 

Святослав Швецов написал, пожалуй, лучший анализ итогов местных выборов на текущий момент. Можно шарить

Posted by Yuriy Romanenko on 26 жовтня 2015 р.

Т.е. партийный состав новой Рады будет отличаться от нынешнего не меньше, чем нынешний от предыдущего.

Предыдущие проекты уходят в забвение уже к весне, как полностью себя дискредитировавшие.

В "старых" или относительно старых политчиеских проектах в местные советы и в мэры приводятся, в основном, личности, мягко говоря, неоднозначные.

Но не особо засвеченные публично в делах власти Януковича. К власти в регионах юго-востока приводятся бывшие регионалы, временно перекрашенные в какие угодно партийные цвета.

Исключение, пока, Днепропетровск и, отчасти, днепропетровская область.

Идёт выведение и зачистка самых одиозных фигур. Причём из обоих лагерей или, крайних флангов. Убираются Ефремов, Добкин, выводятся из политики свободовцы и рпл-вцы.

 

Доказано этими выборами Сеть "покусывает", но не свергает власть, поскольку для этого требуется иной тип организации. С...

Posted by Yuriy Romanenko on 26 жовтня 2015 р.

А также берутся под контроль или закрываются под замок наиболее праворадикальные активисты.

Т.е. нужны умеренные "мягкие" регионалы и такие же "мягкие" националисты. Которыми легче управлять в политическом поле.

Полным ходом идёт подготовка к интегрированию Д/ЛНР в избирательное поле Украины. Причём, инициатива идёт от Президента. Для него и его поддерживающих критично провести там местные выборы "по украинскому законодательству" до начала избирательной кампании по очередным-внеочередным парламентским выборам.

Остановка активных действий со стороны Кремля в первую очередь – это пас на половину поля Порошенко и Ахметовых-Пинчуков-Новинских. Туда же можно отнести и предлагаемую цену на газ на 2016-й год. Впервые за многие годы цена на газ для Украины существенно ниже, чем для Европы.

 

Рай в анклаве или наступление?****Территориальные комиссии еще считают протоколы, но по сводкам, поступившим в партий...

Posted by Ирина Дяденко on 26 жовтня 2015 р.

Идёт атака на группу "Приват". И эта атака будет только усиливаться в преддверии весенне-летних очередных-внеочередных парламентских выборов.

Если мы посмотрим на результаты местных выборов, то увидим, что полученный результат Порошенко, Ахметов и прочие заинтересованные лица могут считать "оглушительной победой" для себя лично.

А дадим ли мы им осуществить этот сценарий в полной мере весной-летом зависит уже от нас самих.

via hvylya 

 

На выборах в Шосткинский городской совет побеждает "Рідне місто" с результатом почти 25 % голосов избирателей. «Блок Петра Порошенко "Солідарність" набирает 12,62 %, "Наш край" - 10,65 %. Об этом сообщает depo.Сумы .

По данным городской избирательной комиссии, мэром Шостки стал Николай Нога ["Наш край"]. Его поддержало 57 % проголосовавших шосткинцев. Почти 34 % у Геннадия Гордиенко ["Рідне місто"]. У Андрея Кочатка [Радикальная партия Олега Ляшко] - 4,78 %, у Александра Кривули [самовыдвиженец] - 4,08 %.

Это предварительные данные, окончательные результаты местных выборов огласят в ближайшее время.

 

Не все так плохо на востоке

Алексей Копытько сделал краткий, но вполне впечатляющий анализ по итогам выборов в Харькоской области, который показывает, что БПП на самом деле удалось подмять под себя вертикаль. Понятно качество этих людей, они всегда бегут к победителю, но тенденция очевидна. Не только по БПП, кстати.

Особняком стоит результат по Харькову, где Кернеса использовали для проталкивания нужных людей завязанных на АП. Мне интересно посмотреть на списки прошедших от Возрождения. Кернес ужом вертелся между Коломойским и АП, чтобы удовлетворить интересы всех игроков. Потому прав тот, кто писал, что партии сегодня это как кожа змейки.

Кожа постоянно меняется, а суть остатается. КДа, и очень интересно, кто станет секретарем горсовета в Харькове.

Ниже текст Алексея на которого, кстати, я советую вам подписаться.

 

Сейчас модно сравнивать вчерашние выборы с волеизъявлением 2010 г. Вот вам картинки 2014 г. Поскольку нынешняя кампания ...

Posted by Aleksey Kopytko on 26 жовтня 2015 р.

Сейчас модно сравнивать вчерашние выборы с волеизъявлением 2010 г. Вот вам картинки 2014 г. Поскольку нынешняя кампания во многом имела всеукраинский привкус, то картинки отражают динамику.
Что мы видим на уровне области (по предварительным данным)?
Минус коммунисты (год назад - 9,26%)
Минус "радикалы" Ляшко (год назад - 9,2%)
Минус "Народный фронт" (сейчас - за отсутствием такового, год назад - 7,7%)
Возрождение - на уровне прошлогоднего Оппоблока (год назад - 30,28%, сейчас - 33%).
БПП - на прошлогоднем уровне (порядка 15%).
Самопомощь - выросла в два раза.
Оппоблок - упал в 2,5 раза.
"Наш край" подобрал немало растерявшейся ваты.
Но самое интересное сейчас будет на двух нижних уровнях - райсоветы и сельсоветы.
Например, из 97 избранных на сейчас депутатов сельсоветов Купянского района больше половины - от БПП, почти половина - самовыдвиженцы, 2 БЮТовцы и один открытый коммунист.
Из 8 избранных глав сельсоветов - 6 от БПП, 2 самовыдвиженцы.
До полной картины еще очень далеко. Через пару дней сделаем текст с разбором основных итогов.

Для тих, хто засмутився "низькою" явкою на місцевих виборах в Україні у понад 46%, ознайомтеся з міжнародним оглядом експерта IFES Дениса Ковриженка. #вибори2015 #elect_ua

Posted by Громадянська мережа ОПОРА on 27 жовтня 2015 р.

Щодо розмов стосовно небувало низької явки на наших місцевих виборах:

 • місцеві вибори в Англії 2014 року: явка 36% (у 2015 році - вища, 65%)
 • місцеві вибори в Шотландії 2012 року: явка 39%
 • місцеві вибори в Уельсі 2012 року: явка 39%
 • місцеві вибори в Словенії 2014 року: 2 тур - явка 43%, 1 тур - явка 45% (найнижча за історію незалежності Словенії)
 • місцеві вибори в Угорщині 2014 року: явка 44%
 • місцеві вибори в Чехії 2014 року: явка 44%
 • місцеві вибори в Албанії 2015 року: явка 45% 
 • місцеві вибори в Латвії 2013 року: явка 46%
 • місцеві вибори в Болгарії 2015 року: явка 46%
 • місцеві вибори в Литві 2013 року: явка 47%
 • місцеві вибори в Польщі 2014 року: явка 47%
 • місцеві вибори в Хорватії 2013 року: 1 тур - явка 47%, 2 тур - явка 43%
 • місцеві вибори в Словаччині 2014 року: явка 48%
 • вибори до ландтагу землі Бранденбург (Німеччина) 2014 року: явка 48%
 • місцеві вибори в Грузії 2014 року: явка 49%
 • вибори до ландтагу землі Саксонія (Німеччина) 2014 року: явка 49%
 • місцеві вибори у Вірменії 2012 року: явка 50%
 • вибори до ландтагу землі Бремен (Німеччина) 2015 року: явка 50%
 • місцеві вибори в Ірландії 2014 року: явка 52% (друга найнижча (якщо не враховувати 1999 рік) явка за історію незалежності Ірландії)
 • місцеві вибори в Португалії 2013 року: явка 53%
 • вибори до ландтагу землі Тюрінгія (Німеччина) 2014 року: явка 53%
 • місцеві вибори в Боснії та Герцеговині 2012 року: явка 56.5%
 • місцеві вибори в Естонії 2013 року: явка 58% (з урахуванням Інтернет голосування; для порівняння - у 2005 році - 47%)
 • вибори ландтагу землі Гамбург (Німеччина) 2011 року: явка 57%
 • місцеві вибори в Фінляндії 2012 року (дозволяється голосування перед днем голосування, т.зв. advance voting): явка 58%
 • вибори до ландтагу землі Нижня Саксонія (Німеччина) 2013 року: явка 59%
 • вибори до ландтагу землі Північний Рейн-Вестфалія (Німеччина) 2013 року: явка 60%
 • місцеві вибори в Норвегії 2011 року (представницькі органи, рівень провінцій): явка 60%
 • вибори до ландтагу землі Шлезвіг-Гольштайн (Німеччина) 2012 року: явка 60%
 • місцеві вибори у Франції 2014 року (1 тур): явка 64%
 • місцеві вибори в Іспанії 2015 року: явка 65%
 • вибори ландтагу землі Баден-Вюртемберг (Німеччина) 2011 року: явка 66% (у 2006 - 53%)
 • місцеві вибори в Ісландії 2014 року: явка 66% (найнижча за 60 останніх років)
 • місцеві вибори в Італії 2014 року: явка 67%
 • місцеві вибори в Македонії 2013 року: вибори мерів, 1 раунд - 67%, 2 раунд - 59%, вибори до місцевих представницьких органів - 67%
 • вибори до ландтагу землі Хессен (Німеччина) 2013 року: явка 73%
 • місцеві вибори в Бєларусі 2014 року (дозволяється advance voting): явка 77%

 

27 жовтня 2015

В Сумах стали известны все депутаты горсовета

По предварительным подсчетам избирательного штаба Партии свободных демократов, депутатами Сумского горсовета стали 18 кандидатов от ВО "Батьківщина", 9 – от "БПП "Солідарність", по 4 – от "Самопомочі", "За Україну" и ВО "Свобода" и 3 – от "Оппозиционного блока".

Предварительный список депутатов

"Батьківщина": Светлана Липовая, Николай Саченко, Олег Левченко, Владимир Шилов, Виталий Шилов, Вячеслав Калиниченко, Игорь Кушнир, Борис Богодушко, Владимир Никоненко, Александр Вегера, Оксана Кубрак, Ольга Фирсова, Валерий Заика, Анатолий Сагач, Андрей Баранов, Евгений Скоробагатский, Василий Гончаров, Владимир Войтенко.

БПП "Солідарність": Дмитрий Лантушенко, Виктория Гробова, Дмитрий Наталуха, Виталий Мельник, Дмитрий Хандурин, Вячеслав Степченко, Расул Галаев, Алексей Рябенков, Ольга Волошина.

"Самопоміч": Александр Зименко, Александр Иванов, Денис Бутенко, Ирина Рыбальченко.

"За Україну": Андрей Крамченков, Владимир Чепик, Ирина Губская, Евгений Косяненко.

"Свобода": Юлия Левченко, Дмитрий Амосов, Максим Галицкий, Сергей Татаренко.

"Оппозиционный блок": Игорь Перепека, Геннадий Гризодуб, Юрий Перепека.

Официальные данные горизбирком должен обнародовать в течение недели после выборов.

Меценат із відомої династії Мішель Терещенко стане мером Глухова

За попередніми результатами, на виборах мера в місті Глухів Сумської області з суттєвим відривом лідирує нащадок відомої династії українських меценатів-цукровиків Терещенків Мішель Терещенко

Про це пише Еспресо.TV  з посиланням на повідомлення Ганни Гопко у Facebook.

"Згідно з попередніми результатами підрахунку голосів на 18 виборчих дільницях у м. Глухові, Мішель Терещенко впевнено лідирує з результатом – 64,58 % (8414 чол.). Юрій Бурлака – 31,21 (4067 чол.). Явка становила – 53,57% (13027 чол.). Чекаємо лише довезення протоколів до ТВК, щось повільно везуть", - написала Гопко.

Нагадаємо, Мішель Терещенко весною цього року відмовився від французького громадянства і отримав український паспорт  із рук президента Петра Порошенка.

Стали известны другие результаты выборов по районным центрам Сумщины, сообщается в сюжете Сумской ОГТРК.

Четырехкратным мэром Шостки стал Николай Нога. За него отдали голоса 57% избирателей.

Также, по предварительной информации, в Конотопе побеждает Артем Семенихин - у него 26,1 %.

В Тростянце переизбрали действующего мэра Юрия Бову. Он набрал 67% голосов.

В Лебедине с 40% побеждает Александр Баклыков.

В Ахтырке - Игорь Алексеев и его почти 60%.

Ромны выбрали Сергея Салатуна - у него 55,5 %.

В Белополье выигрывает Юрий Зарко, в Бурыни - Виталий Мельник, в Кролевце - Александр Бобровицкий, в Путивле - Валерий Волков и в Середина-Буде - Александр Ген.